17.0

#17
3.0

Sedm trojek v řadě

Bez doskakovací i bodující mašiny Doakse se Turům nemohlo dýchat lehce a i přes 22bodový příspěvek snajpra Teplého (trojky 9/4) a další tucet centra Jaroše doma podlehli hladovým Medvědům 69-75. A to přitom vítěze jen 6 body podpořil jejich střelecký lídr Bakič. Zastoupili jej však power forward Horák (20, trojky 5/3), playmaker Allen (16+8 doskoků) a křídla Vocetka (11) s Ličartovským (12, MVP utkání).

Kolín v kulise 420 diváků zvítězil i přesto, že trefil jen 27 ze 72 střel. Klíčovou hodnotu totiž mělo 13 trojek z 33 pokusů (Tuři 21/6) a hosté díky této bilanci měli i větší úspěšnost trojek než dvojek (38 ku 36). K tomu méně ztráceli (14 ku 20) a lépe útočně doskakovali (12-9).

Svitavy sice ve svém stém zápase v NBL po téměř tři čtvrtiny většinou vedli, ale už během třetího dějství se neohrožení kolínští trojkaři prostříleli 7 projektily zpoza oblouku v řadě do vedení 52-58. Na přelomu posledních dvou čtvrtin se navíc 12 kolínskými body v řadě zaskvěl Horák.

A když domácí tým od stavu 58-60 za 5,5 minuty nedal ani bod, Kolín se i přes jeho 5 ztrát vyhoupl do už rozhodujícího trháku 58-70.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Mám velkou radost z vítězství. Svitavy na začátku sezony hrají výborný basket a věděli jsme, že nás čeká velice těžké utkání. V průběhu se oba týmy střídaly ve vedení, Svitavy vedly více času, ale my jsme to v posledních deseti dvanácti minutách otočili. Věděli jsme, že domácí mají užší rotaci a menší počet hráčů, kteří jsou schopni odehrát závěr, únava na nich byla vidět a my s tím počítali. Dobré je, že jsme měli se soupeřem vyrovnané doskoky, protože pokaždé, když jsme prohráli, měli jsme nižší počet doskoků. Také jsme donutili udělat Svitavy dvacet chyb naší dobrou obranou a tlakem, který jsme vyvinuli na protihráče. Když se všechno spočítá, myslím, že jsme zaslouženě vyhráli, i když zvítězit mohly oba celky. Důležité koše dal Štefan Ličartovský, který dokázal naši hru uklidnit."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Před utkáním jsem zjistil, že jeden z našich pilířů Doaks nemůže hrát kvůli zranění kotníku. To pro nás bylo minus, ale s tím se musíme vyrovnat. Tým jako my, který má pouze jedenáct hráčů, to v průběhu sezony ještě čeká, zranění a nemoci přijdou, to patří k basketbalu a nemůžeme se na to vymlouvat. První poločas jsme zvládli dobře, ale upozorňoval jsem o poločase, že třetí čtvrtina může být zlomová, což se stalo. Možná únavou, možná nepozorností jsme nedokázali vyřešit jednoduchý pick-and-roll, z toho vznikaly rychlé přihrávky na perimetr a Kolín má výborné střelce, kteří proměňovali s vysokým procentem trojkové pokusy, což nás asi stálo vítězství. Šest trojek proti třinácti, to je velký rozdíl. Jinak ostatní statistiky jsou vyrovnané, ale tohle rozhodlo."

Štefan Ličartovský (guard BC Geosan Kolín): "Těžký zápas, protože Svitavy mají super začátek sezony. Nám se v úvodu moc nedařilo střelecky, ale bylo důležité, že jsme zůstali na dostřel a nedovolili soupeři, aby nám utekl, protože by pak bylo daleko těžší se na něj dotáhnout. Jsem rád, že jsme si poradili s obranou pick-and-rollu. Samozřejmě mám obrovskou radost z vítězství na venkovním hřišti, to je pro nás po loňsku dobrá zpráva. Navíc to semkne celý tým."

12 29 41 1 12 12 14 19 22 8 75 75

Medvědi jedou do jámy tuří nadále oslabeni o trio Aušprunk (kyčle, už začal s tréninkem), Hunt (po natažení úponu u patní kosti už se zapojil do tréninku), Koláčný (kotník), proto budou stejně jako domácí závislí na užší rotaci. Zastavit musí především duo svitavských skokanů Doaks – Barker a tvořivý mozek Jonese. Tury nesmí pustit do většího trháku, který by se v jejich bouřlivém prostředí těžko stahoval.

Bohemilk nedává – s výjimkou Teplého a Špačka - mnoho trojek, proto se proti němu vyplatí opevnit vymezené území, což platí i o bleskurychlých nájezdech Jonese. Při úzkých sestavách bude zároveň důležité, kdo koho dřív dostane do faulových problémů. A na straně Kolína bude pravděpodobně opět velmi činný skórer Bakič, neboť obránce typu Kotase na něj Svitavy nebudou mít k dispozici.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Čeká nás velice těžké utkání, proti týmu, který má daleko silnější kádr než loni. Musíme si dát pozor především na Bakiče, který má zkušenosti z Euroligy nebo Eurocupu. Kolín má v týmu i kvalitní domácí hráče – Horáka, Vocetku nebo Ličartovského. Čekám vyrovnané utkání s týmem, se kterým se budeme rvát o play-off. Věřím v podporu diváků, kteří nás každý zápas ženou za vítězstvím."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Do Svitav pojedeme s chutí zápas slušně zvládnout, zlepšit výkon oproti minulému utkání s Pardubicemi. Hráči musejí mít touhu po vítězství a bojovat, pokud se budeme takto prezentovat, tak máme šanci vyhrát, což je naším cílem. Soupeře obdivuji, fakt hraje letos dobře, i s úzkou rotací. Asi nikdo to nečekal, jsou hlavním překvapením úvodu sezony. Kdybychom byli kompletní, mohli bychom pracovat s úzkou rotací soupeře, jenže my jsme na tom momentálně podobně, takže se musíme zaměřit na jiné faktory. Musíme se koncentrovat hlavně na rozehrávače Jonese, který dlouho drží míč a dává svitavské hře tvář."

Atrakce utkání: dárkové balíčky titulárního partnera společnosti Bohemilk, poukázky na bowling, poločasová soutěž. Jeden vylosovaný výherce obdrží klubové triko a společnou fotografii s nejlepším hráčem Kooperativa Faktoru za měsíc říjen Riley Barkerem. Hod na koš z poloviny hřiště o voucher v hodnotě 1000 korun na služby poskytované společností Bowling/Squash Svitavy.