9.0
#7
10.0

Trojková smršť druhé čtvrtiny

Bylo odehráno méně než osm minut a Beksa měla nabité mety. Po ohromně aktivní hře power forwardů Nečase (5 bodů) a zejména Švrdlíka (10), jejž tým v prvních minutách hledal jako první opci, vedli hosté 13-17, přičemž orlí podkošové pilíře Tomanec (2) a Roseboro (3) nabraly dohromady pět faulů, a střelec Slezák se ještě nestihl chytit. Jenže paradoxně právě tady začalo docházet k hlavnímu zápasovému zlomu v neprospěch JIP.

A jeho strůjcem byl před 540 diváky domácí křídelník Palyza, autor 16 poločasových bodů a MVP utkání. Šesti body včetně 4 šestek dovedl Orly k remíze už v první čtvrtině a míč si usurpoval i dál, kdy namísto přihrávek, o něž se snažil s Děčínem, tentokrát pouze pálil a nemilosrdně trefoval. Chodil si pro šestky, sázel trojky, střílel i ze situací po vlastních uvolněních, jaká od něj po tři předchozí roky v Česku nebyla vidět.

Svůj tým nastartoval, Ariete navíc využilo prvopoločasového nevýkonu pardubických rozehrávačů a šlo drtivě dopředu. Ve druhé čtvrtině trefilo 6 trojek z 9 pokusů (v první čtvrtce 5/0) a při nule na kontě hostů si právě zpoza oblouku vyřídilo rozhodující náskok utkání. V půli vedlo 55-37, když ve druhé čtvrtině už se téměř nedostali ke slovu Švrdlík s Nečasem, a za narůstající paniky Beksy, jež se při nárůstu bodového manka snažila útok řešit na sílu individuálními akcemi, už pro ni nebylo návratu.

Za Prostějov se navíc ve druhé čtvrtině nebývale rozehrál i druhý rozehrávač Kouřil, který byl svou trojkou, obráním Půlpána o míč a celkově 7 body u úniku na deset bodů. Orli hráli, co jim vždy sedí – zakončování z rychlého přechodu, z dobrých pozic, do nepostavené obrany, nejednou z mismatchových situací. Využili i 5 pardubických ztrát ve druhé čtvrtině (celkově 20) a také malé odolnosti soupeře v obraně 1 na 1, což hráčům hostů vyčítal kouč Bohunický v oddechovém čase. Jeho týmu se navíc po napíchnutí obrany rozpadala i týmová výpomoc.

Beksa se do hry nevrátila ani po změně stran a ztratila tak další zápas se silným protivníkem z první pětky ligy. Z té zatím senzačně skolila Nymburk a v prvním měření sil i nezahřátý Prostějov, ale nyní s ním padla o parník, ztratila i oba zápasy s Opavou a domácí střet s Děčínem. Ta utkání z její strany pojilo velké množství ztrát a nízké střelecké procento.

Televizní dohrávku 16. kola Prostějov ovládl 90-69, když posledních 30 minut vyhrál 69-48. Už po třetí čtvrtině měl na kontě 10 trojek, zatímco hosté ani jedinou (na konci 11 ku 2). Ariete drželo pět dvojciferných střelců na čele s 20bodovým Palyzou. Kouřil zaznamenal 7 bodů, 5 asistencí a 4 zisky. Oslabené hosty (zejména bez Kotase a Škrance) vedli Švrdlík (všech 16 bodů v první půli), Pandula (14), Sanders (13) a Nečas (11+10 doskoků).

Beksa s bilancí 10-6 nyní ve zpětném zrcátku už téměř vidí i tým USK, který je aktuálně jen o dvě výhry zpět.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Zápas se lámal v úvodních šesti minutách, kdy jsme nedokázali (lépe) vstoupit do zápasu a využít špatné momenty Prostějova, když nebyl tak důrazný. Ve druhé čtvrtině jsme potom špatně přistupovali v obraně ke hráčům a nechali rozehrát hráče typu Palyza a Slezák. Nechali jsme je dát lehké střely za tři body nebo jsme neustáli hru jeden na jedna, tím pádem jsme otevřeli obranu a oni se výborným posunem míče dostávali do jednoduchých střel."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsme rádi za výhru a za to, že jsme Pardubicím vrátili první zápas z jejich palubovky. Také jsme rádi, že jsme se otřepali z té nešťastné prohry s Děčínem. Útočně jsme podali vynikající výkon, hlavně ta druhá část druhé čtvrtiny byla famózní, když jsme těžili ze ztrát soupeře, dávali střely - tam jsme zápas zlomili a získali velkou dávku sebedůvěry, ze které jsme těžili po zbytek utkání. Dobře jsme řešili i věci v obraně. Lukáš Palyza hrál ve velkém stylu, k němu se přidal Pavel Slezák a další, dobře zahráli pivoti i oba rozehrávači. Prostě samá pozitiva."

Vzájemný zápas: 0-1

Do Prostějova se poprvé v této sestavě dostaví kvartet ex-Orlů v pardubických službách, tedy Pandula, Kohout, Nečas a Švrdlík. Druhou otázkou je, kdo bude hostům v dalším šlágru 16. kola chybět, neboť vedle potvrzených absencí Kotase (natržený stehenní sval) a Potočka (výron kotníku) je v ohrožení i start Sanderse (netrénuje, zranění levého ramene z utkání s Ústím), Škrance (netrénuje, nemoc) a Šoukala (netrénuje, nemoc). A to už by v nejhorší variantě proti kompletním Orlům znamenalo pořádné oslabení.

Cokoli nyní predikovat je tak krajně obtížné. Tým Ariete se do pondělí už nejspíš zvládne sebrat z těžkého direktu od Děčína, a dokáže-li zopakovat většinu výkonu z duelu s lídrem, bude mít velkou šanci uspět, zvlášť pokud by veškerá tíha rozehry Beksy ležela na mladíku Půlpánovi, neboť k dispozici není ani další alternace na pozici 1 Kotas.

V televizním souboji dvou týmů usilujících o co největší množství bodů z přechodové hry půjde o to, kdo se k této činnosti dostane častěji, a také o to, zda Orli udrží kvalitu své obrany z posledních zápasů. Vzhledem ke zdravotním problémům obvodových hráčů JIP bude klíčový útočný příspěvek jeho podkošových hráčů.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Oproti zápasům v úvodu sezony Prostějovští hrají mnohem kolektivněji. Dobře jim putuje míč, z mého pohledu se nyní prezentují týmovějším herním projevem. Navíc na rozdíl od začátku sezony hrají v kompletní sestavě, tým si sedl a to se samozřejmě příznivě projevilo na hře i výsledcích. V prvním vzájemném utkání s Orly jsme soupeře nepustili téměř k ničemu. Nepustili jsme ho do otevřených pozic, ani k útočnému doskoku a pro pondělní zápas bude zásadní, abychom se prezentovali podobným obranným výkonem."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Bude to pro nás další velká prověrka. Myslím, že můžeme uspět, i když Pardubice mají kvalitní sestavu. Poslední ligové utkání jsme prohráli. Jde o to, abychom nemysleli na předchozí výsledek, ale odvedli podobně kvalitní výkon jako proti Děčínu. Pak můžeme zvítězit."

Zajímavost utkání: připomenutí 80. narozenin bývalého předsedy klubu Vladimíra Běhala, který před zahájením utkání přijme dárkový koš od vedení klubu.