3.0

#17
5.0

Dvouminutová smršť a 13 trojek

Prostějovská úderka (byť stále bez Tomance) už opět šlape naplno do pedálů a doma se sune tabulkou vzhůru. S Tury jí stačilo něco málo přes dvě minuty na finální zdrcující úder – na startu třetí čtvrtiny se díky třem trojkám vyhoupla ze 44-36 na 58-38 a efektivně tak ukončila zápas. Tury si nicméně na lopatu připravila už v posledních dvou minutách první půle, kdy i pomocí Palyzovy trojky a přes tři ztráty hostů unikla z 35-32 na 40-32.

Opět naúzko hrající hosté nedokázali vzdorovat mnohem širší domácí rotaci, jež při výhře 93-60 vysázela baterii 13 trojek z 24 pokusů, když Dokoupil se blýskl bilancí 7/5 a další dva guardi Marko se Slezákem se přidali se shodným nástřelem 4/3. Za obloukem byl mezi týmy největší rozdíl (Tuři 18/3). A pak vynikla i podstatná diference na doskoku (41-27).

Top skórerem vítězů byl autor 17 bodů Dokoupil, následován 16bodovým centrem Štefflem (MVP). U hostů 22 body vysoko čněl nestřídající Doaks, který ovšem tentokrát stihl jen 8 doskoků.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Nehodnotí se mi to moc dobře. Z naší strany byl jen první poločas podle představ, když nám domácí neodskočili do většího rozdílu. Prostějov je ale tým trojkových střelců a my jsme je nedokázali pokrýt. To potvrzuje technický zápis: 13 úspěšných trojek domácích proti třem našim. Úspěšnost Prostějova přes 50 procent, to se jen tak nevidí. Když se potom dostal do laufu, tak každý kdo vystřelil, se trefil a to se potom nedá stíhat. Vítězství soupeře bylo dáno jeho tvrdou obranou a střelbou z perimetru."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsem nadšený z toho, jak jsme hráli. V první půli nás Svitavy ještě stíhaly, ale pak už jsme navyšovali náskok a ani dál jsme nepolevovali. Samozřejmě se hraje dobře, když jste v euforii a doma. Byli jsme všude nebezpeční, jsem rád i za nasazení v obraně. Nedovolili jsme soupeři využít jeho silnou stránku, což je doskok na obou stranách hřiště. Prosazoval se jediný Doaks, ale vzhledem k náskoku jsme to v rámci našich možností tolerovali. Je těžké určit jednoho hráče utkání, protože je jich spousta: Roman Marko dobře rozjel utkání na rozehrávce, Radovan Kouřil výborně pokračoval. Z křídel se trefovali všichni - Slezák, Palyza, Peterka i Dokoupil. Nejvíc se ale zápas povedl pivotu Štefflovi."

8 19 27 4 12 6 12 17 13 21 58 60

Oba týmy už nejspíš budou v plné polní, což se týká i důležitého power forwarda Orlů Tomance. Ariete dosud točí širší rotaci a to by mohla být zejména na domácí půdě jeho výhoda. Svitavy už ukázaly všechny své trumfy a Hanáci tak mohou být plně připraveni na všechna jejich nebezpečí.

Šteffel s Roseboroem a případně Tomancem se musí vyrovnat se skokansky disponovaným podkošovým duem Barker - Doaks a Marko či Slezák budou mít spolu s pivoty plné ruce práce s pick and rolly maličkého rozehrávače Jonese. Ariete doma stojí před povinností uspět, Tuři mohou a o to je jejich pozice snazší.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE PROSTĚJOV): "S Tury jsme hráli na konci přípravy a to jim zrovna chyběl Doaks. Už tehdy to vypadalo, že se jim podařilo poskládat dobrý tým a svitavské výsledky na začátku sezony to potvrzují. Čeká nás těžký zápas. Přes kvalitu soupeře ale chceme navázat na výhru s Jindřichovým Hradcem. Tuři se zatím opírají o výkony trojice zámořských hráčů. Největší oporou je Kanaďan Jahmal Jones. Pouze 172 centimetrů vysoký rozehrávač je s průměrem patnáct bodů na zápas druhým nejlepším střelcem týmu, navíc zapisuje téměř osm asistencí. Ještě lepším střelcem je americký pivot Nicchaeus Doaks a další podkošový hráč Riley Barker z Kanady. Samozřejmě si musíme pohlídat i střelce Špačka, který se dostává do formy. Důležité střely umí proměnit i Teplý s Baštou."

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Čeká nás úřadující semifinalista, takže čekám velmi těžké utkání. Soupeřovo postavení v tabulce rozhodně neodpovídá jeho kvalitě. Prostějov půjde postupem času tabulkou nahoru. My jsme na vítězné vlně. Chceme navázat na předchozí skvělé výkony. Pokud podáme stejně kvalitní výkon jako proti Pardubicím, můžeme pomýšlet na vítězství."