2.0

#18
4.0

Noční můra Turů: 45, trojky 22/0!

61-27. Tak pro hosty děsivé bylo po 30 minutách skore televizního utkání na pražské Folimance. Svitavští Tuři, kteří prohráli šestý zápas z posledních sedmi, si sáhli na letošní dno. V první čtvrtině dali USK 10 bodů, ve druhé 9, ve třetí 8. V utkání minuli všech 22 trojek, už sedm minut před koncem poločasu si po srážce se spoluhráčem Jarošem poranil koleno power forward Doaks, který tím byl pro zbytek zápasu ztracen, a konečný výsledek (83-45) dohry 14. kola znamená, že Bohemilk sdílí 18. nejnižší zápis ligy v útoku od sezony 1998/99.

Naopak USK, který měl zpět už i rozehrávače Feštra, po čtvrté výhře v řadě a také po pátém domácím úspěchu za sebou už dorovnal bilanci šestých Svitav na 6-7.

Ráz zápasu určil už jeho start. V obraně i směrem do koše agresivní Sovy získaly vedení, těžily z brejků a nepříjemně dorážely i na útočný doskok. Byť v postupném útoku se do poločasu trápily podobně jako soupeř, výše zmíněné přednosti jim dávaly převahu. Celkem navíc v zápase proměnily 9 trojek z 21 pokusů.

Tuři nebyli sto trefit vůbec nic z dálky, pod koš se téměř nedostávali a k tomu se dopouštěli naivních ztrát. V okamžiku, kdy je opustil ligový statistický lídr Doaks, byl s nimi amen docela. Po 19 minutách měli na kontě pouhých 15 bodů a útočnou reputaci si zejména díky 13bodovému Šindelářovi lehce napravili až v posledním dějství. Do poločasu měli 15procentní střelbu z pole, na konci utkání jen o 8 lepší. Celkem zapsali jen 14 tref z pole.

Na straně vítězů kraloval autor 4 trojek a 21 bodů Alič, doprovázený centrem Josipovičem, jenž zapsal 14 bodů.

Jediným celkem, který v sezoně dobyl stále nedobytnější Folimanku, tak i nadále zůstávají pouze Pardubice.

Pavel Miloš (asistent trenéra USK Praha): "Kluci do zápasu vlítli velmi agresivně a v podstatě rozhodli v prvním poločase. V tom druhém nástup první dvě minuty a bylo v podstatě po utkání. Jsem rád, že i když nastoupili všichni hráči z lavičky, tak stále udrželi tu vysokou agresivitu jak v útoku, tak v obraně, kdy všech 5 hráčů běželo do protiútoku a 40 minut hráli nahoru dolů, a nenechali soupeře nadechnout. Celé utkání bylo v naší režii a za to si hráči zaslouží velký dík."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "My jsme nezvládli agresivní obranu USK. I když první poločas byl o jedenáct bodů a skore bylo nízké, ve druhé půli jsme začali velmi špatně a dostali jsme 9-0. V tu chvíli bylo po zápase a hráči přestali věřit, že se tu může něco stát. V tu chvíli to bylo těžké. Bojovnost už nebyla na takové úrovni, jakou jsme potřebovali. Co bylo špatné, byla střelba trojek. Měli jsme je 22/0 a to se nám doposud nestalo. Když jsme se pak snažili hrát do vymezeného území, obrana byla zatažená, zdvojovala a my se tam těžko prosazovali. A to rozhodlo. Trošku nás zastavilo to, že v prvním poločase se zranil náš nejlepší hráč Doaks. Pak už do hry moc nezasahoval, protože ho ta noha bolí."

11 28 39 2 6 9 18 26 24 7 32 45

Nevšední a výjimečný zápas se chystá v úterý večer na už čtyřikrát v řadě nedobyté pražské Folimance. Nepůjde totiž jen o to, že přijedou svitavští Tuři se statistickým králem ligy Nicchaeusem Doaksem, ale i o to, co domácí USK připravil pro fanoušky jako oblohové menu.

Úderem 20:15 odstartuje zápas, na který se lze dostat v rámci akce "1+1 zdarma", kdy fanoušci ke každé zakoupené vstupence obdrží jednu stejné hodnoty zdarma.

To ale není zdaleka vše, na co budou v úterní večer Sovy lákat. Na uhašení žízně dávají i 200 piv zdarma! K tomu lze v poločasové soutěži vyhrát poukaz od Fujifilmu, pokochat se pohledem na Wildcheerleaders a potkat se i se členy exkluzivního Klubu vysokých.

Už třikrát v řadě vítězný USK je na vlně, což bude v dalším domácím utkání potřebovat, neboť Turům má co oplácet. V prvním střetu na svitavské Střelnici Pražany senzačně zničil 24 body centr Jaroš, a to nuselský tým nemůže nechat bez odezvy, byť mu kvůli zranění palce u nohy stále chybí hlavní rozehrávač Feštr.

Sovy vědí, že jejich centrálním úkolem bude zastavit soupeřovo statisticky nejpeprnější duo Doaks – Jones, jež se v průměru stará o 33 z 71 bodů týmu. Poučení domácí už ale vědí, že není radno podcenit ani doprovodné hráče, kteří už se nejednou v sezoně nebývale rozohnili.

Tuři se v minulém zápase nečekaně zvedli doma proti Opavě, kdy jejich triumf znamenal přerušení série pěti porážek. Uspěli se zónovou obranou, do níž se hosté nedokázali prosadit zvenku, ani zevnitř. Podkošové území bude muset Bohemilk co nejneprodyšněji zavřít i v úterý, neboť zejména doma budou Sovy v jeho napadání nekompromisní. A stěžejním úkolem bude zejména pro osové muže vyvarovat se většího počtu faulů.

USK se výhrou může dotáhnout právě na šesté Tury, kdy by se oba celky srovnaly na bilanci 6-7. A to už je solidní motivace pro tým, který sezonu zahájil bilancí 2-7.

Igor Josipovič (centr USK Praha): "Chceme udržet sérii vítězství a posunout ji na co možná nejvyšší číslo. Svitavy hrají rychlý basketbal. Jsou známí tím, že pokud jim necháte chviličku prostoru, stačí jen vteřina a hned střílí. Dělají to i podkošoví hráči, což není typické. A na postu rozehrávače mají velmi dobrého Kanaďana. To, že se hraje před televizními kamerami, mě nijak nesvazuje. Hraju stejně před tisícem diváků jako před sto tisíci. Náš mladý tým se bude hlavně chtít ukázat co nejvíce fanouškům. Chtěl bych je pozvat na naši fyzickou hru, precizní obranu a boj o každý míč."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "USK je na domácí palubovce daleko agresivnější než venku. Z minulé sezony si pamatuju, že se nám tam hrálo špatně. Chceme se ale porvat o vítězství."