18.0

#7
10.0

Velký páteční večer Radka Nečase

UDÁLOST 9. KOLA Basketbal je týmový sport. Avšak jen do té doby, než na hřiště vstoupí Radek Nečas. Ten ve své vrcholné formě dokáže zásadně měnit ráz zápasu na obou stranách hřiště, aniž dá jediný bod. A když jich stihne víc než deset nebo dvanáct, má už jeho výkon sílu zbraně hromadného ničení. V zápasech s Nymburkem pak přidává ještě něco navíc. Jako by chtěl znovu a znovu ukázat, že při svém druhém angažmá u mistra přestal dostávat příležitosti příliš brzy.

Snad jen pro připomenutí – loni byl u jediné porážky Nymburka v sezoně, když ještě v dresu Prostějova podal 42minutový monstr výkon s 19 body a 10 doskoky. Dnes svou super show proti mistrovi zopakoval znovu, když v předehře 9. kola ke 12 bodům přihodil 10 doskoků (5 v útoku), 3 zisky, 2 asistence i bloky a navíc 6F+. Až do konce si hlídal fauly a především měl dozor nad defenzivním strojem Pardubic, nakonec v utkání kola doma senzačně triumfujících 83-78!

Energie Beksy vkládaná do zápasu, v jehož průběhu byla stále o kousek vpředu, by při vrcholných sekvencích rozsvítila polovinu města. A první poločas byl v jejím podání tím možná nejlepším za několik posledních sezon. Zejména v první čtvrtině strhující tempo oboustranně o patro až dvě překračovalo hranice soutěže a nebývalý počet ztrát (13-16 už do půle) při neuvěřitelné frekvenci zakončování se zdál být jen jakousi přirozenou součástí toku hry, jež musela být pro všechny aktéry nesmírně vysilující.

Beksa však právě touto rychlostí japonského expresu hrát musela, aby měla šanci Nymburk unavit, utahat a stále ho držet pod tlakem. A když k tomu přidávala enormní tlak a nasazení v obraně, skvělý návrat na vlastní polovinu, maximální úsilí na útočném doskoku i atakování koše skrze hru zády všemožných hráčů, držela si před hosty neustále náskok.

Hnána napěchovaným hledištěm s 1300 fanoušků nevypustila jediný souboj a překonávaly se i mladé pušky Škranc či Dixona nahánějící Půlpán, který navíc vykouzlil nevídanou asistenci naslepo za sebe Wallovi (na 29-19), když se během letu ke koši dostával v nouzi už za desku.

"Chybí nám lepší organizace hry a nechali jsme se strhnout k příliš rychlému tempu," nepřímo vysekl ultimátní poklonu pardubickému orkánu nehrající kapitán letos bleskově hrajících hostů Jiří Welsch, když byl během zápasu zpovídán reportérem BeksaTV.

JIP se po poločase 42-40 vyšplhal během třetí čtvrtiny, po níž byl poměr ztrát už 22-18, až do trháku 52-42 a z něj žil až do závěru, kde po vyfaulování odpadával ze hry jeden důležitý hráč za druhým. 4 minuty do konce opustil zápas power forward Švrdlík (za stavu 73-68), 3:20 do konce šel na 4 fauly Nečas (73-69), který musel z utkání odstoupit po zcela bizarní situaci 75 vteřin před koncem (81-73).

Po minuté šestce (první ze dvou házených) nymburského Dixona došlo k diskusi se sudím Dolinkem, kdy se zdálo, že Nečas chce při doskoku za každou cenu zůstat na straně, kde stál power forward hostů Benda. Najednou ale inkasoval technickou chybu a musel povinně střídat. Dixon další dvě šestky proměnil (81-75), ale následný útok už mistr nevyužil.

Právě tady dostoupila vrcholu frustrace domácích z faulových výroků sudích, ale jejich situace měla ještě akcelerovat. To když si 48 vteřin do konce pátý faul udělal poslední "dlouhý", 11bodový Wall (81-75). Navíc celý druhý poločas musel obtěžkán třemi fauly hrát klíčový forward Pandula. Ten však jako úřadující MVP ligy prokázal svou velikost třemi zásadními trojkami mezi 36. a 38. minutou a vedle 12 bodů měl na pažbě především nejlepší plusové číslo týmu (+18).

Do posledních 50 vteřin šli domácí s 5 malými hráči, ale ti už závěr i při míjení šestek uválčili a jeden z jejich hrdinů, 14bodový kapitán Kotas, zakončil duel blokem na trojkujícího Hrubana.

Nymburku se v zápase vůbec nedařila střelba (trojky 22/3, celkově z pole 71/28 a k tomu TH 34/19), a zřejmě proto kouč Ginzburg ve čtvrté čtvrtině dlouhé minuty zkusil zcela neobvyklý tah se třemi dlouhými (Benda, Vaughn, De Zeeuw), což přineslo střídavý úspěch, a obzvlášť to vyniklo při domácí sestavě s Nečasem a 4 malými včetně Panduly, hrajícího posledních pět minut se 4 fauly.

Kouč hostů Ronen Ginzburg to má po duelu se soubornými 49 ztrátami (26-23) v letošní lize 0-1, zatímco asistent Oren Amiel, koučující první dvě utkání, 2-0.

Beksa dokázala Nymburk složit poprvé od play-off 2010, kdy jako jediný český tým v nymburské titulové éře získala skalp Polabanů na jejich půdě ve vyřazovací části. Utnula tak sérii 18 porážek s mistrem a její kapitán Lukáš Kotas ve své 11. sezoně v NBL poprvé zažil pocit vítěze nad Nymburkem.

"Dnes se bude slavit," pravil jen těsně po utkání, než se odešel radovat za spoluhráči do kabiny. Je jisté, že letošní NBL bude ještě hodně zajímavá.

Radek Nečas (MVP utkání, BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme šli s tím, že chceme Nymburk porazit a neměli jsme sklopené hlavy. Takže jsme nastolili tempo hry, které vyhovovalo nám, a nepřizpůsobovali jsme se hře Nymburku, což bylo nejdůležitější. Proti Nymburku každý hráč ztratí zábrany, hraje tak, že nemá co ztratit a to se potvrdilo. Pro nás je to velké vítězství, ale dnešním dnem to nekončí, protože jak se stává, po velkém vítězství přicházejí špatné výsledky. A pro nás je toto vítězství cenné ještě tím, že jsme v procentuální tabulce napravili naše porážky ve Svitavách a doma s Opavou. Pomůže nám to hlavně proto, že Nymburk nebude moc prohrávat a nám to jenom vylepší bilanci."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "My jsme opravdu moc chtěli vyhrát a to bylo asi vidět hned od úvodu. Od začátku jsme diktovali tempo zápasu, neměli jsme obavy a hráli jsme velmi zodpovědně. V přechodové fázi jsme se vyrovnali Nymburku, možná jsme byli i lepší a to jsme z pohledu taktiky chtěli udržet. Ovšem stále ještě byla možnost navyšovat náskok. Potom jsme se ale dostali do problémů s fauly u pivotů, museli jsme zúžit rotaci a hrát v menší sestavě. Ono nás to sice drželo, ale měli jsme problém na obranném doskoku. Jsem velmi, velmi rád za tu energii, kterou do toho chlapci dali, a nesmírně si této výhry nad Nymburkem vážím. V své trenérské kariéře jsem poprvé porazil Nymburk a je to zadostiučinění mé basketbalové práce. Vítězství proti takovému týmu si vážím, ale je to pro nás také zodpovědnost, abychom pokračovali dál ve své práci."

Ronen  Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Zaprvé bych chtěl pogratulovat Pardubicím, které si toto vítězství zasloužily. Chtěly hodně vyhrát. Nechci moc mluvit o svém týmu, protože tohle je čas pro Pardubice. Ale když minete 15 šestek,… (odmlčí se). Pardubice dnes hrály líp a zasloužily si vyhrát."

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): "Pardubice začaly mnohem lépe, vlétly do zápasu s obrovskou energií, lítaly po celém hřišti a vybíhaly rychle dopředu. A místo toho, abychom to zklidnili, tak jsme začali běhat s nimi, což není hra, která nám vyhovuje. Poté se to zklidnilo, ale Pardubice stále vedly zejména proto, že trefovaly i těžké střely. My jsme se nemohli pořádně trefit, ale bylo to také tím, že Pardubice skvěle bránily. Jednoznačně si výhru zasloužily, a i kdybychom v závěru bodovou šňůrou otočili skore a vyhráli, byla to by čistokrevná náhoda."

15 24 39 1 16 14 23 29 19 17 77 78

V očekávaném šlágru úvodní fáze Kooperativa NBL se pardubická Beksa nenachází v té nejlepší možné situaci. Na mistra jde doma v okamžiku, kdy ztratil zápas – ve středu proti Bakken Bears - , u nějž se to ze všech dosud odehraných mohlo čekat nejméně, pokud by si takovou možnost Středočeši vůbec připouštěli. A proto je jasné, že Pardubické dnes na Dašické čeká velký kolotoč.

Na druhé straně opěrní hráči hostů, na nichž stála užší rotace posledních zápasů, své delší minuty v nohách cítit musí, přičemž nymburský program dnes napočítá 11. soutěžní zápas za prvních 34 dní sezony, což dává jedno utkání co tři dny, a to při intenzitě a stylu hry nahoru-dolů není žádná legrace.

I únava měla zřejmě ve středu svůj vliv na přesnost trojek a zejména na neúspěšná zakončení zpod koše. A také na nedůsledný až laxní obranný doskok, kde si dánský celek pod košem Nymburka místy dělal, co chtěl. I proto má Beksa, pokud chce myslet na úspěch, v předehře 9. kola čtyři základní úkoly:

1. maximálně Nymburk potrápit útočným doskokem, kde musí mít nezastupitelnou úlohu Nečas se Švrdlíkem, ale ještě důležitější bude aktivita malých hráčů, jako například Kotase.

2. bleskurychlý návrat do obrany s chytrým využíváním taktických a nešestkových faulů, aby Nymburk co nejvíc útoků musel hrát 5 na 5, a nemohl těžit ze své největší - brejkové - zbraně.

3. maximální opevnění vymezeného území – opět v čele se Švrdlíkem a Nečasem -, kdy domácí musí hosty donutit do co největšího počtu těžkých střel z dálky, ideálně z rukou hráčů s nižší úspěšností. Kritické tu bude, aby si oba stěžejní podkošové pilíře neudělaly brzké fauly, protože v tomto utkání budou muset na hřišti strávit dlouhé minuty.

4. dle svého zvyku valit dopředu, co nejrychleji to půjde, a při tom se nedopouštět hloupých ztrát, nezkoušet předem beznadějné či jinak riskantní přihrávky a vážit si míče jako toho největšího drahokamu, jinak Nymburk z brejků v mžiku odskočí do nenávratna.

Je jisté, že jako obvykle proti Nymburku bude zejména v úvodu plné hřiště ex-nymburského power forwarda Nečas, který možná udělá výjimku z dosavadní sezony, a půjde zostra i za body. Z druhé strany bude duel zajímavý účastí ex-pardubického Martina Peterky, který se na bývalé domácí půdě bude chtít vytáhnout.

Domácím bude stále chybět power forward Kohout (po operaci kolene), u hostů zřejmě bude nadále absentovat rozehrávající křídelník Welsch.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Na herním stylu Nymburku se hodně projevuje mládí a hladovost hráčů, kteří do klubu přišli. Jak v přípravném utkání, které jsme proti Nymburku odehráli, tak v dalších zápasech na začátku sezony se tým prezentuje hrou podle moderního trendu, tedy s maximální rychlostí. Z naší strany bude důležité, abychom co nejlépe zastavovali rychlou přechodovou fázi soupeře a naopak sami navázali na hru, kterou jsme produkovali v přípravě i teď v posledních zápasech, kdy se také snažíme o rychlý přechod na útočnou polovinu. Systém letošní základní části Kooperativa NBL je takový, že každý tým se potká s Nymburkem jen jednou. Možnost poměřit se s tímto týmem by měla být pro každého hráče maximální motivací, všichni by měli mít maximální touhu uspět. Já pevně věřím, že náš tým je schopen se Nymburku postavit."

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Po delší době nás čeká opět ligový zápas a víme, do čeho jdeme. Můžeme se těšit na maximálně odhodlaného a bojujícího soupeře, ostatně jako vždy v Kooperativa NBL. Každý se na nás chce vytáhnout, navíc před vlastními fanoušky. To je v pořádku. Je jen na nás, jak se s tím vyrovnáme. Jedno je jasné - musíme nastoupit od začátku s maximální koncentrací, jinak budeme mít v Pardubicích problém. Víme, že v rámci ligy to bude jeden z nejtěžších zápasů. Možná se na nás ve středu proti Aarhusu projevila únava, ale nechci se na to vymlouvat. Zápasů je opravdu hodně, na druhou stranu poslední dva jsme hráli doma a do Pardubic to také není daleko. Od návratu ze Slovinska jsme nemuseli nikam cestovat, což je naše výhoda. Navíc věřím, že hráči nebudou chtít prohrát podruhé za sebou. Naše morálka a týmová chemie by po středeční porážce neměla oslabit."

Atrakce utkání: dětský koutek v sousedství rodinné tribuny, time-outy a přestávky vyplní cheerleaders IM CHEER a tanečníci Aerobic centra Pardubice, v přestávkách mezi 1. a 2. a mezi 3. a 4. čtvrtinou se bude soutěžit o vstupenky na zápas s videomappingem 21. 11., v přestávkové soutěži bude hlavní cenou voucher v hodnotě 550 korun od partnera utkání studia FIT REVOLUTION Pardubice, komentovaný přenos BeksaTV oživí jako spolukomentátor Zbyněk Pospíšil.