25.0

#11
24.0

Po smršti už jen trápení

Za stavu minus 17 už se to zdálo jako nevýznamné. Klíčový opavský power forward Gniadek měl už po 13 minutách hry na kontě 3 fauly, ale jeho tým ztrácel již 30-13 a Orli v kulise 700 diváků vypadali, že jsou rozjetí k velké ofenzivní show. Jenže na začátku poslední části hosté prohrávali jen o 6, pak se na dlouhé tři minuty skore zaseklo na 72-65, až Blažek z brejku necelé tři minuty před koncem snížil dokonce na 72-67. Tou dobou už byl ale Gniadek pár desítek vteřin vyfaulovaný a do potenciálně dramatické koncovky týmu chyběl.

Klíčový obránce Slezanů měl už zkraje 14. minuty 4 fauly, když po své třetí chybě nestihl včas vystřídat, a za okamžik mu odpískali útočný faul. V tu dobu měl odehráno pouhých 5 minut a svých zbývajících 12 musel v zápase přežít s velmi opatrnou hrou.

Nic z toho ale nemuselo být důležité, kdyby Orli po skvělém 8minutovém startu (22-7) neustrnuli a zejména nepáchali jednu ztrátu za druhou až ke konečným 23. Jejich začátek byl raketový – Slezák jako ohař naháněl opavského playmakera Šiřinu, tým v obraně výborně vypomáhal, rotoval i blokoval a z brejků trestal. Chodil s míčem dolů a do toho míchal i trojky. Do půle (48-36) proměnil 7 ze 14 pokusů, z toho bilanci 5/4 měl křídelník Palyza. A k tomu si Ariete hýčkalo dvojky 14/10. Výstrahou bylo jen 9 ztrát.

Až skoro divné bylo, že se halou za vysokého vedení domácích ozývalo hlasité "Hoši, bojovat!". To však kotel hostů neúnavně hnal svůj tým zpět do zápasu. A Slezané se o návrat až do konce snažili, už i s pár minutami uzdravených křídel Vlčka a Jurečky.

Opřeli se o 13 útočných doskoků, dvojnásobně menší počet ztrát i dvojnásobně větší počet zisků, nakonec dorovnali i 10 orlích trojek, jen dvojková bída jim nedovolila vyšplhat výš. A když Zbránek neproměnil dunk na potenciálních 74-69, domácí Slezák už z šestek necelou minutu před koncem uklízel zápas pro Orly, kteří tak uspěli doma i potřetí v řadě. Jejich top skórerem a zároveň MVP utkání byl Palyza (15, 7 doskoků, 5 bloků), u hostů pak nejvíc vynikl Blažek (25).

Petr Czudek (kouč BK Opava): "To je jak s malými dětmi. Víme, že Prostějov má dobrý nástup a snaží se zápas rozhodnout na začátku utkání. Odehráli jsme špatný první poločas v Jindřichově Hradci a řekli jsme si, že jestli takhle začneme v Prostějově, tak nemáme šanci. Dnes začneme 0-9, podíváme se na konečné skore a je to o 9 bodů. Řekneme si to a stejně to neuděláme. První čtvrtina skončí 24-9 a o čem se máme dál bavit? Pak samozřejmě enormní snahou, tvrdostí a bojovností to stáhneme na 5 bodů, ale na vítězství už to není. Dobrá vizitka je, že jsme donutili Prostějov k 23 ztrátám, ale proč takhle nebráníme i v prvním poločase? Mrzí mě to. První poločas jsme odehráli špatně, tam nás držel pouze Kuba Blažek. V druhé půli pouze obdržených 30 bodů díky dobré obraně, v útoku už ale chyběly síly. Za druhý poločas nemůžu týmu nic vytknout. Na závěr gratuluju Prostějovu, měl špatné vylosování a teď to pomalinku otáčí, což je psychicky náročné."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Začátek zápasu se nám povedl, dobře jsme stříleli, takže nám narostlo sebevědomí. Dobře jsme bránili, byli jsme koncentrovaní. Jak to ale bývá, ze strachu, že o jasné vedení můžeme přijít, jsme začali kupit chyby. Nechali jsme rozehrát Blažka a Kramného, dostali jsme pár trojek a měli strach o vítězství. Jsem rád, že jsme celý zápas vedli a že jsme to díky náskoku z první čtvrtiny jakž takž drželi. A jsem strašně rád za vítězství s rozjetou Opavou. Mrzí mě jen velký počet ztrát."

13 18 31 0 17 14 12 20 22 9 67 69

Jasný hit kola. Orli se ve dvou domácích utkáních za sebou rozjeli k už téměř vyrovnané bilanci a jejich širší rotace, zvlášť když už se vrátí power forward Tomanec, by proti stále notně oslabené Opavě (aktuální stav zraněných však není znám) měla být výhodou.

Stěžejním tématem bude, jak se slezská zóna, bude-li nasazena na delší úseky, vyrovná s trojkovým bombardováním Ariete. To nyní sází 9 trojek na zápas, když z pěti utkání s Nymurkem, Ústím, Pardubicemi, Lions a Tury má průměr dokonce 11,4!

Tým Orlů má stále silnější vedení od forwarda Palyzy, který už je top skórerem i nejužitečnějším hráčem týmu. Jeho zastavení tak bude velkým úkolem pro Opavu. Ta zatím stojí na ohromných výkonech rozehrávače Šiřiny, bez jehož dalšího velkého představení nemohou Slezané myslet na dobrý výsledek.

Michal Müller (mluvčí Ariete Prostějov): "K dnešnímu utkání přistoupíme maximálně koncentrovaní. Opava v úvodu sezony doslova řádila a to nebyla kompletní. Nyní je v plné síle a se všemi hráči, kteří se vrátili z marodky. I my budeme kompletní, Jan Tomanec je již připraven. Na reprízu souboje o bronz se těšíme, doufáme, že potvrdíme narůstající formu z utkání s Lions a vynikající výkon se Svitavami."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Prostějov v minulém kole zničil Svitavy. Aby se nám nestalo totéž, musíme ubránit jeho střelbu z perimetru. Výkon z Jindřichova Hradce na Prostějov stačit nebude. Nesmíme tolik chybovat a pak můžeme uspět."