10.0
#7
18.0

Závěrečný tlak Slunety přišel pozdě

Sluneta na začátku sezóny hledá tu správnou chemii, ale přesto by si zajisté z prvních tří domácích zápasů ráda odnesla více než vítězství nad USK. Jenže dneska na ně čekal soupeř z kategorie nejtěžších. Ambiciózní BK JIP Pardubice potřebuje pro splnění svých vysokých cílů pravidelně vozit i body ze hřišť soupeřů. 35 minut dnešního zápasu ve Sportcentru Sluneta tomu nasvědčovalo, ale pak se začaly dít věci.

Východočeši vstupovali do závěrečného dějství s dvanáctibodovým náskokem. Do konce 35. minuty k němu ještě bodík přidali, ale pak se museli začít bát o výsledek. V závěrečné pětiminutovce totiž inkasovali 16 bodů a domácí zle dotahovali. Přesto si Pardubice díky dobré střelbě trestných hodů udržovali nedostižitelný náskok. Jednoznačně rozhodujícím faktorem na jazýčku vah byla produkce hráčů z lavičky. Ta pardubická totiž převálcovala domácí 39:5. Slunetě tak nepomohl ani double-double Ladislava Pecky.

Martin Stavěl, SLUNETA Ústí nad Labem: „Už dlouho jsem nebyl svědkem takového zápasu, jako dneska. Vypadalo to, že ani jeden z týmů nechtěl vyhrát. V zápase se oba týmy dopustily obrovského množství ztrát (19:21). Ty naše ztráty bohužel přicházely v momentech, kdy se nám hodily nejméně. Když se nadechneme k nějaké sérii, uděláme neuvěřitelnou ztrátu. Nepohlídali jsme si obranný doskok. 14 útočných doskoků soupeře je hrozně moc. Je to znát i na počtu střel. Pardubice měly o sedm střel více. To je v zápase, který prohrajete o čtyři body, rozhodující. V prvním poločase Pardubice daly 50 % bodů z rychlého protiútoku. Tyto tři věci dnes rozhodly. Zápas jsme si prohráli sami.“

Dušan Bohunický, BK JIP Pardubice: „Jsem rád za každé vítězství, protože si myslím, že soutěž bude letos extrémně vyrovnaná. Po prohře Ústí s Prostějovem jsme věděli, že proti nám nastoupí jiný tým. To se potvrdilo. Obrana z jejich strany byla aktivnější. Neměli jsme tolik otevřených pozic jako Prostějov. Několikrát jsme se dostali do náskoku 10, 12 bodů, ale naší laxností si ho necháme sebrat. Musím ale říct, že dnes byl náš útok lepší než v minulých zápasech. Je nutné, abychom se odrazili od těch pozitivních věcí a nekumulovali chyby.“

14 30 44 2 17 15 21 21 23 34 96 87

Pro Beksu (stále bez power forwarda Kohouta, rehabilitujícího po operaci kolena) jde o další prubířský kámen. V Ústí by měla ukázat, z jakého těsta letos bude její odolnost, a jako aspirant finále by v pandím doupěti měla být schopna uspět. Naposledy vykázal známky vzestupu mladý rozehrávač Půlpán, který musí tato představení opakovat, aby při jeho pobytu ve hře neklesala kvalita týmového výkonu. V sestavě s velmi rovnovážně rozloženými minutami zatím možná cíleně nechává scoring na ostatních Nečas (1,7 za 23 minut, 12 pokusů z pole za 3 utkání), který se soustředí na defenzivu a především na doskok (téměř 11). Beksa naopak nejspíš čeká na větší příděly od úřadujícího MVP Panduly (8,7), neboť její 73bodový útok by pokaždé nemusel stačit. Naopak tým v úvodu sezony zdobí 67bodová obrana.

V pandím táboře se zatím hledají zámořské posily, z nichž se dosud výrazněji prosadil jen Barham. Americká hra Slunety se spoustou nájezdů a rychlých střel bude potřebovat vyvážení a nacházení dobrých střeleckých pozic. A ještě větší práce pak čeká tým na vlastní polovině, kde stačí výpadek jednoho hráče, aby se celý obranný blok rozpadl. Při letošní ultra vyrovnanosti ligy bude totiž kvalita obranných prací rozhodovat víc než kdy dřív.

Vladimír Hejl (forward SLUNETA ÚSTÍ): "Není čas vrtat se v zápase s Prostějovem, musíme se poučit z chyb a soustředit se na další zápas. Je to sice ohrané klišé, ale na naši situaci sedí. My se musíme vrátit k dobré obraně, aby se nám nestalo, že když nám to přestane padat, jsme v koncích. Pokud se budeme moct spolehnout na obranu, nebudou nás tolik trápit výpadky v útoku. V basketbale vše vychází z obrany a tam nás teď nejvíc tlačí bota."

Tomáše Bartošek (asistent BK JIP PARDUBICE): "Ústecký tým je specifický tím, že se opírá o větší počet zahraničních hráčů. Podle prvních odehraných zápasů to vypadá, že v letošní sezoně bude patřit ke stěžejním hráčům a top skórerům Andrew Barham. Jde o typické křídlo, hráče na pozici 3, který je velmi silný ve hře 1 na 1, ale dokáže i dobře střílet. Dalšími důležitými hráči jsou například Stanislav Votroubek, který když má "lauf", je schopen dát několik trojek, nevyzpytatelný je Michal Čarnecký, i on - když má den - je velmi bodový a prospěšný pro tým. Ústí se snaží o velmi jednoduchý basketbal s co nejrychlejším zakončením. V postupném útoku hraje s jedním hráčem v dolním postavení a se čtyřmi hráči na perimetru. My se musíme opírat o obranu, dostávat ústecké hráče do těžkých situací a střel, aby museli zakončovat přes naše hráče. Rozhodně potřebujeme zlepšit základní věci, jako je odstavování hráčů při obranném doskoku a na útočné polovině naopak sami chodit na útočný doskok - v tomto směru jsme v předchozím utkání proti Ostravě byli málo aktivní."

Atrakce utkání: poločasová soutěž ve střelbě na koš o vstupenky na další utkání, soutěž o nejhlučnějšího fanouška, vystoupení Basta Cheerleaders.