21.0

#21
5.0

Nové maximum Děčína – 12 v řadě!

Do konce utkání už chyběly jen desítky vteřin. Jakub Houška stál připraven na doskok při šestkách spoluhráče, ale než k nim došlo, stihl ještě pěknou chvíli vytleskávat s fanoušky už 12. výhru Válečníků v řadě, jíž parta tohoto kapitána opět posunula klubové maximum a prodloužila si šanci na panování v čele tabulky. Lions i přes velkou snahu v "předehře" 27. kola odešli z děčínské arény poraženi 84-69 a centr Houška se na tom podílel velmi výrazným způsobem – domácí vedl v kulise 950 diváků jako top skórer 18 body včetně nebývalé trojkové kanonády 4/3.

Právě MVP utkání se do zápasu položil už od prvních minut a stejně jako podkošový kolega Landa napadal svého obránce nečekanými nájezdy z trojky, jež týmu pomohly sbírat fauly a vysunout startovní trhák na 21-8 už v šesté minutě. Zatímco Děčín otevřel zápas 3 trojkami v řadě a pak v jeho hře nájezd stíhal nájezd, když vedle Houšky řádil i Kroutil, Lions v prvních minutách nevycházelo téměř nic, v postupném útoku dával míče soupeřům do rukou, přičemž celý první poločas byl zcela neviditelný playmaker Lamar.

Jeho týmu se ale zónou povedlo domácí přibrzdit, z 24-10 se vrátil přes řadu domácích minutých jumpů i ztrát na 27-26 a po 9 bodech Liona Šouly v řadě se začínalo znovu, když druhá čtvrtina skončila na ztráty 6-7.

Jenže Válečníkům se zřejmě v poločase dostalo solidní motivační řeči, a proto třetí čtvrtinu otevřeli stejně jako tu první – tři trojky z rukou Houšky, Strii a Vyorala znamenaly po 5 minutách vedení 48-34. Hosté, kteří v kritické sekvenci spáchali 3 ztráty, se pak ještě pokoušeli skore korigovat, ale lepší stav než 76-67 dvě minuty do konce nevykouzlili.

Porazili sice Armex v produkci zpod koše (22-34), ale domácím patřily trojky (10 ku 4). Hosty vedle Šoulových 13 bodů drželo nejvíc 23 bodů, 8 doskoků a 7F+ křídla Noffleta, který byl ale také -15 při pobytu ve hře. Za 24 minut se naopak vůbec neprosadil centr Vošlajer (4 body). Navíc se stále nedaří nastartovat staronového point guarda Whitea, který za 8 minut nachytal 4 fauly i 3 ztráty (proti 3 ziskům, 2 asistencím a 3F+).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Zápas podle mě hodně ovlivnil začátek, kdy naše obrana byla naprosto katastrofální. Ten úvod, i když jsme se později vrátili do zápasu, nás asi stál hodně sil, jelikož hrajeme v užší rotaci než domácí. Síly nám potom zřejmě chyběly, hlavně ve druhém poločase. Ve třetím kvartálu, který má Děčín tradičně silný, alespoň tedy v zápasech s námi, jsme ten tlak neustáli. Nutno říct, že jsme domácím trošku usnadnili roli, protože jsme je nechali dát fůru jednoduchých košů a v útoku jsme měli velmi chabé procento z čáry trestného hodu. Zápas skončil, jak skončil - jasným vítězstvím Děčína. I když jsme se někdy přiblížili na nižší rozdíl, tak si myslím, že Děčín měl utkání pod kontrolou."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "V mých očích je Jindřichův Hradec velmi kvalitní tým, což se potvrdilo. Pravdou ale je, že v tomto utkání jsme měli excelentní vstup, začali jsme třemi trojkami a vypadalo to, že to bude v exhibičním tempu. Ale náš výkon byl protkán takovými směsicemi různých vlastností. Nám vyšly liché čtvrtiny, v těch sudých jsme byli trochu horším týmem. Jednak proto, že jsme prostřídali sestavu a soupeř zvolil jiný obranný systém. V tu chvíli jsme začali zbytečně hru překomplikovávat, překombinovávat, dělali jsme spoustu naivních a hloupých ztrát, z nichž se k nám soupeř vrátil, a poločasové skore bylo velmi otevřené. Pak jsme nastoupili s trochu větší koncentrací a úsilím do obrany, vytvořili si dílčí náskok, ale lacinými chybami jsme soupeři umožnili jít do jednoduchých zakončení. I když tam byly vlny, kdy jsme špatně kombinovali, nevyhověli si a hráli nesourodě, tak celkově vypadá výhra přesvědčivě a zaslouženě. Na některé hráče taky trochu doléhá situace, která se u nás aktuálně objevuje, jelikož jsme udělali další klubový rekord v podobě 12 vítězství v řadě. Naštěstí se ale objevila sestava, která vytvořila dílčí náskok, který jsme si udrželi, ale jak je u Lions zvykem, tak kousali do poslední minuty."

Vzájemný zápas: 1-0

Válečníci si potřebují uvolnit prostor pro svůj tradiční lednový ples, a proto je tu předehrávka 27. kola, v níž se Armex už podruhé doma představí proti Lions (bez Faita, kotník). První duel (84-78) urvali Válečníci až poté, co soupeř začal na začátku poslední čtvrtiny příliš ztrácet. Jihočeši v zápase rovněž neměli dobrou úspěšnost dvojek.

Jejich šance bude v nekompromisním napadání vymezeného území a získávání trestných hodů i útočných doskoků, jež nedají domácím šanci na rychlé přechody. Ty by hosté mohli zpomalit i v "přišlápnutí" guardů soupeře už na útočné polovině. V obraně 5 na 5 lze očekávat zatažení Lions pod koš a spoléhání na horší střelecký den Děčína, jaký nastal třeba proti Turům. Další variantou je zónové krytí, jež eliminuje mismatchové výhody z dobrých clon Válečníků. V každém případě ale Lions nesmí nabízet otevřené trojky, a už vůbec ne hráčům jako Stria, Vyoral, Šiška a Kroutil, kteří jsou dosud zodpovědní za 72 ze 114 tref týmu.

Válečníci cílí na 12. výhru v řadě, Lions na třetí úspěch venku za sebou.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Lions si po sérii porážek jistě spravili chuť dvěma výhrami na venkovních palubovkách. Já však věřím, že v tomto předehrávaném utkání uhájíme domácí palubovku před tímto silným a nevyzpytatelným soupeřem. Vyvážená hra na obou polovinách hřiště, velké nebezpečí z vnitřního i vnějšího prostoru, síla na útočném doskoku a individuální schopnosti a dovednosti jednotlivých hráčů, to je vizitka našeho soupeře. Nám však hodně záleží na udržení vítězné série, proto budeme jistě bojovat o 12. výhru v řadě, kterou bychom chtěli potěšit především naše fanoušky."

Robert Landa (power forward BK Armex Děčín): "Jindřichův Hradec je jedním z týmů NBL, který nejednou oproti očekávání zvítězí, jindy překvapivě selže. Dalším dlouhodobým rysem jihočeského družstva je, že zápasy poctivě dohrává až do konce, zvláště pak jeho americké akvizice často berou odpovědnost na sebe a zdvihají prapor i v situacích, kdy se zdá být rozhodnuto. Takový průběh mělo i naše poslední vzájemné střetnutí - téměř po celé utkání jsme vedli, dvakrát bodově odskočili, ale soupeři se stále dařilo vracet se do hry - a zápas jsme tak nakonec vyhráli jen o šest bodů. Je třeba odvést čtyřicetiminutový soustředěný výkon a získat tak dvanácté vítězství v řadě."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Minule jsme v Děčíně odehráli dobrý zápas, rozhodla však naše drobná nekoncentrovanost, kterou soupeř okamžitě potrestal. Musíme tak být maximálně koncentrovaní a snažit se o minimální chybovost. Děčín má však nespornou kvalitu, na všech postech navíc zdvojenou a pouze náš výborný výkon může vést k dobrému výsledku."

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea, losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, soutěž tribun ve fandění, kdy nejlépe fandící tribuně vhodí maskot 3 trika, v přestávkách vystoupí taneční skupina Maniacs.