3.0

#33
5.0

22 ztrát Opavy a koncovka pro NH

Severomoravské derby dospělo až do strhující koncovky poté, co většinu utkání vedli o pár bodů hosté z Opavy. Ti se však za vedení 54-55 zasekli a poslední tři minuty vsítili jeden jediný bod. NH už pak na nic nečekala – po koši Kerra přidal dva trestné hody Číž a po Blažkově snížení jednou šestkou přihodil ještě jeden trestný bod opět Číž. To chybělo za stavu 59-56 do konce 21 vteřin a přišel čas poslední opavské zteče.

Šiřina však minul trojku a po útočném doskoku se se stejnou potázal Gniadek, aby po dalším útočném doskoku sebral Jurečkovi míč Kerr a Bohačík z trestných hodů účet zápasu uzavřel.

Favorizovaní hosté, jejichž soupiska se jen hemží ostravskými rodáky, se potopili 22 ztrátami, z nichž jen rozehrávač Šiřina zapsal 7. Jeho týmu nepomohla ani širší rotace (9 ku 7) a 8 trojek z 34 pokusů. Opava měla jen 55 pokusů z pole a nespasila ji tak ani výtečná úspěšnost dvojek (21/12). Domácí posbírali o 6 dvojkových tref víc a k tomu přidali dvojnásobný počet trefených šestek (16 ku 8), jež hrály stěžejní roli. Při poměru útočných doskoků 16-13 měla nemalou důležitost i bilance bodů z druhých šancí (13-4).

Vítěze, kteří vyhráli druhý poločas 33-23, potáhl kvartet Bohačík (15), Číž (13), Hooker (11) a Kerr (10+10 doskoků, MVP).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Bylo to derby se vším všudy. Výborná kulisa, boj o každý míč. V prvním poločase nám dělal problém pivot Kramný, který nám dal tři trojky v řadě. Mně vadilo, že ty takzvané "mrtvé" balony nebyly naše. Na to jsem svoje hráče upozorňoval, že v případě, kdy nemáme balon, tak nejdeme do protiútoku. Pak jsme to odbránili, dostali jsme 56 bodů, což je fantazie, a za obranu klukům gratuluju. Řekli jsme si, že když ubráníme rozehrávače Šiřinu, tak vyhrajeme. A to se i povedlo."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Domácí předvedli velice bojovný výkon a zaslouženě vyhráli. Bojovalo se o každý centimetr palubovky, o každý odražený balon. Bylo to derby se vším všudy. My jsme se možná dostali trochu do trháku, tím, že jsme trefili něco z dálky. Ve druhém poločase to soupeř zatáhl a u nás pak bylo jen otázkou času, zda se trefíme, nebo ne. K těm 6 trojkám z prvního poločasu jsme už ale přidali jen dvě, i když jsme na to pozice měli. Řekli jsme si, že nesmíme nechat soupeře útočně doskakovat a v rozhodujícím momentu nám Kerr dvakrát doskočil míč v situacích, kdy je to plus minus o bod. Navíc jsme měli 22 ztrát, což nechápu. Byly to ztráty typu, kdy si někdy myslíme, že míč máme, ale nemáme ho.  A s tím se teď potýkáme. Pak se potýkáme s tím, že pokud se do nás soupeř tlačí fyzicky, tak nemáme tak odolné hráče. Pak ustupujeme a vyklízíme pozice. O tom nás přesvědčil i domácí zápas s Děčínem."

13 25 38 0 9 10 22 18 23 5 47 56

Už téměř uzdravená Opava (mimo Bujnocha bude chybět zřejmě jen rozehrávač Klečka) by ve své širší rotaci měla uspět. Nemalou složkou utkání bude v jejím případě motivace řady hráčů, kteří vzešli z ostravského lůna, a nyní hájí barvy regionálního rivala.

Otázkou bude, zda se Opavě stejně jako s USK podaří uspět z dvojek. A z druhé strany bude důležité, jak zvládne zastavit 42kusový ostravský doskok s dominátorem Kerrem. Derby bude zároveň soubojem obran, jež si oba týmy drží pod 70 body, a také velkým duelem rozehrávačů – domácího Číže a říjnového MVP NBL Šiřiny.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Opava je favoritem derby. Od začátku ligy hraje v pohodě. My se jí budeme snažit být rovnocenným soupeřem."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "V derby jsme vzhledem k dosavadním výsledkům favoritem. Chceme v této roli obstát, ale derby je derby."

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): "Myslím, že Ostrava je hratelný tým, nám navíc nedělá dobře dlouhé cestování a to do Ostravy není. Doufám, že si najde cestu do Ostravy i pár opavských fanoušků a že enháčko porazíme."

Atrakce utkání: fanoušci NH byli klubem vyzváni, aby se na utkání oblékli do bílého.