26.0

#13
5.0

Když spustí Prachařova opakovačka

Měří 210 a měl by přednostně operovat v docela jiném prostoru. Dosud to i potvrzovala jeho čísla zpoza oblouku (18/3). Jenže s Tury se 210 vysoký centr Ivo Prachař rozhodl tohle všechno napravit. A i když kouč hostů Petr co timeout opakoval "Musíte u něj stát natěsno", levoruký obr vypouštěl další a další otevřené trojky, až skončil zápas na třech trefách z 5 pokusů a celkem na 20 bodech. Brzy 33letý pivot mmcité byl jasným X-faktorem dohrávky 9. kola (82-70), která přitom měla skončit spíš opačně.

Jenže Svitavy vůbec nevyužily brněnského oslabení o rozehrávače Šotnara s Kozinou a forwarda Prášila a po vyrovnaném poločase se jejich hra docela rozpadla. Stejně to po už třetí porážce v řadě dopadá se zprvu senzační bilancí týmu (5-1).

Poločas přitom zápas vypadal nečitelně, a to i když rozehru Brňanů dostal do správy zelenáč z první ligy Líčeník, který měl velmi rychle dva fauly. Svitavy se sice poprvé trefily z pole až trojkou Teplého po 6 minutách, přesto v tu chvíli vedly 6-11. Příznakem jejich budoucí zhouby však bylo, že prakticky veškerou hru odbývaly z perimetru rozehrávač Jones a pohyblivý power forward Doaks, a to soustavou individuálních akcí. Ty sice této dvojici v zápase vynesly i 16 získaných faulů a 19 házených šestek, ale také dovolily domácí obraně pohodlné soustředění na jejich nájezdy.

Kanadsko-americký tandem nakonec vsítil 47 bodů (Doaks navíc 17 doskoků, když double-double měl už do poločasu), ale jen příležitostně zapojovaní ostatní hráči, kteří se dostávali k zakončení spíš z náhodných situací, pak nepřispěli téměř ničím a pozdější marnost týmu se projevovala i na rozklížené druhopoločasové obraně.

Ta sice konečně začala používat i fauly, ale její pevnost to vůbec nezvýšilo a kolektivněji hrající domácí, jimž v rámci svých možností vypomáhal s rozehrou i křídelník Cumberbatch, si od poloviny třetí části vybudovali chytrou hrou téměř bez chyb rozhodující náskok, a to po šňůře 16-0.

Brňané už nehráli tak zběsile jako do půle a přesněji zakončovali i zpod koše, navíc zlepšili doskok. Hosté si naopak v rozhodující sekvenci brali ty nejhorší střely a podnikali ty nejbeznadějnější nájezdy. Sedmi- až osmičlenné rotaci navíc při stylu nahoru dolů viditelně docházel kyslík, což se projevovalo i na pozdních faulech a pomalém přístupu ke střelcům.

Brno zápas ovládlo na body zpod koše (44-24) a také ohromnou produkcí lavičky (44-13). Vedle Prachaře se blýskl i power forward Egwuonwu, jenž nasbíral 11 bodů a 12 doskoků. Jeho tým se druhou výhrou vyrovnal v počtu úspěchů Slunetě, USK a Lions.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Domácí byli v některých chvílích bojovnější než my. O poločase jsem říkal, že rozhodne třetí čtvrtina, my jsme se připravili na to, že obrana bude maximálně tvrdá, což se stalo, protože jsme dali šest bodů za čtvrtinu. V tu chvíli jsme povolili soupeři tři nebo čtyři trojky, které proměnil, jeho náskok narostl na víc než deset bodů a rozhodlo se. Říkal jsem hráčům, že Ivo Prachař je zlatá ruka, což víme už delší dobu. Sice tady delší dobu nehrál, ale to nevadí. Moji hráči tomu asi nevěřili a nechali mu pět střel, přitom neměl dostat ani jednu trojku. Měl trojky s vysokým procentem, což hráče povzbudí. Zápas jsme prohráli na doskoku, protože domácí byli hladovější a doskakovali víc. My jsme jen koukali po střelách a čekali, co se bude dít. Pokud nejdeme naplno do útočného doskoku, nemůžeme získat míč a dát potom nějaký koš."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Pro mě to bylo specifické utkání v tom, že jsem se vrátil do Brna a hrál proti svému bývalému klubu. Nezastírám, že mě vítězství o to víc těší. My jsme si řekli, že zkusíme ubránit střelce, protože Tomáš Teplý i Honza Špaček hrají s famózní formou a v minulých utkáních to potvrdili. Podařilo se nám je zastavit a díky zlepšené obraně ve třetí čtvrtině jsme šli do bodového trháku a ten si udrželi. Hledali jsme rozehrávače a našli jsme ho nakonec v první lize. Je to Marek Líčeník, myslím, že hrál výborně, už v Pardubicích hrál přes dvacet minut. Až to bude zvládat fyzicky, pak může hrát tolik minut jako Jones. Zatím moc neví, kde si ve hře může odpočinout. Žolík utkání, který rozhodl zápas, je rozhodně Ivo Prachař, který předvedl famózní obranný i útočný výkon. Podařilo se nám hru rozložit na více hráčů než Svitavy a dařily se nám rychlé protiútoky."

Ivo Prachař (centr mmcité Brno): "Rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme přitlačili v obraně. V útoku jsme dobře nacházeli volné hráče a střely nám tam spadly, což bych viděl jako hlavní příčinu vítězství."

9 30 39 2 9 7 13 22 16 16 74 70

Televizním duelem s nečitelným rozuzlením skončí 9. kolo v pondělí večer. Brno, ač bez rozehrávačů Šotnara s Kozinou i bez křídelníka Prášila, opět napne všechny síly do doskoku a lovu volných míčů, k výhře ale musí notně zpevnit svou defenzivu a v útoku, kde jsou procenta zatím hodně dole, musí vymyslet, jak se dostat k co nejvíce zakončením zpod koše, k čemuž by se hodily i body z brejků. Zásadní ale stále je, že týmu chybí dirigent, což se do návratu Šotnara jen tak nezmění.

U Turů není jasné, zda už bude k dispozici opěrný power forward Doaks, bez něhož by šance mmcité o stupeň vzrostly. Už tak nízká rotace Svitav potřebuje všechny opory zdravé, už proto, že ani střelecká čísla Bohemilku nejsou závratná. K tomu tým ztrácí 16 míčů na zápas.

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Svitavy hrají zatím velice dobře a jejich výkony jsou pro mě nad očekáváním. Disponují výborným útokem a mají výborných šest sedm hráčů, kteří tvoří základní osu týmu. Ačkoli se očekávalo, že se Svitavy budou spoléhat zejména na zahraniční hráče, není tomu tak, protože čeští basketbalisté hrají velice dobře. Vyzdvihnul bych zejména výkony Špačka a Teplého. Budeme se snažit hrát rychle a dostat Svitavy pod tlak, aby začaly faulovat. V posledním utkání prohrály s Kolínem, kdy jim však chyběl Doaks, který proti nám pravděpodobně nastoupí, takže soupeř bude v plné síle. Z našich mladých hráčů dostanou příležitost Ličeník a Hrabovský, kteří hrají výborně v první lize a šanci si určitě zaslouží."