41

15
17

Tryzna ve slavnostní den

Bezradnost. Marnost. Zoufalství. Pardubický tým v den, který měl být oslavou klubových šedesátin s velkolepým zahajovacím videomappingem, narazil na své letošní dno. V hokejovém chrámu. Doma před 3500 diváků, byť Tipsport Aréna představovala v danou chvíli spíš neutrální půdu. V sezoně, kdy se Beksa už konečně chce probít do vysněného finále, kdy ji ale ten tlak zároveň láme k palubovce. A v křeči se trápící tým, který po většinu zápasu působil dojmem celku, který neví, co hrát, padl 54-58 i s USK.

Se soupeřem, který venku ještě neuspěl. Kterému chyběli oba letošní rozehrávači Feštr a Křivánek. Který ztratil 17 míčů, minul 15 z 16 trojek i 13 z 32 šestek. Jenže právě to poslední číslo bylo pro celý zápas směrodatné – USK věren letošní tradici sunul svou hru brutálně pod koš, a to téměř exkluzivně přes trio Šafarčík (zaskakující rozehrávač, 6F+, TH 7/4, 12 bodů, 9 doskoků za 36 minut), centr Josipovič (6F+, TH 8/5, 21 bodů, 10 doskoků za 29 minut), guard Bohačík (10F+, TH 10/7, 13 bodů za 39:33).

Právě Bohačík domácím ukázal, jak hrát, když to nelepí z dálky, což byl v utkání případ drtivé většiny hráčů s výjimkou pardubického Škrance, který v závěru první půle trefil 3 trojky ze stejného místa. Bohačík sice z pole přesně zacílil jen 3 z 12 pokusů, ale neúnavným napadáním koše nabíral soupeři fauly a se 70procentní úspěšností dával šestky, což při tak nízkém skore mělo pro hosty cenu zlata.

USK ale neměl jen Bohačíka. Především skvěle bránil, střídal osobní krytí se zónou, nepouštěl domácí do žádných snadných zakončení zpod koše, přes 17 ztrát povolil jen minimum brejků a tlačil domácí do spousty jumpů (dvojky domácích 46/17), z nichž Bekse koše nepršely. A protože si při malém důrazu vynutila jen 9 trestných hodů, za druhý poločas vyprodukovala pouhých 17 bodů a USK se jako na doskoku nejslabší tým ligy lídrovi v této kategorii vyrovnal počtem 41 míčů, mohl slavit senzační úspěch, ač většinu utkání – vyjma tří minut z úvodu druhé čtvrtiny a posledních pěti minut zápasu - prohrával.

Naopak Východočeši, postrádající svého kapitána Kotase, ve 13. utkání už popáté prohráli, z toho potřetí doma a podruhé v Tipsport Aréně. A to USK šel do posledních 7 minut utkání s pěti body deficitu a hlavně se 4 spáchanými fauly. Paradoxně domácí až do konce utkání házeli jen 4 šestky, navíc Švrdlík všechny minul.

Právě fauly – a to zejména ty pardubické - hrály v utkání zásadní roli: Nečas měl 2 už po 4 minutách, 3 za první půli, v níž odehrál 6 minut, a před vyfaulováním stihl jen 14 minut, aniž zapsal jediný bod. Po třech faulech měli do půle i Škranc (11 minut) a Sanders (12) a Pandula byl na tom stejně po 23 a Švrdlík po 31 minutách. Sanders (+10 za 24 minut, všech 9 bodů v druhé půli), který v utkání zastínil kolegu z rozehry Půlpána (-21), šel do 4 faulů 6 minut do konce, Kohout minutu po něm, přičemž Sanders musel povinně střídat 77 vteřin do konce.

Z druhé strany - Beksa víc nevytěžila ze situace, kdy hlavní a prakticky jediný pivot USK Josipovič, vyhlášený MVP utkání, měl 3 fauly už na startu druhé půle.

Domácí vedli díky obranné agresi a ztrátám soupeře už po 6 minutách 15-5, za zbylých 34 ale vsítili už pouze 39 bodů. Ještě v poločase, kdy měli jen 4 střelce (Švrdlík 12 – všechny body v zápase za prvních 8 minut, Škranc 9 – všechny body v zápase, Pandula 9 – všechny body v zápase, Wall 7 ze svých 9), vedli 37-31.

Po ultra trápení z obou stran ve třetí části se USK, který po 12 ztrátách z první půle přidal už jen 5, zvedl za stavu 49-44 a to výhradně zpod koše. Domácí se do koše dostali málokdy, z dálky stále míjeli a USK šel do poslední půlminuty s náskokem 52-56. Půlpán ještě snížil, Bohačík kontroval jednou šestkou a domácí pak měli poslední útok na vyrovnávací trojku. K té ale nedošlo, a stejně tak ani k ničemu jinému…

V posledních vteřinách byl ještě za zbytečně ostrý zákrok na unikajícího Šafarčíka vyloučen Švrdlík, který týmu může příště chybět.

Smutkem tak pro Pardubice zápas začínal i končil, neboť v úvodu se držela minuta ticha za náhle zesnulého Zbyňka Kusého, který zdejší hokej – a právě v Tipsport Aréně - dovedl z pozice manažera ke třem ligovým titulům.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Jsem rád, že po tom zvláštním vstupu do zápasu se kluci vrátili hned v první čtvrtině do hry. Nenechali jsme jít Pardubice do většího náskoku a drželi jsme se pořád na dostřel. Problém byl samozřejmě v otevřených tříbodových střelách, my jsme z 16 trojek proměnili pouze jednu. Kluci aktivně najížděli celých 40 minut, snažili se atakovat pardubický vnitřní prostor, chtít fauly. Házeli jsme hodně šestek, ale procento je pořád hodně nízké, musí se zlepšit. Tým si potom začne víc věřit, bude klidnější. Na tom musíme zapracovat. Jsme ale rádi, že kluci nakonec zápas zvládli a zase 40 minut bojovali. V tomto směru panuje spokojenost a blížíme se k tomu, že kluci zvládnout hrát a soustředit se opravdu celých 40 minut."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "V úvodu zápasu jsme hráli proti osobní obraně a dostávali se do jednoduchých situací, které jsme proměňovali. V dalším úseku USK postavil zónu a v této pasáži jsme bohužel nebyli střelecky úspěšní. Trvalo to delší úsek, zejména ve druhém poločase, kdy jsme nedokázali skórovat. Nepoměr trestných hodů (9 ku 32) je viditelný, nemyslím si ale, že bychom byli až tak neaktivní ve hře na koš… Nicméně výsledek je takový, jaký je. Mrzí mě závěrečná situace (nesportovní faul Kamila Švrdlíka), šlo o frustraci ze zápasu, který jsme nezvládli.“

Admir Alič (forward USK Praha): "Pro nás je to cenné vítězství. Kluci dali do zápasu všechno, bojovali a výsledek je pro nás velmi příznivý. Proti takovému týmu, jakým jsou Pardubice, si musíme víc věřit, hrát co nejlépe, a já jsem velice rád, že se nám to podařilo."

Dušan Pandula (forward BK JIP Pardubice): "Podle mě byl náš největší problém v útoku, dát na domácím hřišti 54 bodů je strašně málo. Měli bychom se nad tím zamyslet, začít každý od sebe, aby nás to posunulo dál. Doufám, že nám to bude k něčemu dobré."

Vzájemný zápas: 1-0

Domácí, jimž chybí důležitý guard Kotas (natržený zadní stehenní sval), se musí oprostit od oslavného charakteru utkání, neboť zaváhání s USK (stále bez rozehrávače Feštra, palec u nohy) si nesmí dovolit. Pražané zatím vítězí jen doma, ale třeba v minulé sezoně při podobně slavnostním utkání dostali zápas v Tipsport Aréně do prodloužení. Jejich předností je defenziva a zejména v posledních utkáních už i zlepšený útok, výrazně zaměřený na hru pod koš.

Právě tam musí Beksa napřít svou defenzivní pozornost, k tomu potvrdit svou převahu na doskoku a především se vystříhat řady školáckých chyb, jež tým v důležitých chvílích stále příliš srážejí.

Tomáše Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "Vnímáme aktuální zlepšené výsledky USK, který vyhrál tři z posledních pěti zápasů. Soupeř stále předvádí svůj typický basketbal - velmi bojovný a energický. Do rolí lídrů se vyprofilovali podle očekávání Jaromír Bohačík a Igor Josipovič. My si musíme poradit s útočnými systémy hostů, které jsou založeny na snaze dostat míče do vnitřního prostoru, jak nájezdy, tak přihrávkami na Josipoviče, který buď zakončuje, nebo hledá volné hráče na perimetru. Pro dobrý výsledek také bude důležitá trpělivost – nemusí se nám podařit dostat zápas pod kontrolou hned od začátku, ale věřím, že když budeme hrát s maximální koncentrací a s maximálním nasazením, dříve nebo později soupeře zlomíme, podobně jako třeba v Jindřichově Hradci."

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): "V první řadě bych chtěl pogratulovat Pardubicím k jejich výročí a popřát jim minimálně dalších 60 let plných radosti z basketbalu. Je úžasné, že v této rychlé době se dá ocenit takováto tradice a historie. Nicméně je fakt, že našim úkolem v tomto utkání není slavit, ale udělat maximum pro výhru. Pardubice jsou favorit a my budeme ten, co chce překvapit a zaskočit. Naše výkony jsou na vzestupu a já si přeji, abychom to potvrdili i na horké půdě Pardubic bez ohledu na výsledek."

Atrakce utkání: poločasová soutěž ve střelbě na koš s bývalým pardubickým hráčem Jiřím Voltnerem o luxusní hodinky značky Lotus, od 16 do 17 hodin ve vestibulu předkolo soutěže ve střelbě na koš o poukázku na občerstvení v restauracích McDonald´s Pardubice, finále proběhne už na palubovce mezi 3. a 4. čtvrtinou, soutěž o 2 vstupenky na další domácí utkání s Ústím, dětský koutek od 16 hodin do konce utkání, unikátní videomapping před zápasem s podtitulem "Legendy znovu na palubovce", speciální retro dresy domácího týmu, které budou v dalším průběhu sezony vydraženy na dobročinné účely, v přestávkách a timeoutech vystoupí Aerobic centrum Pardubice, cheerleaders IM CheerPardubice, komentovaný přenos na BeksaTV, se spolukomentátorem Janem Procházkou a poločasovým hostem Martinem Drábkem (marketingový manažer ČBF).