17

#7
10.0

31! Pandula zničil ztrácející Lions

Po vyrovnaném a oboustranně neurovnaném poločase (39-43) se soubornými 20 ztrátami (11-9, z toho za první čtvrtinu 9-6) do třetí čtvrtiny seřídili svou hru lépe Východočeši a nabíjeni 11 body za úvodní 4 minuty Panduly, skórujícího z brejků i trojek, odskočili na 50-61. A byť právě v téhle fázi hry, tedy ještě hluboko ve třetí čtvrtině, nabrali klíčoví podkošoví muži hostů Švrdlík i Nečas své 4. fauly, Lions tu nedokázali přirazit blíž než na 58-65.

Jejich hru v této sekvenci řídil mladík Šoula, když expres White při svém restartu u Lions příliš tlačil na pilu (1 bod, 5 ztrát za 12 minut) a další rozehrávač Lamar měl silnější jen start druhého poločasu. Jenže mládežnický reprezentant nedokázal seřídit hru domácích tam, kam by to nejvíc potřebovali – pod koš. Při absenci Nečase se Švrdlíkem by ještě víc vynikla převaha centra Vošlajera, který v zápase několikrát parádně vyškolil lehčí protivníky. Lions namísto toho v kulise 700 diváků jen ostřelovali koš, kam navíc ani nestíhali chodit za útočným doskokem. A k tomu tým stále srážely ztráty, jichž po změně stran přišlo dalších 8. Výsledkem byla porážka v dohrávce 11. kola 79-98.

Beksa, která do půle působila v postupném útoku v ucpaném podkošovém území mnohdy bezradně, a odpálila 16 trojek (4 trefy stejně jako Lions) proti 19 dvojkám, po změně stran přitlačila v celoplošné obraně a bolestivě zraňovala soupeře z brejků i umnější hry v postupném útoku.

Od konce třetí čtvrtiny v ofenzivě JIP nenápadně exceloval Kotas. Jeho snažení začínalo už těsnou předsunutou obranou, pokračovalo rozjížděním brejků a končilo třeba asistencemi ze hry zády ke koši.

Ač Lions konečně chtěli začít hrát v této sezoně rychleji, právě Beksa nebyla tím nejlepším soupeřem na rozjezd, neboť hostům tento styl vyhovoval mnohem víc (body z brejků 19-33).

Jihočeši ale snad ještě víc než ve třetí části ztratili šanci na cokoli v prvním poločase, kdy hosté nebyli vůbec ve své kůži. A když hned 10 body přispěl do společného banku Melski, mohli tu domácí vytěžit mnohem víc. Nesměli by ale tak lehkovážně přicházet o míče. Nízké procento střelby pak vygumovalo i dvojnásobnou převahu na útočném doskoku.

Číslem zápasu bylo 66 bodů pardubické lavičky. Klíčový podíl na tom měl autor 31 bodů včetně 4 trojek Dušan Pandula, vyhlášený MVP utkání. A počet porážek v řadě se pro Lions posunul už na číslo 8.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme chtěli vstoupit aktivně v přechodové fázi. To se nám nepovedlo. Často jsme po situacích, kdy jsme dostali koš, zůstali stát a nehráli jsme naši aktivní hru, která nás zdobí. To beru jako minus, jsme schopni hrát mnohem lépe. Náš problém je ve výkyvech – dokážeme excelentně vstoupit do zápasu, dnes nám ale dlouho trvalo, než jsme se dostali do tempa. První poločas nebyl z mého pohledu povedený. Ve druhém jsme zlepšili obranný výkon, ale i tak jsme měli problém na našem obraném doskoku a to Hradec drželo stále ve hře. Do poslední části jsme vstupovali v pohodě, dokázali jsme hrát jednoduché kombinace a vyrážet do protiútoku, kde se skvěle chytnul Dušan Pandula. Nebylo to na sílu, dostával hodně otevřené pozice. Tam je posun naší hry. Poslední čtvrtina byla velmi dobrá z pohledu obrany a pohlídání si útočného doskoku soupeře. Domácí tým neměl ani jeden míč a my kontrolovali zápas. Je důležité, abychom udrželi konzistentní výkon, právě proti soupeřům jako Hradec, kteří nás čekají i dál."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Není lehké se s Pardubicemi měřit a není lehké je bránit, když se rozjedou. Souhlasím s Dušanem, že v první čtvrtině se rozjížděly pomalu. Naše obrana ale ze začátku byla důrazná. Ten důraz jsme ovšem postupem času ztráceli a umožnili jsme soupeři spoustu jednoduchých košů. A to nám hosté neumožnili - každý průnik trestali tvrdým faulem nebo čistým zastavením, což my jsme nedokázali. Když už jsme se v obraně zkoncentrovali, přišly těžké střely. Svou velikost ukázali Pandula a Sanders, který má pořád co říct. To nás utápělo - když jsme si mysleli, že se nadechneme, přišly tyto situace. Kluci bojovali, ale i tak je výsledek takový, jaký je. Pohled na skore je pro mě smutný, Pardubice jsou však jiný level."

8 33 41 6 20 7 17 18 23 22 117 98

Nově přetváření Lions (stále bez Faita, kotník) nemají co ztratit. S čerstvou posilou na rozehru Whitem, ale už bez power forwarda Younga (odešel do Svitu) posílí svou přechodovou hru a celkově rychlostní projev a doma dají jistě do zápasu absolutní maximum, což je po 7 porážkách v řadě holou nutností.

Při rychlosti hry Beksy lze očekávat letecký a tedy divácký basketbal, což budou kvitovat fanouškové u obrazovek při televizním přenosu. Beksu momentálně trápí nejistota kolem zkušených křídel Panduly (netrénuje, potíže s ramenem ze zápasu s Děčínem) a Kotase (netrénuje, potíže se zády), ale to se do pondělí ještě může změnit. V každém případě JIP si nemůže dovolit další zaváhání a u Vajgaru musí cílit na výhru.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Máme za sebou sérii 7 porážek.  Snažíme se však v týmu udržet pozitivní náladu a každý další zápas je pro nás obrovskou výzvou. Respektujeme soupeře, který k nám přijíždí, Pardubice jsou horkými favority na finále. My se však nyní chceme zaobírat pouze svým výkonem a v každém zápase udělat maximum pro výhru."

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions): "Chceme s favoritem odehrát dobrý zápas. Máme sice za sebou sérii porážek, míč je však kulatý a může se stát cokoliv."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "S příchodem rozehrávače Whitea lze očekávat, že některým dalším hráčům z perimetru klesne minutáž. My tohoto hráče dobře známe z minulé sezony, takže víme o jeho přednostech. Pro nás to je ale jen další článek soupeřovy sestavy, na který se připravujeme. Hra Jindřichova Hradce hodně stojí na zahraničních posilách, i když oproti loňské sezoně jde o úplně jiný tým. Naším cílem však bude soustředit se jen a jen na náš výkon. Budeme chtít navázat na kvalitní obranné výkony, kterými jsme se prezentovali jak proti Nymburku, tak proti Děčínu. Samozřejmě jsem viděl ve hře pod naším košem určité taktické nedostatky, ovšem celkově je naše defenzivní činnost v posledních zápasech celkem konzistentní a toto chceme potvrdit i v hale Lions. Co se týče naší hry v útoku, potřebujeme být hlavně efektivnější, než jsme byli s Děčínem."