24.0

#31
10.0

První pro kouče Ginzburga

Poločas mohla domácí Opava doufat, že se něco může stát. Od startu třetí čtvrtky ale hosté z Nymburka ještě víc přišlápli obranu a Slezanům postupně začali ve skore utíkat. Jejich konečný triumf byl jednoznačný (75-95) a kouč Ronen Ginzburg tak na začátku prosince mohl oslavit svou první výhru v letošní sezoně NBL. Minule Polabany nedovedl k vítězství v Pardubicích a úvodní dva zápasy koučoval asistent Amiel.

Nymburk si vylepšil bilanci na 3-1 a osamostatnil se na druhé pozici. Zajímavé je, že i kdyby vyhrál všech zbývajících 7 utkání základní části, s bilancí 10-1 by se dostal na maximálně 91 procent. Aktuální lídr tabulky z Děčína je nyní na 93 procentech a při jeho laufu nemusí být pro obhájce předstižení Armexu tím nejsnadnějším úkolem.

V Opavě se zejména v první čtvrtině (8-7), ale vlastně v celém prvním poločase ztrácelo jako na chybovém festivalu. Domácí nabrali 14 ztrát na 30 střel z pole, hosté 11 na 35. Už proto je téměř zázrak, že Slezané po 20 minutách vedli 47-44. Důvodem byla famózní úspěšnost dvojek (16/9) i trojek (14/8). Z trojkoviště se ale nemírnil ani mistr (16/7), vedený nezastavitelným Welschem (15), který zápas zahajoval na rozehrávce, na křídlech s Křížem a Hrubanem.

Domácím se dařilo od prvních minut pronikat s úspěchem až pod koš a stejně jako mistr využívali šancí po ztrátách soupeře. V obraně hýřili aktivitou - s vkládáním zóny, zdvojování i celoplošného presu -, a hosté jim odevzdávali řadu míčů přímo do rukou. Jenže Slezané se revanšovali stejnými i většími dary. A k tomu mistr kontroval i bolestivými hřeby po útočných doskocích.

Ať se však dělo cokoli, jedno se neměnilo – z dvanáctisethlavého hlediště stále znělo hromové "O-pa-va!" nebo "Se-be-rem!"

Ovšem ani ohromná podpora slezského lidu nestačila ve třetí čtvrtině, kdy hosté definitivně zvedli kotvy a šli přes Opavu. Úvodní nápor (47-53) ještě žlutomodří vykryli trojkobitím Cveka (55-53), jenže další projektily už přestaly cíl nacházet, dlouhými hráči přebíraný Šiřina neměl výhledy na koš a trio Kříž (MVP utkání), Dixon, Randle odpoutalo Nymburk na 59-70. 12 minut do konce tak bylo prakticky rozhodnuto.

Vítězové (nakonec jen bez křídla Sant-Roose) rozhodli úspěšností dvojek (42/26 ku 31/16), jejich šestičlenné pole dvojciferů vedlo trio playmakerů - 21bodový Dixon, 19bodový Welsch a 17bodový Randle. Opava měla dvojciferné střelce čtyři, nejlepší byl Šiřina s 15 body.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Když přijede Nymburk, je to svátek pro každý český tým. Pokud ho chcete porazit, musí se sejít spousta faktorů, jako je stoprocentní obrana, úspěšnost ve střelbě a doskoky. To se nám dařilo v první polovině. Bohužel šňůra čtrnácti bodů Nymburka ve třetí čtvrtině rozhodla ve prospěch soupeře. Zkušený tým kolem Jirky Welsche už takový náskok neztrácí. Sympatický výkon na naší straně podali Vlček s Dragounem, kteří se nezalekli tvrdé obrany soupeře, a bylo je vidět na obou polovinách hřiště."

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Strašně rád jezdím do Opavy. Je zde nádherná basketbalová atmosféra. Domácí hráli velmi dobře, zejména střídání obran nám dělalo problémy. My jsme ale podali výborný výkon v útoku, proto jsme zvítězili. K naší obraně v prvním poločase mám ovšem výhrady."

Jiří Welsch (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): "Do Opavy jsme jeli s respektem, protože víme o její síle v domácím prostředí. V první půli jsme zaslouženě prohrávali, ale zlepšeným výkon ve druhé půli jsme asi zaslouženě zvítězili."

12 23 35 3 21 9 15 21 19 18 110 95

Po měsíci se v Kooperativa NBL opět představí její šampion z Nymburka, který jen 48 hodin po návratu z dublinského střeleckého festivalu míří na opavskou palubovku, kde zatím proti tehdy oslabenějším domácím uspěl jen Děčín.

Aktuální forma Slezanů je ovšem dost nečitelná. Před svými tifosi je tým poměrně suverénní, naopak venku už nezvítězil přes měsíc, což se týká i dvou posledních zaváhání ve Svitavách a Brně. Po duelu s Nymburkem už Opava může mít náskok dokonce jen dvou výher na USK.

I v pátečním duelu 16. kola se ještě bude muset obejít bez rozehrávače Klečky, který prožívá další smolnou sezonu své zraněními protkané kariéry. Velká porce tvorby hry tak i tentokrát bude ležet na ramenou Jakuba Šiřiny, který bude hlavním cílem pro obranu hostů. Jejich kouč ale díky společnému působení v reprezentaci zná opavského lídra jako málokdo v lize a všech svých vědomostí bude moct využít i v tomto duelu.

Nymburk ve dvou ze třech dosavadních utkání inkasoval přes 80 bodů a v Opavě bude jistě chtít tuto cifru srazit. Nejasná je i jeho zápasová sestava. Pokud mu dál bude chybět power forward De Zeeuw a křídelník Sant-Roos, bude muset oželet dobrého doskakovače, letce do brejků a zároveň dva kvalitní trojkaře.

Slezané by si mohli vzít mustr z posledních mezinárodních zápasů Nymburka a napadat maximálně útočný doskok i vymezené území, odkud by mohli těžit své dosud vysokoprocentní dvojky a také tu získávat fauly a trestné hody. V obraně si pak musí vsadit, koho mohou nechat volného na trojce, ovšem rozhodně to nemohou být Dixon, Randle a Hruban.

Výhodou Opavy je, že není pod tlakem, naopak hosté po nečekaném výpadku v Pardubicích už nesmí další zaváhání dopustit, neboť s bilancí 2-2 by spadli na 50 procent, což by aktuálně znamenalo dělené 6.-8. místo.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Tento zápas je pro nás svátkem a doufám, že takový bude i pro diváky. Pozvánku na utkání jsme neudělali, když jsme prohráli v Brně, Nymburku ale chceme vzdorovat větší bojovností a přesností v zakončování, než tomu bylo v Brně. Favorit je jasný, ale my uděláme vše pro to, abychom mu cestu za vítězstvím co nejvíc zkomplikovali a rehabilitovali se za Brno."

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Pardubice máme ještě v živé paměti a naši fanoušci také. Pravdou je, že si další zaváhání nemůžeme dovolit, protože by nás poslalo někam do středu tabulky a mohlo by se nám pak těžko prokousávat na vrchol. Klíčovým hráčem Opavy je určitě Jakub Šiřina. Eliminace jeho hry bude jednou z cest k našemu úspěchu. Pozor si ale musíme dát i na další hráče. Proti Nymburku se bude chtít každý vytáhnout a zahrát naplno. Především se ale musíme soustředit na vlastní výkon a potvrdit roli favorita."