8.0

#8
4.0

Pro ten prchavý okamžik štěstí

Jen Bůh a on sám vědí, jak tenhle zápas zvládl přežít. Absorboval nebývalé množství tvrdých kontaktů, pral se po přebrání pod košem s "dvojnásobným" centrem Houškou, postavil se na průraz rozběhnutému soupeři a zároveň byl i tím, kdo mnohdy jako jediný znamenal záruku překonání nekompromisní děčínské obrany. A přitom se až do konce držel na nohou. Po 37 minut základní hrací doby. A po další tři v prodloužení. S 25 body, 8 asistencemi – a jednou jedinou ztrátou! Rozehrávač Jakub Šiřina vystřihl na aktuálně hlavní ligové scéně, té pod děčínskou skálou, výkon z rodu absolutních. Výkon této sezony. Výkon, který udělal kříž nad historickou sérií výher klubu Válečníků ze severu.

A také výkon, který mohl být zcela a nenávratně zmařen. Slezané i přes svou hraniční bojovnost, chytrou hru v útoku i odolávání děčínským doskakovacím atakům zároveň spáchali větší než malé množství taktických a mentálních chyb, po nichž se i Jakub Šiřina stále znovu z posledních sil ptal svých mladších spoluhráčů: "Proč? Proč takovou hloupost?"

Nejvíc se to týkalo zbytečných faulů, jimiž hosté tolikrát vysvobodili domácí útok (s rezultujícími šestkami), anebo si je udělali z frustrace poté, co se po chybě v útoku marně snažili napadat soupeře s uchváceným míčem. I tohle všechno ale Slezané přestáli, a to zejména proto, že domácí tým nasbíral neuvěřitelných 27 ztrát proti pouhým 10 soupeře!

A vůbec nejvíc, každý po šesti, jich zapsali oba rozehrávači Šiška s Vyoralem. Zatímco ale první své chyby jinými přínosy (15 bodů, 3 trojky, 5 asistencí i doskoků, -1) vynahradil a v rozhodujících chvílích málem dovedl domácí k triumfu, druhý – v prvním zápase s titulem MVP měsíce u pasu – zažil možná nejslabší vystoupení sezony. Vyoral netrefil ani jednu z 8 střel z pole, všech svých 7 bodů dal ze šestek po 7 získaných faulech a i přes 4 zisky, 3 asistence a 5 doskoků končil na -15 za 27 minut ve hře. A byť ve validitě kolegu z rozehry o bodík přeskočil (9-8), potvrdilo se, že na Opavu se mu letos nedaří, protože na její palubovce končil s ještě nižší validitou (6) než ve středu, a pouze v těchto dvou zápasech nezapsal dvojciferné hodnoty.

Výkon MVP utkání Šiřiny vynikl o to víc, že jeho tým šel do zápasu bez centra Kramného a zřejmě rovněž indisponovaný power forward Blažek začal víc hrát až po nedisciplinovanosti forwarda Zbránka, který se ze zápasu vyjmul už po 12 minutách ve hře technickou chybou za nesouhlasná gesta vůči sudím. "Technická" byla totiž ve 22. minutě zároveň jeho pátou chybou v utkání.

Opava do zápasu hraného před 750 diváky vstoupila s revoluční sestavou složenou ze samých rozehrávačů a křídel (Šiřina, Dragoun, Vlček, Cvek, Zbránek) a celý duel skvěle četla útok domácích, jimž sebrala 19 míčů! Zvládala krytí pick and rollů, nenechávala rozehrávače snadno najíždět a spíš uvolňovala trojky, jež Děčínu s výjimkou Šišky (3), Kroutila (2) a Houšky (2) nepadaly (31/8). A převaha na doskocích včetně 17 útočných Válečníky (hrající bez Bosáka) nezachránila.

V duelu odzátkovaném skvělými souboji prvních dvou MVP měsíce si Šiřina s Vyoralem nic nedarovali ani v obraně, nicméně opavský generál v úvodu zářil i trojkami a řízením hry v útoku, kde 10 body vynesl hosty k vedení 15-19. A ač byli zranitelní na doskoku, drželi Slezané díky ztrátové disciplíně mírný náskok i nadále, když obranu ztékali nekonečnými přívaly průniků ke koši, kdy Šiřina nadstandardně využíval mismatchové situace.

Jeho tým v závěru třetí i čtvrté čtvrtiny ustál i dvě psychicky složité situace. Na konci třetí čtvrtky za vedení  50-55 už vyprchával domácím čas na útok, když hráč hostů v nouzi v poslední vteřině děčínského útoku vrátil míč do hry zády do hřiště, aby neskončil v autu. Nejdřív se zdálo, že sudí pro vypršení limitu na útok dají míč Slezanům, aby na naléhání domácích verdikt změnili, kdy nejspíš seznali, že míč už byl v držení Slezanů. A Houška vzápětí posadil do obruče trojku.

Jenže ani ve čtvrté části se nezmenšil počet domácích ztrát a několik velkých střel hostů znamenalo vedení Opavy 63-69 2:30 do konce. Děčín ale přestál i kroky Vyorala a air ball Pomikálka a po dvou akcích právě ex-nymburského forwarda srovnal na 69-69. Opava závěrečný útok nezvládla a šlo se do prodloužení. V něm ale hosté proti očekávání nepadli na kolena, nýbrž si odvážnými nájezdy a šestkami došli pro překvapivý triumf, když až na dvě výjimky si v nastavení pohlídali útočné doskoky domácích.

Při vítězství 79-86 získali 29 bodů po ztrátách soupeře a zpod koše jej i přes danou situaci s dlouhými hráči porazili 30-40. Vedle Šiřiny byli dvojciferní ještě Cvek (14) a Dragoun (11, 1 ztráta za 29 minut). Domácí, kteří už tentokrát nezvládli další těsnou koncovku v zápase, kde se jim mnoho nedařilo, se v útoku nejvíc opírali o Houšku (18+14 doskoků), Šišku (15) a Striu (14).

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Pro nás je to velmi důležité a velké vítězství, protože v minulé sezoně jsme Děčín neporazili ani jednou, letos vyhrál i u nás a měli jsme s ním sérii 0-5. Venku jsme (v minulých zápasech) nehráli dobře, nehráli jsme bojovně. Pro nás dlouhá cesta, utkání v osm hodin večer v televizi, k tomu ještě nějaká zranění byla ta nejhorší možná kombinace, ale fakt je, že se tým zase semknul. My jsme se soupeři vyrovnali hlavně v bojovnosti, taky jsme hráli tvrdě na hranici faulu a to je recept, jak se dá s Děčínem hrát. Přeskákal nás sice hodně, ale zase měl 27 ztrát, z nichž některé byly nevynucené, ale spousta vynucená byla, jelikož jsme dobře zatahovali a dobře bránili. V prodloužení bylo důležité, jak do něj vstoupíme, protože jsme byli trochu smutní, že jsme předtím vedli a soupeř dokázal vyrovnat. Ale jak jsme hned odskočili, tak na nás byla vidět větší vůle, že ten den D je dneska pro nás. Jsem hrozně rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce, protože jsme konečně ukázali, že umíme hrát i venku. Věřím, že si z toho něco vezmeme i do dalších venkovních zápasů."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Opava byla mnohem basketbalovější a musím říct, že se tady stal malý zázrak v podobě toho, že jsme prohráli až v prodloužení, protože mít 27 ztrát oproti deseti a hrát prodloužení, to je anomálie, se kterou jsem se málokdy setkal. Je mi trochu smutno z toho, když si zpětně uvědomím, jakých ztrát jsme se dopouštěli. Měl jsem chvílemi pocit, že trénuji minižáky Děčína a ne první tým tabulky. Na druhou stranu je to výborný lék na nepokoru a dlouhé nosy některých mých hráčů, kteří už se vidí někde, kam nepatří. Opava nám to jasně ukázala - a za to zaslouží kredit. Ano, já děkuju hráčům, že bojovali, nevzdávali to a že jsme samozřejmě chtěli vyhrát, doma určitě. Nedá se nikomu vytknout, že by se nesnažil, ale v basketbalovosti byl dnes rozdíl dvou tříd. Nebyli jsme schopní číst hru, vidět volné spoluhráče. A ten tlak, který na nás vznikl (po sérii výher), když jsme (sezonou zatím) jakoby lehce proplouvali, se na některých projevil v plné síle. Každý zápas je těžší a těžší a nikdo nám nedá nic zadarmo."

Vzájemný zápas této sezony: 1-0

Výchozí situace TV magnetu kola je na pohled jasná – Slezané poslední 4 zápasy na hřištích soupeřů ztratili a už jen vzpomínají na venkovní šňůru 3 vítězství z úvodu sezony. Z posledních pěti utkání čtyřikrát měli nejméně 16 ztrát a třikrát z posledních šesti dosáhli nejvýš 32 doskoků. Co je drží, jsou dvojky a přechodová hra. Kdo jim stále hodně chybí, je druhý rozehrávač Klečka, jehož datum návratu je nejasné.

35 minut na zápas točící ústřední playmaker Šiřina by potřeboval při všem, co musí stíhat, větší oddech a přetížení se nejspíš už projevuje na jeho poměru asistencí a ztrát (6,8/4,2) i úspěšnosti trojek (25,6).

Po vzoru Orlů by se Slezané mohli pokusit o maximální odříznutí od míče Vyorala nebo o zavření jeho přístupových cest ke koši. Když děčínský dirigent na Hané dlouho zůstával v tichosti, podrželi Válečníky Houška, který nesmí dostat volné trojky, s Pomikálkem, který je pro tým stále důležitější. Právě tito dva by měli být vedle Vyorala a trojkaře Strii v centru opavské pozornosti.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "S každým dalším vyhraným utkáním vzniká kolem našeho týmu spousta nových skutečností, jež nabývají větších rozměrů. Prestiž, motivace soupeřů, kvalita jejich hry, mentální tlak, zodpovědnost, mediální pozornost... Přesto je to lepší situace, než řešit dlouhou sérii porážek. V tomto kontextu vidím i utkání s Opavou. Hosté budou jistě nažhaveni a připraveni odevzdat maximální výkon. Proto musíme být připraveni na všechny zbraně, které Opava má k dispozici, na jednotlivé hráče v čele s Kubou Šiřinou. Na utkání se těšíme a chceme uspět i popatnácté."

Lukáš Bažant (křídlo BK Armex Děčín): "Čeká náš další velká výzva. Bude se jednat o utkání dvou kvalitních týmů, které jsou tvořeny pouze českými hráči, a navíc bude zápas přenášet Česká televize. Opava je jedním z našich velkých rivalů, kteří nám budou v letošní sezoně šlapat na paty. My musíme k zápasu přistoupit zodpovědně, pokud chceme naši vítěznou sérii rozšířit na 15 výher v řadě. Zápasy s Opavou mají vždy velký náboj, a proto se mají fanoušci na co těšit."

Martin Gniadek (power forward BK Opava): "Děčín je rozjetý, ale my to nepojedeme odevzdat. Musíme podat opět bojovný výkon a pokusit se vyhrát."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Děčín prohrál v prvním kole a od té doby vítězí a vítězí. Jedeme tam s cílem tuto sérii ukončit a vrátit tak soupeři domácí prohru."

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea, losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, soutěž tribun ve fandění o 3 trička, vystoupení taneční skupiny Her Majesty Dance Company.