22.0

#33
9.0

Zázrak osmi desetin

Co všechno se může stát během jedné jediné závěrečné vteřiny utkání! Orli měli v ligovém šlágru druhého s prvním po timeoutu vše ve svých rukou. Za stavu 65-65 mohli využít kompletních zbývajících dvacet vteřin čtvrté čtvrtiny k připravené akci. Ta sice nevyšla dokonale, když rozehrávač Marko odpoutal jen nouzovou střelu ze čtyř metrů, ale k odraženému míči se šťastně dostal pivot Šteffel, který poslal ze tří metrů do obruče 19. orlí bod týmu z druhých šancí, a v tu chvíli i zdánlivě vítězný koš.

Jenže na časomíře pořád zbývalo posledních osm desetin vteřiny a děčínský timeout posunul "aut" hostů na jejich útočnou polovinu. Válečníci se při výhozu rozkomíhali do všech směrů, až najednou za trojkovým obloukem vyplaval osamělý shooting guard Bosák. A právě na něj zamířil míč. Zpracování, odpoutání a dlouhý let míče – nic než síťka. Klubko Válečníků se vzápětí válelo jako jeden muž uprostřed hřiště.

Severočeši právě obrátili nejtěžší zápas za poslední dobu. Zápas, v němž od začátku ztráceli, místy až dvojciferně. Chybovali, dlouho jim nefungovala distanční střelba, ale teď tu leželi v oceánu štěstí. S už 13. triumfem v řadě, který rozhodně nemusí být tím posledním v jejich rekordní klubové sérii.

Jenže ještě nebyl konec. Domácí nevěřili, že za necelou vteřinu šlo stihnout to, co zvládl Bosák. Definitivní verdikt tak náležel až sudím. Ti se chvíli radili, ale bez možnosti použít video museli dát jen na vlastní úsudek. Hlavní rozhodčí Dolinek už za chvíli zvedl ruce a jeho gesto bylo jasné – trojka platí, vítězí hosté.

Ten verdikt musel bodnout do těl Orlů jako dlouhá ostrá dýka. V zápase od začátku spěli k vítězství. Měli ho ve svých rukou, ale ve druhé půli (ztratili ji 26-38) a především v poslední čtvrtině si ho nechali sebrat. I kdyby ale žehrali na poslední situaci, věděli, že výhru ztratili zejména v předešlých minutách.

Měli impozantní start, o který se postaral jediný muž – energií sršící rozehrávač Roman Marko. Ten napadal obranu, létal do protiútoků a bral si jednu trojku za druhou, klidně hned po útočném doskoku. A když už nezakončil sám, efektivně využíval spolupráci s centrem Štefflem. 8 body a 2 asistencemi se podílel na úniku 17-4 a právě tam měli Orli první šanci zápas s do té doby míjejícími Válečníky urvat.

Jenže Marko vzápětí spolu s hlavním dirigentem hostů Vyoralem vystřídal, do úvodního módu už se – až na krátkou sekvenci druhé čtvrtiny (už do půle dal všech svých 16 bodů) - nevrátil a do boje vyslaný forward hostů Pomikálek zastavil první krvácení Děčína (17-14, domácí 4,5 minuty bez bodu). Rezervní orlí playmaker Kouřil se v prvním vstupu nechytil, a i když totéž platilo až téměř do závěru i o back-upovi hostů Šiškovi, další spoluhráči jej zastoupili. Jasně nejvíc centr Houška, MVP utkání, který i za perimetrové hráče bral na sebe dálkovou střelbu a už do půle měl na kontě 10 bodů (celkem 19).

Další šancí Orlů na zlom byl neuvěřitelný závěr první půle, kde z ničeho ulétli v poslední půlminutě z 32-30 na 41-30. Kouřil po šestce na 33-30 obral o míč z obrany vyjíždějícího Kroutila a ihned vyzval ke zvýšení Tomance, a to i s faulem Šišky. Ten navíc inkasoval technickou chybu a po proměněné šestce Slezáka Palyza zvýšil s faulem - a tedy další šestkou navíc - na 39-30. Výhoz Pomikálka vzápětí vystihl Kouřil, který se sirénou poločasu upravil na 41-30. Ariete tu během několika vteřin zvládlo 8 bodů!

Hosté se z direktu nevzpamatovali ani během přestávky. Po dvou trojkách Palyzy ztráceli už 47-32 a později po rozehrání Kouřila ještě 53-38. To scházelo do konce 12 minut. Každý nájezd Vyorala, kterého domácí za žádnou cenu nechtěli nechat zakončit, se tu tříštil o až tříčlennou zeď a zdálo se, že hosté mají jedinou šanci uspět z dálky. Navíc klíčový forward Stria nabral už v úvodu druhé půle 4. faul.

Pak ale před 660 diváky došlo k definitivnímu zlomu. I když Houška už své bodové penzum téměř vyčerpal, začal se probouzet Vyoral a Válečníci celkově zintenzivňovali hru. Naopak domácí začali vršit chyby a neřešitelná zakončení a postupně to vypadalo, že jim v ostrém tempu TV bitvy dochází i dech.

A od vedení 61-51 byly jejich vítězné akcie čím dál zranitelnější. Za posledních 7 minut vsítili pouhých 6 bodů, naopak hosté se po trojkách Houšky, Šišky a Vyorala, který využil kritický útočný doskok Landy po šestce Houšky, dostali 22 vteřin do konce na 65-65.

Orli zápas, jímž skončila jejich osmizápasová šňůra výher, ztratili bídnými 39procentními dvojkami i 9 minutými šestkami z 13 pokusů. Jen 3 body zapsal snajpr Slezák (z pole 8/1), přes svých 11 bodů neměl nejpřesnější mušku ani další křídelník Palyza (15/4). Pro Děčín byl zásadní výkon Pomikálka (13+6 doskoků), který byl +8 za 28 minut.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Bylo výborné utkání pro fanoušky, byť ta hra možná nebyla tak kvalitní, jak někdo očekával. Každopádně se víc bojovalo, než hrálo na krásu. Naplno se ukázalo, proč se basketbal hraje 40 minut čistého času, proč i když celé utkání prohráváte, můžete vyhrát. Dobrá koncovka nás dostala do výhry, která je v tuto chvíli cenná. K průběhu řeknu jen tolik, že jsme neměli dobře nastavenou hlavu, nemohli jsme se opřít o výkony některých hráčů, dělali jsme ztráty. Na konci poločasu jsme dali domácím obrovským lapsusem výhodu do šatny. Už to vypadalo, že nás to zlomí, ale zvedli jsme se a začali jsme ukrajovat z náskoku. Lépe jsme bránili a pak nám začaly padat střely, které jsme potřebovali. V posledním útoku Prostějova už to vypadalo, že David Šteffel uzavřel utkání. Pak Pavel Bosák zvládl otevřenou střelu, po signálu, který jsme si namalovali, a ukončil utkání v náš prospěch. Jak se říká, rozhodla fotobuňka na cílové pásce."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Gratuluji Děčínu za neúnavný boj od začátku do konce. Nakonec se mu to vyplatilo. My jsme před zápasem i během něj stále mluvili o doskoku Děčína, tam si myslím, že jsme byli lepší. Děčín z toho neměl tolik druhých šancí. Ale v závěru se právě útočným doskokem posunul blíž k tomu šťastnému vítězství. Děčín nás celé utkání pobízel ztrátami, čehož jsme dokázali využít. Nakonec nás dotáhl a je to obrovská škoda, protože zápas jsme měli dobře rozehraný. Děčínu se v poslední akci vyplatilo, že se pokusil vystřelit z dálky. My se soustředili na obranu pod košem, abychom nedostali dvojku a utkání nešlo do prodloužení. Byť jsme prohráli střelou v poslední sekundě, věřím, že si dobrý výkon odneseme do dalšího těžkého utkání, kdy v pondělí přivítáme Pardubice."

Vzájemný zápas: 0-1

Nic lepšího si momentálně nejde přát – a proto je tu! Duel druhého s prvním a zároveň střet dvou vítězných šňůr, z nichž jedna skončí – té prostějovské s 8 výhrami s tou děčínskou s 12. Oba týmy jsou navíc kompletní, rozehrané, a proto se lze jen těšit, co televizním divákům i fanouškům v prostějovské hale předvedou.

Jen Kolín v prvním kole dokázal zatím nastřílet Válečníkům přes 80 bodů a pouze Lions a Sluneta se dostali přes 70. Nikdo další nepronikl ani na tuto metu. Pro Orly to znamená následující – buď maximálně eliminovat vířivý útok soupeře, což by se při 63bodovém defenzivním průměru v 8 posledních výhrách mohlo povést, anebo 65bodovou obranu Severočechů rozstřílet.

V tomto utkání lze čekat spíš sázku na variantu 1. Orli velmi pravděpodobně i při děčínské bilanci 26/9,5 na jedno utkání nechají některým střelcům trojky, ale zavřou své vymezené území. V žádném případě ale nesmí dát pozice křídelníku Striovi, venku nejúčinnějšímu střelci zpoza oblouku. Pokud on i další dva muži z děčínské "svaté trojice", tedy Vyoral a Houška, nedostanou prostor k rozletu, budou muset rozhodnout jiní, a to by pro domácí byla výhodná situace.

Ač Prostějov neexceluje na útočném doskoku, dnes lze očekávat, že se na něj zaměří, aby Děčínu ubral držeb míče i možností k rychlému přechodu. Sám ale musí očekávat, že Válečníci budou lovit druhé šance se stejnou intenzitou. Právě řež na doskoku a využívání druhých šancí tento magnet ligy nejspíš i rozhodnou.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Oba týmy mají za sebou úspěšnou sérii. Jde o tradiční rivaly a předpokládám, že půjde o kvalitní zápas. Děčín má výbornou formu, což dokazují jeho výsledky. Navíc se v průběhu sezony posílil o Pomikálka, který přišel z mistrovského Nymburka. Čeká nás velká prověrka. Hrajeme ale doma a na vlastní palubovce se cítíme dobře. Věřím, že nás podpoří fanoušci. Zápas je sice v televizi, ale v reálu určitě hráči nabídnou lepší zážitek. Doufám, že se na konci budeme radovat my."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Drobnou pikantností tohoto utkání je fakt, že jednomu týmu skončí poměrně dlouhá série vítězství. Pokud to nemáme být my, je nutné zvládnout mentální přípravu na toto utkání, na tým Prostějova a především na jednotlivé hráče. Prostějov se jednoznačně posunul v kvalitě hry dopředu, má dostatek zbraní, jak soupeře dostat do kolen. Náš tým má ale charakter a bojového duchu, o který se doufám budeme moci opřít i v tomto utkání. Pokud přidáme i potřebnou kvalitu hry na obou koncích hřiště, máme šanci uspět i potřinácté."

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK Armex Děčín): "Čeká nás velmi těžký soupeř. Prostějov má momentálně 8 výher v řadě a určitě bude chtít tuto vítěznou sérii prodloužit. Klíčem bude ubránit domácí z dlouhé vzdálenosti, kde si musíme pokrýt hlavně Palyzu se Slezákem."