18.0

#8
8.0

Čtvrtá v řadě venku. Po nervech

Už od druhé čtvrtiny začal zápas ve Svitavách vypadat tak, že si ho hosté berou s sebou na Hanou. Vystřídání ústředního tuřího dirigenta Jonese a ztrát jeho týmu využili k brejky taženému úprku z 26-25 na 30-42. Ještě ve středu třetí čtvrtky vedli o 15 a 11 minut do konce o 12. Jenže pak se všechno zadrhlo, a ač tentokrát hráli venku, před očima začalo Orlům vyvstávat temné děčínské deja vu. Zvlášť když Svitavy po pár hluchých prostějovských útocích přirazili na přelomu posledních čtvrtin během tří minut na 68-69. Obě mašiny Jones (25 bodů) i Doaks (24+10 doskoků) tu pracovaly naplno a Střelnice věřila v další velký večer.

Jenže Orli si nechtěli znovu drbat hlavu po trestuhodně ztraceném zápase z vysokého vedení. A Palyza s Marko, kteří se postarali o 11 z 13 bodů v poslední čtvrtině, drželi až do koncovky plápolající ohýnek několikabodového náskoku. Teplý ještě trojkou půl minuty do konce snížil na 77-78, Palyza však 4 šestkami zápas zavřel na 77-82.

Orli, kteří měli pět dvojciferných střelců (nejlepší Šteffel s 18), si nejvíc pomohli 24bodovou náloží brejkových bodů. Do poločasu tým 33 body potáhlo podkošové trio včetně MVP Tomance (celkem 14+6 doskoků), po změně stran se výrazněji přidal perimetr. Ariete dobylo už čtvrtou výhru venku v řadě a celkem 11 úspěch z 12 posledních zápasů.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Průběh byl všelijaký. My jsme rádi za vítězství, byť jsme vedli až o 15 bodů a několikrát i o 10. Dali jsme domácím šanci to stáhnout, takže z toho byla skoro nervózní koncovka. Nehráli jsme dobře. Volili jsme špatné střely, nebyli jsme dobří v obraně, kde nás soupeř trápil pick-and-rolly, který se naopak nám nedařil ani v útoku. Mám pocit, že i když jsme měli pět "dvojciferů", kterým se jakoby dařilo, tak tomu tak nebylo. Chtěli jsme zapojit více hráčů. Hráli jsme moc kostrbatě. Nebyl to náš výkon. Celý zápas nám dělal problémy Jones. Po poločase se k němu přidal i Doaks, který nebyl tak výrazný v první půlce. Ve druhém poločase to bral na sebe, domácím dost pomohl a tam jsme měli určitě bránit líp."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Prostějov je jednoznačně lepší tým než ten náš, ale jak je vidět, dá se hrát s jakýmkoli soupeřem, i když naše výkony v posledních zápasech nebyly dobré. Jsem rád, že se náš tým zvedl z minus 15 až na minus 3. Jak je vidět, příchod Doakse má velký vliv na hráče, kteří si s ním věří, ale i v celkovém herním projevu a bodech. Prostějov je dobrý na perimetru, kde jsme se ho snažili ubránit, nebo ho nenechali vystřelit, na druhou stranu rozhodla podkošová trojice Šteffel, Tomanec, Roseboro, která byla pod košem nad naše síly, alespoň bodově. Jsem rád za malé vítězství, kdy jsme vyhráli ve 3. a 4. čtvrtině. To nám, doufám, pomůže do dalších zápasů."

Vzájemný zápas v této sezoně: 0-1

Ústřední zprávou zápasu je, že se po dvou utkáních pauzy kvůli pochroumaným vazům v kolenu vrací lídr týmu Doaks, který vylepší nejen útočnou tvář týmu, ale také jeho doskakování a obranu. Toho bude proti rozjetému a skvěle bránícímu Prostějovu hodně třeba. Domácí hostům nesmí dát rychlý rozjezd útoků a především zakončování z přechodové fáze, proto by Doaks s Barkerem měli soupeře co nejvíc zaměstnat útočným doskokem. Otázkou je, kolik jim k tomu s přibývajícími minutami náročné bitvy bude zbývat sil.

I v obraně 5 na 5 ale Tuři nejspíš nebudou vědět, kde jim hlava stojí, neboť Orli mají aktuálně řadu útočných zbraní a třeba guard Dokoupil u Vajgaru vysázel 15 bodů už do poločasu. Jedině slabší střelecký den Orlů a co nejvíc ztěžované pozice pro zakončení tak mohou Bohemilk posunout směrem k potenciálnímu dramatu.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Čeká nás těžký zápas s týmem, který má velkou šanci hrát finále. Musíme si dát pozor na jeho hráče z perimetru, kde je Prostějov nejsilnější. My už budeme hrát pravděpodobně s Doaksem, který se vrací po zranění kolene. Chceme zabojovat, doufám, že přijde plná hala."

Michal Müller (mluvčí Ariete Prostějov): "Aktuální formu budeme chtít potvrdit i ve Svitavách, které nezáří na venkovních palubovkách, ale doma jsou úspěšné. Naposledy přehrály Ostravu a před tím i Opavu a Pardubice, a k tomu máme respekt. Jsme ale kompletní, s dobrou energií a patřičným sebevědomím a nebude chtít nechat nic náhodě."

Atrakce utkání: hod na koš z poloviny hřiště za voucher v hodnotě 1000 korun na služby poskytované společností Bowling/Squash Svitavy. Vítěz také může vyhrát klubové tričko, a u toho zakousnout pizzu z pizzerie ART.