5.0

#8
4.0

Orli už 12 ze 13!

Vyhrál chytřejší tým. Jen tahle zcela výstižná věta kouče poražené Opavy Petra Czudka by stačila za všechny komentáře. Televizní hit 19. kola, v němž se utkal čtvrtý se třetím, byl vyrovnaný, jak jen mohl být, po přestřelce první půle (49-47) ale hosté z Prostějova zvedli disciplínu a agresi v obraně a chytrou hrou, maximálně sesměrovanou do koše, proměnili minimální vedení z většiny druhého poločasu v triumf 74-82. Jejich dvanáctý v 13 posledních zápasech. A nebýt klikařské trojky Pavla Bosáka, mohli už teď útočit na letošní rekordní šňůru Válečníků.

První poločas byl lahůdkou pro diváky, ovšem noční můrou pro trenéry. Slezané nasypali do koše 7 trojek ze 14 pokusů, Orli 6 z 9. U hostů se činil rozehrávač Marko (5/3), u domácích dokonalí Šiřina s Gniadkem (oba 3/3), dva klíčoví muži domácí skvadry.

První jen do půle zapsal 13 bodů a 6 asistencí včetně "harlemské" trojky o desku skoro z půli hřiště se sirénou první půle (bohužel pro Šiřinu žádný bod do Kooperativa faktoru). Druhý byl dlouho neomylný z trojek, ale jako jeden ze dvou podkošových hráčů domácích byl málo znát v mlýnici pod košem, sebral jen 4 doskoky a vyfauloval se za 26 minut ve hře (3 fauly už do půle).

Sestavově to byl vůbec nevšední zápas. Hodně za to mohla pro Orly temná šestiminutovka na přelomu prvních dvou čtvrtin. Nejdřív vystřelil trojku Tomanec, dopadl, složil se na zem a v zápase skončil (podle kouče Orlů má naražený bok). Pak musel na lavičku se zkrvaveným obočím Ondřej Peterka (později se do hry vrátil) a ihned po něm vystřelil trojku Slezák, dopadl, složil se na zem a v zápase skončil (kotník).

Dvojitý knockout pro hosty? V žádném případě. Ač i domácím chyběl centr Kramný, právě to, že ani náhlé dvojité oslabení a zúžení podkošové i křídelní sestavy Ariete výrazně nevykolejilo, rozhodlo o jeho výhře. V zápase se pak hodně hrálo na jednoho dlouhého a křídla si musela vzít nejednou na starosti podkošové hráče.

Slezanům se v první půli skvěle dařilo posílat si míč k seběhům pod koš na snadná zakončení, což jim spolu s trojkami, nekonečnými nájezdy Vlčka (12 bodů do půle, ve druhé už jen 2) a brejky z několika efektivních zdvojení hráče s míčem kolem půlky přineslo většinu bodů. Hosté se však i přes 10 ztrát chytrou hrou do koše, uvolňování střelců a trestnou bilanci 13/11 drželi stále v závěsu.

A v druhé půli, kdy se až ke konečným 23 bodům (+10 doskoků) rozjel MVP utkání Palyza, přidali i v obraně. A to hodně. Vyjma jedné trojky a 2 asistencí měl už 16 minut do konce za sebou celou svou produkci Šiřina, z jehož rukou se v kritickém závěru hosté za každou cenu - a úspěšně - snažili dostat míč.

V důležité sekvenci třetí čtvrtiny, kdy šli na 55-63, donutili domácí k 7 minutým trojkám, a byť se Opava – i přes míjené šestky - dostala ještě na 2 nebo 3 body, Prostějov měl po ruce vždy velkou střelu Palyzy, nebo uvolnění Roseboroa se Štefflem pod košem. Právě Šteffel, zejména při spolupráci s Marko, je stále důležitějším článkem hry Hanáků, když tentokrát vedle 15 bodů uloupil i 4 míče v obraně, a třeba 80 vteřin před koncem agresivním přebráním Šiřiny v otevřeném hřišti donutil už zjevně znaveného domácího lídra ke ztrátě. Navíc za stavu 74-76 se bleskurychle obtočil kolem menšího Zbránka a zvýšil. Slezané už v posledních 90 vteřinách neměli timeout a Palyza 4 šestkami stvrdil výhru Orlů.

Pod tu se velkým písmem podepsal i rozehrávač Marko (13 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí), který se v druhé půli po uklidňujícím pobytu na lavičce následujícím ihned po technické chybě nebývale rozohnil - jednou dokonce odkudsi přiletěl k mega bloku na Cveka, aby se vzápětí vzepjal až téměř k dunku.

Jeho tým, ač už jen v sedmi, vyhrál druhý poločas 25-35. Na doskoku dominoval 21-36, když soupeři povolil jen 2 útočné doskoky. 18 ztrát kompenzoval efektivními trojkami 18/9 (Opava 29/11) a šestkami 19/17. Opavu v kulise 860 fanoušků nejvíc táhl Šiřina 20 body a 9 asistencemi. V závěru by už ale uvítal větší podporu od spoluhráčů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Prostějov byl dnes chytřejším týmem. My jsme bojovali, ale to na tak silný tým, jakým je Prostějov, nestačilo. Dlouho bylo utkání vyrovnané, ale koncovka patřila Prostějovu. Naši hráči po zranění hostů Tomance a Slezáka snad podlehli iluzi, že je vyhráno, ale nebylo."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Vyhráli nad silným soupeřem. V prvním poločase byli domácí lepší, ale ve druhém jsme zlepšili obranu a v útoku jsme dobře řešili pick and roll."

Roman Marko (rozehrávač Ariete Prostějov): "Zaslouženě jsme vyhráli, když jsme ve druhém poločase hodně zlepšili obranu a dobře řešili útok. V koncovce udělali domácí několik chyb, které utkání rozhodly."

Viktor Cvek (forward Opavy): "Prohráli jsme si utkání sami. Hosté po zranění dvou hráčů základní sestavy začali výborně bránit, z čehož pramenily naše chyby. I když jsme v koncovce několikrát dotáhli na rozdíl dvou bodů, nestačilo to."

Vzájemný zápas: 0-1

Prostějov je rozpálený a aktuálně má – i přes problémy ve Svitavách - na kontě už 11 výher z 12 posledních zápasů. Na domácí půdě však Opavu zdolal jen těsně, Slezané navíc doma podlehli zatím pouze Děčínu a Nymburku. V posledních zápasech ale doskoky jen těsně obtesávají třicítku a nemohou se tolik spolehnout ani na pevnost své obrany. Ta naopak stále zdobí Orly, kteří víc míčů sbírají i na doskoku. Utkání bude vedle brejkových bodů hodně rozhodovat, kdo se s jakým úspěchem bude probíjet k dobrým pozicím kolem koše, o což se oba týmy pravidelně snaží.

Domácím bude před kamerami ČT Sport stále chybět rozehrávač Klečka, u nějž přetrvávají problémy s pravým kolenem.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Prostějov měl trochu rozpačitý začátek sezony, ale bylo to zejména těžkým rozlosováním. Potom zvedl hlavu a je v popředí tabulky. Prohrál nešťastně doma košem v poslední sekundě s Děčínem, ale předváděl výborný basketbal. Má široký kádr kvalitních hráčů a tento zápas bude pro nás testem, který napoví, jestli v této sezoně můžeme hrát o medaile."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Opava disponuje silným týmem, což ukázala naposledy v Děčíně, kde v prodloužení vyhrála. Výborně ji diriguje Jakub Šiřina a jeho přihrávky umí spoluhráči zúročit. Ve vlastní hale navíc neprohrávají, i když naposledy se s Jindřichovým Hradcem nadřeli. Ale každý zápas je jiný a my musíme být připraveni na to, že Slezané půjdou za vítězstvím. Nám se zatím výsledkově daří a to se pokusíme dokázat i v tomto zápase."