47

12
14

Za půli 61 do medvědího kožichu!

Tak tuhle defenzivní práci si kolínští Medvědi za rámeček nedají. Na domácí půdě schytali za prvních 20 minut od Pardubic 61 bodů, a byť soupeře v druhé půli udrželi na polovině, už se zápasem hraným před 600 diváků nemohli nic udělat. Konečný výsledek zněl 76-94.

Prvopoločasové úsilí Beksy bylo jednoznačnou reakcí na bídu ze Svitav, a pokud byste si chtěli vsadit na toho, kdo se svou excelencí v úvodu dotýkal stropu kolínské haly, nemohli byste se splést – Kamil Švrdlík, ve Svitavách vyfaulovaný za 10 minut, tentokrát už za prvních 7 minut vysázel 15 bodů a maximálně tak pomohl k trháku první čtvrtiny (19-33).

Hosté v ní na 2 body a 2 asistence zavřeli střeleckého lídra ligy Bakiče (do půle 3 body a 3 ztráty) a rozhodující úder si pak nachystali na posledních 5,5 minuty prvního poločasu. Během nich 4krát vypálili přesně za tři a ulétli z 31-39 na 41-61.

Beksa – už s Wallem v sestavě - drtila soupeře na doskoku, kde zvítězila 47-25, z toho v útoku 19-7, což značilo i 15 střel hostů z pole navíc. JIP dominoval i v bodech zpod koše (48-28). Trio tahounů mělo jména Švrdlík (19), Pandula (16) a MVP Škranc (16, trojky 7/4). V domácím táboře se nejvíc činili Vocetka (19), Horák (14) a Bakič (14, ale také 6 ztrát).

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Pardubice odehrály skvělý zápas, za první poločas měly procento 76 a rozdíl byl 20 bodů. My jsme ve druhém poločase trochu zlepšili obranu, byli jsme  agresivnější. Vyhořeli jsme ale na doskoku, prohráli jsme tam jednoznačně 25-47. Když se vezme zkušenost soupeřova týmu, tak výsledek je pro nás dobrý. Mohlo by to být i horší."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Já to hodnotím lépe než zápas ve Svitavách, v průběhu utkání jsme byli lepším týmem. Předvídali jsme jednoduché situace, dobře jsme bránili a tlačili jsme domácí do těžkých střel. Pozitivum je, že jsme dokázali úspěšně zakončit ve vysokém procentu oproti předcházejícím zápasům. Potýkáme se s tím, že se naše procenta pohybují kolem čísla 38, tentokrát jsme se ale dostali na 50. V prvním poločase nám excelentně vycházela přechodová fáze a velmi důležité bylo, že jsme zakončovali z vnitřního prostoru. Do druhé půlky jsme se báli změny v obraně Kolína. Přišla tam jeho větší agresivita, ale my jsme si při poklesu procenta úspěšnosti pomohli 11 útočnými doskoky. Cením si i našeho obranného výkonu, kdy jsme zastavili útočný tým, jako je Kolín. Pokud jde o krytí Bakiče, tak v první půli si troufám říci, že možná ani on sám neočekával takovouhle agresivitu. Lukáš Kotas, ale i ostatní na něm odvedli dobrou práci při jeho pick-and-rollech. Když jsme měli jakýkoli problém, využívali jsme přebírání, takže Bakič byl pod permanentním tlakem. Ve druhé půli už se dostal k několika nájezdům do vnitřního prostoru a dvakrát skóroval s faulem. V podobných situacích obrany 1 na 1 můžeme být ještě odolnější."

Ladislav Horák (power forward BC Geosan Kolín): "Mně se těžko mluví po prohraném domácím zápasu. Musím pochválit Pardubice, hrály strašně zarputile. Pro mě bývá většinou soupeř úhlavní nepřítel, ale musím opravdu smeknout. Byl to hodně fyzicky náročný zápas, s výborným procentem střelby soupeře. Trestal nás za každou chybu a jedním z faktorů byl i doskok. Ke konci jsem si ještě myslel, když hosté vedli o 10 až 12, že se nad námi smiluje ten nahoře, trefíme dvě tři šťastné trojky, ale už jsme na to neměli ani dech, ani štěstí."

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme šli po utkání se Svitavami, které se nám naprosto nepovedlo. V Kolíně se nám dařilo hrát rychle dopředu, dodržovali jsme taktiku v obraně, ale když jsme trochu polevili, domácí dali pár trojek, když jsme u střelců nebyli včas, a dotáhli nás na 10 bodů. Povedlo se nám ale hrát pořád hodně dopředu, dali jsme dost střel za tři, kdy nám dost pomohla lavička. Dostali jsme se do pohody, do našeho tempa a udrželi jsme ho až do konce, což bylo pro výhru klíčové."

19 28 47 4 19 4 14 19 24 20 104 94

Nevyzpytatelný, nicméně doma tradičně silnější Geosan – stále bez tria Aušprunk (kyčle, ještě týden absence), Hunt (úpon patní kosti, týden), Koláčný (kotník) – zkusí potrápit favorita z Pardubic, jemuž nadále chybí Kohout (po operaci kolene) a možná i forward Wall (kotník, start nejistý).

Beksa je ovšem pod mnohem větším tlakem a má stále hodně co zlepšovat. Chce hrát rychle, což se však ne vždy daří. Navíc vázne kombinace včetně zakončení zpod koše. A naposledy se k tomu přidaly i potíže s fauly obou hlavních power forwardů. Nic z toho nesmí Východočeši zopakovat v příliš velké míře, pokud chtějí uspět. A k tomu musí také zastavit Medvěda jménem Bojan Bakič, který ligové obrany zatím drtí ohromujícím způsobem. Domácí si naopak musí dát velký pozor na útočný doskok Pardubic.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN KOLÍN): "Pardubice jsou už několik let jedním z nejsilnějších týmů s vysokými ambicemi, a tak to bude i v letošní sezoně. Hodně se posílily pod košem, když přišel Švrdlík a Nečas. Hrají rychlý basketbal, který se zakládá na dobrém protiútoku. Pokud chceme uspět, a my chceme, tak musíme běhat stejně jako oni. Když k tomu přidáme bojovnost jako proti Děčínu a Ostravě, máme šanci na úspěch."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): "Samozřejmě nás mrzí středeční prohra ve Svitavách. Před námi je další zápas, který potřebujeme vyhrát, protože v konečné tabulce se každá porážka může počítat. Ve Svitavách jsem viděl i pozitiva, která si chceme přenést do dalších utkání. Měli jsme hodně dobrých momentů v přechodové fázi, ale musíme být koncentrovanější a zodpovědnější v zakončení, abychom se nedopouštěli zbytečných ztát v přesilových situacích. Jednoznačně potřebujeme zvýšit úspěšnost zakončení zpod koše, nemůžeme se pohybovat kolem 38 procent. Osa týmu Kolína je známá, jeho aktuálním lídrem je Bojan Bakič. Je to vyzrálý hráč, který se v přípravě proti nám moc neprosadil, ale v dosavadním průběhu ligy má velkou střeleckou fazonu. Prosazuje se výbornou střelbou z tříbodového prostoru, dobře řeší kombinaci pick-and-roll i hru 1 na 1."

Atrakce utkání: soutěž pro děti o stavebnice LEGO, divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o mobilní telefon Lenovo A328, který získá ten, kdo za 45 sekund vstřelí 2 koše z půlkruhu pod obručí, 2 trestné hody a 1 trojku.