13.0
#44
13.0

Legie v "dog housu", Češi na scénu

Letošní americké posily Ústí, jež až na forwarda Barhama zatím příliš nenaplňují očekávání, ten termín znají velmi dobře. Ocitnout se v "dog housu", tedy v "psí boudě", znamená upadnout v nemilost kouče a dostat jasný signál, že takhle to dál nepůjde. A přesně takové signalizace se v Brně dostalo kvartetu Kendrid (3 minuty), Eggleston (9), Emerson (11) a Anderson (15 minut). Naopak měrou vrchovatou byla vytížena česká čtveřice Pecka (36), Votroubek (34), Jiříček (32) a Michal Čarnecký (33).

Poslední jmenovaný využil nabídnutý prostor na absolutní maximum – bývalý reprezentační playmaker vysázel 18 bodů (trojky 5/3), přidal 2 doskoky, 2 zisky, 5 asistencí a především 10 získaných faulů, což mu vyneslo pozici nejužitečnějšího muže kola!

A ostatní?

MVP Jiříček 13 bodů, 6 doskoků, trojky 7/3, Pecka 14 bodů, 13 doskoků, z toho 8 v útoku, a Votroubek 18 bodů, trojky 9/4. Asi už pak nepřekvapí informace, že tyto výkony se solidní obranou dovedly Slunetu ke kýžené druhé výhře sezony (72-83).

Jejím základem byly trojky 32/13 i poloviční počet ztrát (8 ku 16), což umožnilo kompenzovat vysoký počet 22 útočných doskoků Brňanů. Ti měli silný kvartet v osobách Cumberbatche (18+8 doskoků), Norwy (13+13 doskoků), Egwuonwua (14+7 doskoků) a Šmída (11). Při vyfaulování mladíka Koziny za 16 minut ve hře museli opět těžko látat rozehru z jiných pozic, což tým znovu brzdilo ve výkonu.

Po vyrovnaných 22 minutách nastala rozhodující fáze utkání, když trojky Jiříčka a Emersona vysunuly vedení hostů z 41-45 na 41-53. Pandy pak vedení zhruba v této výši udržovaly až do konce, s výjimkou stavu 67-73 tři minuty do konce, kdy mmcité svitla jediná větší naděje. Tu však okamžitě odmrštila do páté řady hlediště třetí trojka Čarneckého.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Za vítězství jsem samozřejmě hrozně moc rád. Cením si toho, že se tým po čtyřech prohrách nepoložil. Řekli jsme si, co je špatně, bohužel, ta nejdůležitější věc nás provázela i v dnešním zápase, a to je obranné doskakování. Je neuvěřitelné, že soupeř dokázal doskočit 22 útočných doskoků a my 16. Přiznám se, že vidím asi poprvé v životě 38 útočných doskoků, což znamená, že týmy absolutně nepracovaly na obranných doskocích. Rozhodující náskok jsme si vytvořili ve třetí čtvrtině, kdy se nám podařilo soupeře ubránit. Celkem jsem spokojený s tím, jak jsme prováděli pick-and-rolly. Byli jsme schopní dobře vyhodit na střelce a naším žolíkem na trojkové linii, který tam obvykle není, byl Honza Jiříček."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Za to, jak jsme bránili, jsme si absolutně vyhrát nezasloužili. Poměrně dobře jsme byli připravení na ústecké cizince, ale bohužel nás porazili Češi. Všichni čeští hráči proti nám skórovali, Čarnecký výborně dirigoval hru a my jsme nepokryli střelce na perimetru, protože Ústí nám dalo 13 trojek s 40procentní úspěšností, což rozhodlo o vývoji utkání. Je pravda, že Honza Jiříček tomu napomohl, protože to byl jediný hráč, od kterého jsme (cíleně) odstupovali. My jsme ale měli špatný odstup od ostatních hráčů a naše obrana ve třetí čtvrtině absolutně nefungovala. Musíme si zvyknout na to, že když jsme bez klíčových hráčů a Roman Zachrla nám k zápasu vstane rovnou z postele - a my i tak dáme 72 bodů -, tak musíme doma vyhrát. S takovou obranou to ale nejde."

Stanislav Votroubek (power forward Sluneta Ústí): "Jsme rádi, že jsme po čtyřech prohrách konečně vyhráli. Na naší hře je ale samozřejmě pořád co zlepšovat. Teď máme týden na to trochu potrénovat před těžkým zápasem v Děčíně. Musíme se na něj co nejlépe připravit a od tohoto utkání se odpíchnout."

Marián Hrabovský (forward mmcité Brno): "Naše hlavní slabina byla v obraně, když jsme kolikrát nechali úplně volné střelce Ústí. A když už minuli, byl tam pokaždé někdo na útočný doskok. 83 bodů od Ústí doma je moc a v útoku nám chyběl rozehrávač, kdy jsme několikrát nepřečetli, jestli soupeř hraje zónu, nebo osobku a nedokázali jsme v klidu rozehrát."

16 27 43 2 17 8 8 21 20 11 98 83

Souboj o druhou výhru v sezoně, to je duel stále se lepšícího mmcité a stále tápající Slunety. Na domácí straně do zápasu opět nezasáhnou rozehrávač Šotnar (vazy v kotníku, 4 týdny) a forward Prášil (výron kotníku), v sestavě hostů bude chybět křídelník Hejl (natažené tříslo).

Dobře bránící Brňané mají rozhodně šanci na vítězství, ale nesmí se jim stát to, co naposledy v Ostravě, kdy 6 minut v závěru nedali ani bod. V úplné koncovce ztratila poslední duel doma i Sluneta, půjde tak o to, kdo předvede konzistentnější výkon po celých 40 minut. Pandy si také musí dát pozor na nůše útočných doskoků domácích.

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Ústí má kvalitní družstvo a jeho výsledky jsou zatím za očekáváním. Mají úplně nové hráče a chvíli trvá, než si navzájem sednou a zvyknou si na sebe. Určitě půjdou výkonnostně nahoru a bude záležet na tom, jak se popasujeme s jejich individualitami, a zda je dokážeme ubránit. Uvidíme, zda naše kolektivní pojetí hry bude na takový tým stačit. Hrajeme doma a cílem je vítězství. Příležitost dostanou opět mladíci Kozina, Hrabovský a Pumprla, k dispozici budou také Vyroubal a Jedovnický."

Vladimír Hejl (forward SLUNETA ÚSTÍ): "Situace je kritická a my nebereme nic jiného než výhru. Trénujeme tvrdě a poctivě a jednou to prostě musíme zlomit. V zápase s Kolínem jsme byli hodně blízko, ale pak jsme udělali několik chyb a ty rozhodly, což jsou ty drobnosti, na které se musíme soustředit. Na trénincích na nich pracujeme a zlepšuje se to a v sobotu to už musíme zlomit."