9.0
#22
10.0

Zvedli rukavici finálových ambicí

Tenhle zápas to definitivně potvrdil. Opava se oficiálně přihlásila do boje o finále této sezony. Po vyloupení Pardubic i Kolína, po lehkém skládání soupeřů z druhé vlny a po jen těsně ztracené bitvě s Děčínem vystřihla i úder na solar Lions, rezultující v přesvědčivý triumf 67-82.

Pokud exkluzivně český tým, který takové výkony (včetně bilance 5-1) od začátku sezony podává v sestavě o sedmi a osmi hráčích, bude v úplnějším vydání ještě silnější, a vydrží-li playmaker Šiřina v MVP-formě delší období, mohou se žlutomodří dočkat velkých věcí a kouč Czudek své druhé trofeje pro Kouče roku.

MVP utkání Jakub Šiřina vedl Opavu ve lví kleci 17 body, 6 asistencemi a 5 doskoky a patřil do hned dvouciferného kvintetu, jejž dozdobil centr Kramný 9 body a 10 doskoky.

Lions si sice v kulise 600 diváků po dvě a půl čtvrtiny udržovali mírné vedení, ale hosté je už od druhé čtvrtiny začali notné trápit svou zónou, a po změně stran je tímto krytím rozebrali docela, když si s ním hodně nevědělo rady zámořské trio domácích. Playmaker Lamar v zápase dokonce nestihl ani bod a zviditelnil se jen 6 asistencemi.

Opava z 51-44 otočila v druhé části třetí čtvrtiny (s 6 ztrátami Lions) na 54-58 a v poslední čtvrtce, v jejímž úvodu měl už 4 fauly power forward Young (top skórer poražených s 16 body), už hosté - vedeni 8 body oživlého power forwarda Blažka - svůj obrat dokonali.

Domácí, kteří v druhé půli dosáhli pouhých 23 bodů, dali soupeři příliš trestných hodů (bilance 29/23), čímž do značné míry znegovali svých 20 útočných doskoků, a nechali tak Opavě vykompenzovat její zlou trojkovou bilanci (37/7). Slezané ovšem zářili z dvojek (29/19), což rozhodně nešlo říci o domácích (47/18).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Hosté nás trápili zónou, my jsme ovšem hráli velmi pomalu a měli strašně pomalý přechod přes půlicí čáru a to byl jeden z důvodů, že jsme nechali Opavu pohodlně střídat obrany a rozhodovat se, co bude hrát. Dnes viním naše malé hráče za strašně malou aktivitu při přechodu do útoku. Dalším obrovským problémem byla nezkušenost hlavně cizinců do zóny. Máme čtyři systémy, nejsme ale schopni reagovat na změnu opavské zóny. Hráli jsme ustrašeně a špatně volili střely. Když už byla volná střela, tak jsme ji nedali. Oba týmy mají velmi špatné procento trojek, Opava má ale super procento dvojek. Měla nad poměry dobrý útočný doskok. My jsme bývali zvyklí s Opavou na doskoku kralovat, což ale tentokrát neplatilo."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Jsem rád, že jsme přetrhli šňůru, kdy jsme tu dva roky nevyhráli. Vstup do zápasu byl nekoncentrovaný a bylo štěstí, že uvolněný a v pohodě hrající soupeř nezískal velký náskok. Druhá půlka byla již koncentrovanější. Střídali jsme zóny, na které soupeř měl akce, ale pak je to o tom, jestli trefí, nebo ne. Naším štěstím bylo, že netrefoval. Čím víc neúspěšných střel měl, tím nervóznější byl a my toho využili. V útoku se chytnul Jakub Blažek, který byl v první půli neviditelný, ale pak přidal to, co chybělo. Měli jsme problémy s fauly, když se vyfaulovaly obě pětky Gniadek a Kramný, ale doválčili jsme to. Rozhodující byla šňůra 11-0, kde se zápas zlomil, a my si to do konce zkušeně pohlídali. Za druhou polovinu jsme vyhráli zaslouženě."

14 27 41 2 14 5 13 27 23 15 89 82

Dvě sezony, tedy už čtyři zápasy, Opava u Vajgaru neuspěla, ale to nemusí nic znamenat. Důležitější je, že už tak nebezpečnému týmu hostů se návratem power forwarda Gniadka rozšířila rotace na osm mužů. Stále však budou chybět Bujnoch (koleno, dlouhodobé), Klečka (problém s kolenem odrazové nohy, předpokládaný návrat v 8. kole), Jurečka (nadvakrát vykloubený malíček levé ruky, návrat koncem listopadu) a Vlček (po sejmutí sádry z malíčku, předpokládaný návrat v 8. kole). Na domácí straně bude absentovat pouze forward Fait (kotník, 2 týdny), ale to týmu ještě nezaručuje bezproblémový průběh. Lions, po duelu v Prostějově koučem ostře zkritizovaní, se zejména doma musí opřít o sílu svého doskoku a maximálně omezit produkci mozku hostů Jakuba Šiřiny.

Slezané se opět budou spoléhat na svou propracovanou defenzivu a jejich úspěch bude záviset i na počtu trefených trojek a zejména výdrži rozehrávače Šiřiny, který si od posledního zápasu mohl nebývalých pět dnů odpočinout.

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Prostějov pro nás byl procitnutím do reality a nyní nás čeká další semifinalista z minulé sezony. I Opava se prezentuje týmovým basketbalem v čele se Šiřinou na rozehrávce. Nemůžeme si dovolit jakékoliv polevení. Na domácí palubovce musíme bojovat jinak než v posledním zápase."

Radim Valcha (sportovní ředitel LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Nečitelný soupeř z pohledu předzápasové přípravy – 5 dvouciferných střelců, dva další na úrovni 10 bodů, organizovaná obrana s nepříjemnou zónou. Opava jistě chce získat na naší palubovce výhru, my však chceme prodloužit naší domácí sérii s tímto soupeřem na pět výher v řadě."

Dušan Štěnička (GM BK OPAVA): "Do Jindřichova Hradce se nejezdí pro výhry, ale my se pokusíme potvrdit formu a vítězství přivézt."

Miroslav Kvapil (power forward BK OPAVA): "Měli jsme teď pár dní pauzu, potrénovali, něco nastříleli a v sobotu pojedeme do Jindřichova Hradce pro výhru."