5.0
#13
4.0

Brněnské šestiminutové sucho

21 útočných doskoků domácí Ostravy a 11 trojek proti 4 Brna spoluurčilo vítěze v moravském derby šestého kola (68-60). Hned 4 trefy NH sesměroval do koše 16bodový top skórer Číž. Tu největší práci ale pro tým odvedl forward Kerr (MVP), který vedle 9 bodů, 4 asistencí a 3 zisků sesbíral především 22 doskoků, z nichž 11 bylo v útoku!

Paradoxem doskakovacích statistik bylo, že na body z druhých šancí vyhrálo Brno (17-10), jež bylo úspěšnější i zpod koše (28-18). Oslabení hosté se nejvíc opírali o Norwu (18+7) se Šmídem (13+7), tišší naopak byly obě zahraniční akvizice.

Většinu zápasu v šesti hrající NH se vyhoupla už po 7 minutách díky 4 trojkám do vedení 16-5. Ještě začátkem třetí čtvrtky byla vpředu 46-29, ale pak následoval nápor Brna. Po 10 bodech Šmída, osmi Norwy a trojce Nehody to bylo i díky domácím ztrátám ve 30. minutě 50-49 a v o něco širší rotaci hrající mmcité šlo dokonce po sérii ztrát NH šest minut do konce do vedení 56-60.

Jenže tam také útočné snažení hostů skončilo. Ve zbylém čase už navršili jen 5 ztrát a samé minuté pokusy a domácí po trojkách Kerra, Číže a Bratčenkova urvaly výhru.

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Mně se to těžko hodnotí, protože když vedeme 4 minuty před koncem o 4 body, a pak nedáme koš a uděláme 5 ztrát a soupeře nastartujeme k tomu, aby dal trojky, a když celý zápas pracujeme na tom, abychom je přeskočili, tak potom to bylo pro Ostravu hodně jednoduché. Do utkání jsme špatně vstoupili, Ostravě jsme začátek zjednodušili. V poločase jsme si řekli, že takto to dál nejde. Začali jsme bránit, zejména ve třetí čtvrtině, kterou jsme jednoznačně vyhráli. Je to už druhá koncovka, která se nám nepovedla, a už zoufale vyhlížíme návrat našeho prvního rozehrávače Šotnara, který si v těchto situacích dokáže poradit více než naši mladší hráči."

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "Z mého pohledu byla dobrá první půlka. V obraně jsme hráli dobře. Dostali jsme 20 bodů, což je OK. V útoku jsme hráli, co chceme. Balon jsme si rychle půjčovali, šel rychle z ruky a Brno nevědělo, jak bránit. V poločase asi zavládlo určité sebeuspokojení, nastoupili jsme a nedalo se na to z naší strany dívat. Za Brno dali trojky hráči, od kterých se to moc nečeká, hosté se vrátili do hry a šli přes nás. Nám v závěru pomohla trojka Kerra, který nás přiblížil na jeden bod, a pak jsme tu koncovku už ubránili, jak jsme chtěli, a vyhráli zápas. Z naší strany to byl boj, ale já říkám, že na to se anglická královna neptá. Kdybychom hráli pěkně a prohráli, tak mě to mrzí víc, než když jsme hráli katastrofálně druhý poločas a zápas jsme vyhráli, za což můžeme být rádi."

12 20 32 2 9 8 17 15 21 3 48 60

Oba soupeři proti sobě nastoupí v zrcadlově obrácených situacích. Zatímco domácí NH po úvodní výhře nad Orly třikrát padla, od začátku oslabené Brno se radovalo na čtvrtý pokus, a to i bez klíčového dua Šotnar (přetrhané vazy v kotníku, 3-4 týdny) – Prášil (kotník). Tato dvojice bude chybět i v utkání šestého kola, otazník navíc visí nad forwardy Šmídem (svalové zranění) a Zachrlou (viróza). Bez tolika opěrných mužů už by situace týmu měla rozměry apokalypsy, kouč Pětivlas však už na startu soutěže ukázal, že umí vařit i z nemnoha ingrediencí.

Jeho tým se sice obírá o spoustu bodů na trestné linii (78/44) a nemá závratný útok (73), v němž ztrácí 17 míčů, ale snaží se to vynahrazovat enormně aktivní hrou s 13,8 útočného doskoku a 21F+ (20 TH na utkání).

Útok NH je ještě slabší (68,5), tým má ale mnohem lepší obranu (69,8) a o něco i celkový doskok, kde dominuje s průměrem 11,5 194 vysoký forward Kerr. Jeho tým je doma favoritem, ale musí to ukázat i na hřišti.

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "Věřím, že pokud budeme koncentrovaní od začátku do konce, máme šanci uspět."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "S Ostravou jsme dvakrát hráli v přípravě a pokaždé prohráli o dvacet bodů. Budeme se snažit napravit dojem z těchto utkání, ale nečeká nás nic lehkého, protože domácí tým je favoritem. Má za sebou sice tři porážky v řadě, ale v každém utkání hrál dobře. Má velice kvalitních sedm hráčů a výsledek utkání bude záviset na tom, jak se nám podaří ubránit jejich nacvičené akce. Pokud to zvládneme, máme šanci uspět, protože v útoku si začínáme vyhovovat a je zde vidět určitý posun. V utkání dáme šanci mladým hráčům, do zápasu určitě naskočí Kozina, Hrabovský a Pumprla, a pokud se neuzdraví Šmíd se Zachrlou, příležitost dostane také Vyroubal."