8.0

#24
12.0

Mr. Jones: Veni, vidi, vici

Takhle se rozrážejí dveře v klubu, který zoufale hledá spasitele! Anthony Jones neznal spoluhráče, neznal systémy svého týmu, metr sudích, ani sílu druhého celku tabulky na opačné straně palubovky. Nic z toho mu ale nevadilo v posledních 40 vteřinách duelu s Opavou, kdy zaznamenal 6 z posledních 7 bodů týmu a impozantním způsobem tak pro mmcité uchvátil senzační výhru 88-84.

MVP slovenské extraligy z roku 2012 utkání završil na 23 bodech, 9 asistencích a šestkách 14/12 z 8 získaných faulů. Právě ty zápas rozhodly – ač si mmcité vynutilo jen o 7 faulů víc než soupeř (29 ku 22), házelo o plných 20 šestek víc (39/27 ku 19/12), přičemž o napadání koše se vedle Jonese maximálním způsobem staralo i duo Eqwuonwu (7F+) - Šmíd (8F+).

A Slezané se dostávali do problémů – forward Zbránek před vyfaulováním odehrál jen 12 minut, Vlček 17 a nejlepší obránce týmu, power forward Gniadek, měl 4. faul už 16 minut do konce. A to už bylo pořádné závaží, s kterým se Opava musela vyrovnávat.

Brňané se díky brejkům, šestkám a také prvnímu rozehřátí Jonese, který tu dal 7 bodů, vyšplhali dvě minuty před poločasem do trháku 47-35, když se jim stejně jako v celém zápase podařilo odříznout od skórování Šiřinu (v zápase 8+12 asistencí), což je největší cíl každého z opavských soupeřů. A většinou to i nese ovoce, což potvrzují dosavadní porážky Slezanů, v nichž se jejich lídr střelecky většinou neprosadil.

Druhý poločas se nesl ve znamení náporu hostů. Ti se sice po dvou trojkách domácího Zachrly za stavu 60-44 zdáli být na pověstné lopatě mířící do pece, jenže chvíli nato jako mávnutím proutku zmrazili mmcité 9 body během 90 vteřin a za stavu 61-56 byli i díky zóně téměř zpátky.

Kouč Brna Pětivlas tu co chvíli "tloukl" hlavou o zábradlí nad chybami svých svěřenců, jako ještě mnohokrát ve zbylých minutách. A to už přišel čas snajpra Jurečky, který pokropil domácí koš 8bodovou baterií v rozmezí 72 vteřin, a za stavu 71-75 posadil hosty do sedla. Na chvíli.

Brno za stavu 75-80 přežilo po minutém dvojtaktu Norwy a ztrátě Egwuonwua klinickou smrt a po srovnání z rukou amerického dua Jones – Eqwuonwu se šlo do koncovky. Tam jednou uspěl a dvakrát neuspěl Šiřina, jednou minul i Zbránek, naopak Jones trefil dlouhou dvojku na 83-82.

Opavský Gniadek ztratil a Egwuonwu šestkou zvýšil na dva. Blažek bleskově srovnal, aby si šestky vybojoval i proměnil Jones. Načež si hosté zahodili míč do autu a Jones z dalších trestných hodů korunoval třetí brněnský triumf sezony.

Disciplinovaní domácí, kteří v utkání vydrželi i v užší rotaci (8 ku 10), ztratili jen 12 míčů (Opava 17), měli efektivní trojky (20/9, Opava 30/10) a hosty tak nespasily ani fantastické dvojky 30/21.

Opava začíná nečekaně ztrácet dech v utkáních, jež by měla zvládnout. V posledních 6 kolech padla už třikrát, když postupně neuspěla v Ostravě, Svitavách a nyní v Brně. Paradoxně ve větším laufu byla v úvodu sezony, kdy zápasy táhla v osmi, než nyní, kdy už jí chybí jen rozehrávač Klečka.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Rozhodlo to, že sebevědomí Brna zvedl nový hráč Jones, což tak většinou bývá. Jones si v zápase vzal těžké střely a dal rozhodující trestné hody. Kdyby ho Brno nemělo, myslím, že bychom vyhráli, i přesto, že jsme v prvním poločase nepodali ideální výkon. Byli jsme jako Alenka v říši divů, koukali jsme, jak soupeř z chutí běhá dopředu i dozadu. Asi jsme si mysleli, že budeme běhat sami. Katastrofální byla druhá čtvrtina, kdy jsme si nechali dát 33 bodů, což svědčí o tom, že jsme byli všude pozdě. Rozuměl bych tomu, že jsme si nechali dát 33 bodů, ale nerozumím tomu, proč jsme k tomu nasbírali i tolik faulů, které nás limitovaly. Měli jsme špatný vstup i do druhého poločasu, pak jsme ale začali hrát vabank, což nám naštěstí vycházelo. Soupeř vypadal, že se trošku zalekl vítězství, my se dostali až do pětibodového náskoku a tam se trochu lámal chleba. Šlo možná i o moji odvahu vystřídat Jakuba Šiřinu, který měl tři nájezdy na koš, které nedal, a potom tyto body chyběly. Z nějakého důvodu jsme házeli o 20 trestných bodů méně, což je v takovém zápase těžké. My se potom na každý koš nadřeme, Brno navíc výborně bránilo. Pokud se dostaneme na 19 trestných bodů, tak je to málo. Musíme mít větší odvahu a pro ten faul si jít. Brno bojovalo, válčilo a uvidíme, kam ho tohle vítězství pošle. Nás porážka poslala opět do reality, že nehrajeme dobře. Dostali jsme 88 bodů, což je moc. Pokud dáme venku 84, měli bychom vyhrát."

Jakub Blažek (power forward BK Opava): "Zápas se rozhodoval ve druhé čtvrtině, kdy Brno dalo 33 bodů. Potom jsme se sice vrátili do hry, ale soupeř byl rozjetý a i přes naše vedení dokázal zápas obrátit. Nedokázali jsme se úplně vyrovnat s jeho tvrdostí, kdy nám domácí zpomalovali hru doskokem, a sami dobře běhali. Když dostaneme 88 bodů, nemůžeme vyhrát."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "My už jsme nepodali špatný výkon v Opavě. Je dobře, že tu máme na try-out Anthonyho Jonese, protože nás doposud limitoval chybějící rozehrávač. V průběhu týdne a druhého utkání vyhodnotíme, zda u nás tento hráč zůstane. Dnes měl křest ohněm, protože hrál proti reprezentačnímu rozehrávači a zároveň proti třem druhům obran. Dokud jsme hráli rychlé protiútoku, tak se nám dařilo, jakmile jsme je hrát přestali, Opava se nadechla a v závěru šla přes nás. Naštěstí nedala v krátké době po sobě dva koše, čímž nás vrátila do hry. My si pak díky trestným hodům koncovku pohlídali. Pro nás to je šťastné vítězství, které už měla Opava v kapse. Zápas se však lámal daleko dřív - my jsme bohužel přestali hrát rychle a zastavovala nás opavská zóna. Potom jsme se těžko vraceli do utkání. Jsem za vítězství strašně rád, protože jsme lidem ukázali, že neumíme hrát pouze zápasy s Děčínem a Prostějovem, kdy prohrajeme o třicet, ale že také umíme vyhrávat. Doufám, že tuto formu potvrdíme a uspějeme i v dalším kole na USK."

Michal Norwa (MVP utkání, power forward mmcit Brno): "My jsme se na Opavu poměrně dlouho připravovali. Speciálně na rozehrávače Šiřinu, který dal osm bodů, takže se nám ho podařilo ubránit. Rozhodla větší chuť a nasazení. Opava hraje doma s větším nasazením, tady ale byla všude o krok později. Vypadalo to, že si pro výhru prostě nejdou. My se před zápasem bavili s klukama a všichni jsme tajně věřili, že vyhrajeme. Teď se musíme soustředit na USK, kde, doufám, taky vyhrajeme."

Vzájemný zápas: 0-1

Brno poslední tři zápasy ztratilo minimálně o 22 bodů a těžko hledá jakoukoli psychickou vzpruhu. Stále je oslabeno o rozehrávače Šotnara (vazy v kotníku, 2 týdny mimo hru), Kozinu (koleno, týden) a Líčeníka (nemoc), kouč Pětivlas navíc nadále nemůže počítat s dosavadním křídelním tahounem Cumberbatchem, který odcestoval z rodinných důvodů do USA.

Brno naopak čerstvě angažovalo amerického rozehrávače Anthonyho Jonese (191, 31 let), někdejšího MVP slovenské extraligy, který už zasáhne i do utkání s Opavou.

Ta je za stávající situace jasným favoritem, ale vzhledem k minulému venkovnímu selhání ve Svitavách nesmí ani v Brně nic podcenit. Otázkou je, zda i mmcité přistoupí k rozsáhle uplatňované zóně, jež eliminuje tvořivost a nebezpečnost dirigenta Šiřiny a víc nutí soupeře vyhrát si zápas střelbou z delších distancí.

Brno by ke zvýšení svých akcií potřebovalo i neztrácet a nedávat hostům brejkové situace, což značí nutnost důrazného útočného doskoku a pečlivosti při rozehře. Ta se i bez playmakerů Brňanům v některých minulých utkáních dařila a chyb s výjimkou zápasů v Děčíně a Kolíně nedělali závratné množství.

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Do Brna jedeme v roli favorita. Domácí hrají velmi bojovně a jsou silní na útočném doskoku. Zodpovědný výkon z naší strany může přinést očekávané vítězství."

Rostislav Dragoun (rozehrávač BK Opava): "Brno je nepředvídatelný soupeř, prakticky kdokoli může dát 20 bodů, takže nás nic lehkého nečeká. Důležitá bude, stejně jako s Kolínem, koncentrace na celý průběh zápasu."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Nacházíme se v nepříjemné situaci, protože za sebou máme několik porážek, což týmu na sebevědomí nepřidá. Čeká nás další těžký soupeř, na jehož hřišti jsme ve čtvrtém kole po boji prohráli. Naším cílem je zápas Opavě co nejvíce znepříjemnit. Známe však sílu soupeře, protože zejména Šiřina hraje neustále v obdivuhodné formě a v posledním zápase dal téměř 30 bodů. Hra Opavy však nestojí pouze na něm, protože mají velice dobré podkošové hráče a jsou dobří také na perimetru. Hrají spolu už delší dobu a jsou sehraní, což je velká výhoda. Budeme se snažit ubránit jejich protiútok, tříbodové střelce a uvidíme, jak se proti nim dokážeme sami prosadit."

David Nehoda (křídlo mmcité Brno): "Čeká nás velmi těžký soupeř, který je na čele tabulky a má spoustu zkušených hráčů, kteří spolu hrají už několik let a jsou sehraní. I přesto, že máme několik zraněných hráčů, chceme vyhrát a popereme se s Opavou o vítězství. Nedáme jí nic zadarmo."