15

#3
7.0

Znovu ten Vyoral. A Děčín poosmé!

I kdyby po 35 minut nebyl vidět a nedal nic, stejně by nakonec mohl rozhodnout. Do role tichého zabijáka, který pravidelně útočí až v týlu znaveného nepřítele, se obsadil znovu i ve šlágru 10. kola Tomáš Vyoral. Minutu a půl před koncem, kdy už měla Beksa na rozdíl od hostů nafaulováno, po cloně dvakrát najel do středu vymezeného území a dvakrát z jumpu přesně trefil. Válečníky poslal do vedení 63-66 a po drtivou většinu zápasu vedoucí JIP, jenž několikrát měl šanci překlopit své vedení přes desetibodovou hranici, už nestihl nalézt odpověď.

Škranc ještě z šestek snížil na bod, ale po Vyoralově minuté trojce Wall neproměnil nájezd, a byť Vyoral poté ve zdvojení udělal kroky (jeho pátá ztráta), Pandula svou trojkou na výhru – odpoutanou už 14 vteřin do konce, kdy domácí mohli hrát až do závěru hrací doby a kdy střela vyplynula z aktuální situace na hřišti - neproměnil. Jeho tým se po jedné proměněné šestce Děčína ještě pár vteřin do konce mohl o něco pokusit, jenže Válečníci stále měli nestřelecké fauly a domácí, kteří už neměli timeout, se tak jen stěží mohli dostat na trestnou linii.

Vítěze v kulise 1100 diváků nejvíc táhl 18bodový Vyoral (12 ve druhé půli), dvanácti body jej při výhře 65-67 podpořil centr Houška a deseti včetně tří důležitých trojek ze 3 pokusů Stria. V duelu s oboustranně jen 37procentní střelbou z pole si Válečníci výrazněji pomohli z šestek, odkud i přes řadu minel získali 15 bodů proti 8 domácích. Poslední čtvrtinu vyhráli 12-20 i přes 5 vlastních ztrát.

Beksa měla do utkání výborný vstup (8-0), kdy až velmi lehce pronikala obranou hostů. V první půli ještě forward Wall dostával volné trojky, jež trefoval (celkově 5/3 a 13 bodů), a jeho tým i díky podkošovým minelám soupeře vyšplhal ve druhé části k nejvyššímu vedení v zápase (30-21). Místy se mu dařilo využívat hru v dolním postavení od křídelníků, ale nešlo o velkou frontální aktivitu.

V této činnosti se dokázal prosadit například 19letý Škranc, který se blýskl i bloky nebo zisky v obraně a odehrál 16 plodných minut s 9 body, 3 doskoky a +3 body.

Válečníci od prvních minut udeřili z útočných doskoků, kam chodili v mnoha mužích, a dělali tak domácím velké potíže. Hlavně je ale odstavili od snadného přechodu do útoku, který Beksa vyjma úvodu neměla. Anebo ho pokazila riskantní přihrávkou. Stejně ale i domácí nutili hrát Armex převážně do plných a to při minutých podkošových zakončeních dávalo celkově nízké skore.

Beksa se v obraně hodně uchylovala k přebírání clon, což dávalo soupeři mnohé výhodné situace, jež sice nedokázal využívat pravidelněji, přesto z nich bodoval pro domácí bolestivě. Pardubičtí zároveň v těchto okamžicích nabírali fauly. Jako první se s třemi chybami dostal do potíží rozehrávač Půlpán už po 17 minutách. Hned na startu druhé půle si během jediného obranného pobytu udělal druhý a třetí faul guard Kotas, který čtvrtý faul přidal v úvodu čtvrté části, kde domácí zbytečnými zákroky přiblížili soupeře k možnosti trestných hodů.

Stejně tak se v utkání několikrát obrali o možnost jít do vyššího vedení, když buď selhali zpod koše, nebo ztratili míč. A Děčín okamžitě kontroval, třeba velkými trojkami MVP utkání Strii, nebo akcemi až do koše.

Domácí v utkání, které provázely enormně náročné podkošové souboje, vedle Walla držel ještě průrazný tank Pandula a zejména do půle Švrdlík. Ovšem v rozhodné čtvrté čtvrtině nikdo z opor výrazněji nezabral a týmu odešla i střelba. A Děčín tak mohl slavit už osmou výhru v řadě.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Když porazíte Nymburk a pak hrajete další utkání, tak to s vámi určitě může něco udělat. Svým způsobem to může vyvolat velký ohlas a my jsme přijížděli s vědomím, že musíme odehrát dobrý zápas, řekněme něco mimořádného. Úplně si nemyslím, že bychom odehráli něco mimořádného, ale vyhráli jsme díky našim klasickým zbraním, a to naší buldočí houževnatosti, v kterou jsme věřili po celé utkání. Ač jsme ztráceli několik bodů, tak jsme byli schopni utkání otočit. Hned vstup 0-8, první timeout, domácím jsme nabídli, aby měli krásný úvod, naštěstí jsme na to správně zareagovali a hned jsme se dotáhli. První poločas jsme se nemohli dostat do tempa, špatně jsme četli hru soupeře. Pardubice hrály hodně přebírání na všechny clony, my jsme trochu hůř pohybovali míčem, a i když jsme našli volného střelce, tak jsme nedali. Celkově to byl víc boj, jak se dalo očekávat od obou soupeřů. Ve druhém poločase jsme zase udělali pár mentálních chyb, nicméně jsme nesložili zbraně, a když Luboš Stria trefil dvě trojky, trošku nás to nakoplo. Lépe jsme četli hru, a když jsme se přiblížili k domácím, bylo vidět, že oba soupeři jsou jako unavení boxeři, kteří jsou v lanech, a je velmi těžké do nich dostat nějaký taktický záměr. Nám se ale v jeden okamžik zadařilo dát rychlé dva koše díky Tomáši Vyoralovi, a po průběhu, kdy jsme pořád tahali za kratší konec lana, jsme se dostali přes domácí, což jsou nejhorší okamžiky: když v pozici domácího vedete a pak vám soupeř začíná brát vítězství. Nakonec jsme ten náš koš uhájili a vezeme si podle mě velmi cennou výhru i v kontextu toho, že Pardubice porazily Nymburk."

Luboš Stria (forward BK ARMEX Děčín): "Rozhodovalo se ve druhém poločase. My jsme vyhráli obranou a nějakým naším entusiasmem, kdy jsme začali líp bránit. V první půli jsme byli hrozně zmatení, ale ve druhém poločase jsme se zlepšili a dokázali zápas otočit. Takovýto defenzivní zápas trochu připomíná play-off a my jsme šťastní, že jsme v Pardubicích vyhráli."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "V situaci po Nymburku se mohlo zdát, že máme určitý lauf, ale my jsme zkušený tým a víme, do čeho jsme dneska šli, takže nějaké podcenění v hlavách nenastalo. My jsme vstoupili do utkání dobře, i když vedení 8-0 v basketbale není nic zvláštního. Jednoznačně se rozhodlo ve druhé půli, kdy jsme svými chybami nechali Luboše Striu dát dvě otevřené pozice. A to jsou ty mentální chyby, jež bych připsal na vrub špatné komunikaci. Kdyby tam byl hráč, je ta střela jednoznačně těžší a procento klesá. To jsou faktory, které rozhodují takové zápasy. Druhý moment, který ovlivnil koncovku, byl pick-and-roll s Vyoralem v závěru utkání. Nebyli jsme tolik aktivní, dovolili jsme hráčům, jako je Vyoral a Šiška nabrat rychlost, a to je jejich nevětší přednost. My jsme se v útoku nedostali do takových pozic jako proti Nymburku, obrana byla o něčem jiném. Pro Děčín je to zasloužené vítězství - i když jsme vedli 32 minut, dokázal to otočit, naopak my jsme právě ty rozhodující chvíle nezvládli."

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): "Většinu zápasu jsme vedli a nevím, čím to bylo, proč jsme v koncovce začali hrát staticky a nebyli jsme schopni si vypracovat dobré střelecké pozice. Samozřejmě tam byly chyby v obraně, ale hlavně jsme neskórovali, Děčín nás dotáhl a v koncovce získal vítězství. Já jsem byl v obraně dvakrát u zmiňovaných soupeřových pick-and-rollů s Vyoralem… Koncovka byla trochu o štěstí, my jsme nedali několik střel a Děčín vyhrál."

11 32 43 2 15 3 15 25 19 4 77 67

Labužníkům už se musejí sbíhat sliny na hlavní středeční chod, kterým bezesporu je duel druhého s prvním. Válečníci přijíždějí na Dašickou s už 7 výhrami v zádech, jejich útočný stroj pomocí až osmi schopných snajprů (včetně tří dlouhých hráčů) sází dokonce přes 10 trojek na utkání a obrana drtí soupeře na 66 bodů.

Beksa je nadopována senzačním triumfem nad obhájci titulu, když už zřejmě na maximum vyhnala rychlost své hry. Ta však přináší i velkou spoustu ztrát, jež by dnes tým mohly popravit. Hned třikrát z 9 zápasů JIP zaznamenal přes 20 ztrát (průměr 16,6), a to je skutečně příliš.

Pardubice mají 6 výraznějších trojkařů na čele s Wallem a zatím směrují do koše 7,6 trojky na utkání. Ve vyrovnaném poli střelců už se na první příčku prodral MVP minulé sezony Pandula, výtečných téměř 16 bodů spolu přidávají zelenáči Půlpán se Škrancem.

V utkáních dvou doskakovacích mašin bude důležité, kdo svým útočným doskokem víc přibrzdí smrtící protiútoky soupeře a zároveň vytěží víc z druhých šancí. Zásadní tu budou výkony podkošových mužů, na domácí straně půjde zejména o duo Nečas – Švrdlík, kdy druhý jmenovaný musí od prvních minut obezřetně nakládat s fauly.

V postupné hře by mohl mít víc Děčín, obrana Pardubic má ale ve svém středu Nečase, který je schopen řídit defenzivu velmi umným způsobem, a nedá soupeři nic zadarmo.

Mezi absentéry na domácí straně zůstává hvězda reklam Kohout (po operaci kolene), u hostů pak křídlo Bažant (po operaci kolena), navíc otazník nadále visí nad startem guarda Bosáka (achilovka).

Tomáš Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "Děčín se už dlouhodobě prezentuje obrovským nasazením a bojovností. Stejně jako v pátek proti Nymburku, ani tentokrát si nemůžeme dovolit nic podcenit, vynechat jediný souboj, neprat se o jediný neutrální míč… Je potřeba hrát s absolutní koncentrací a maximálně naplno. Děčínský tým letos doznal určitých změn zejména příchody Šišky a nedávno i Pomikálka. Oba jsou to kvalitní hráči. Šiška je už zkušený rozehrávač, protože v Brně hrál velkou minutáž a získal tam herní jistotu, dneska je to stabilní hráč nejvyšší soutěže. Pomikálek je velmi kvalitní střelec a také výborný atlet. Podle dosavadních výsledků Děčína lze soudit, že oba do týmu výborně zapadli."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Utkání v Pardubicích bude jistě zajímavou konfrontací a pro nás velkou výzvou, obzvlášť v situaci, kdy Pardubice získaly skalp mistrovského Nymburka. Síla kádru soupeře na jednotlivých postech je dostatečně známá, angažováním zkušených hráčů Švrdlíka s Nečasem se ještě více vyztužila. Každopádně bude důležité, jakým způsobem eliminujeme přechodovou fázi, útočný doskok a individuální dovednosti jednotlivců. Z našeho pohledu můžeme v tomto utkání hrát s čistou hlavou, máme dobře rozehranou soutěž. A proto se na utkání moc těším."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK Armex Děčín): "Do Pardubic jedeme s vědomím, že mají za sebou vítězné utkání proti Nymburku, takže nás rozhodně nečeká jednoduchý zápas. Budeme muset dobře odstavovat hráče na útočném doskoku, především Radka Nečase, a nedovolovat jim tak druhé střely, ze kterých hodně těží. Nejdůležitější ale bude udržet naši hru, která se podle mého stále zlepšuje. Jsme teď na vítězné vlně a rozhodně ji budeme chtít co nejdéle udržet."

Atrakce utkání: k dispozici bude dětský koutek v sousedství rodinné tribuny, timeouty vyplní cheerleaders IM CHEER Pardubice, v přestávce vystoupí skupina T-komplex Vysoké Mýto a také se bude soutěžit o vstupenky na zápas s videomappingem 21. 11., v přestávkové soutěži bude hlavní cenou lahodný medovník od kavárny Nano Café, vysílání BeksaTV začne v 17:45, spolukomentátorem bude Zbyněk Pospíšil, přičemž HD přenos pojede výjimečně na tři kamery s extra grafikou a také s mnoha rozhovory s aktéry utkání.