11.0

#11
6.0

Triumf i bez Doakse

Jako aprílové počasí jsou nevyzpytatelní svitavští Turové. V úterý byli doslova zašlapáni do palubovky pražské Folimanky. Už dva dny nato doma složí Novou huť. Kdyby ale jen tak – oni to dokázali i bez svého nezastupitelného lídra Nicchaeuse Doakse, který po úterním zranění sledoval celý zápas s Ostravou jen z lavičky. A pak mohl gratulovat svým hrdinným spoluhráčům.

Byl to duel, který už nemohl být vyrovnanější – jak vývojem skore, tak všemi segmenty statistik. NH sice zahájila poslední čtvrtinu miniúnikem na 59-66, ale Tury měla stále ve zpětném zrcátku. Pro hosty se věci začaly uzlit závěrečných 6 minut, v nichž od stavu 69-73 stihli už jen 4 body. Přesto ještě minutu do konce vedli po trefě Hookera 76-77.

Domácí Šindelář vzápětí minul, stejně jako ostravský Kerr. A tak přišel čas na velkou poslední trojku z ruky tuřího kapitána Teplého. Ta pět vteřin do konce poslala Svitavy do vedení 79-77 a hosté už po timeoutu nedokázali odpovědět.

Duel rámovalo několik hvězdných individuálních výkonů. Domácí playmaker Jones (MVP utkání) zapsal 20 bodů, 10 doskoků, 8 asistencí a 4 zisky za 40 minut. Spoluhráči Barker a nečekaně i Vaňák přidali po 14 bodech. Za NH 20 bodů s 6 asistencemi i 6 doskoky za 40 minut vystřihl point guard Číž, 20 bodů s 11 doskoky vykroužil za 39 minut power forward Bohačík a 17 bodů s 11 doskoky za 37 minut křídelník Kerr.

Jejich tým zapsal už pátou porážku v šesti posledních utkáních a stejně jako doma padl se Svitavami poslední trojkou.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Domácí byli lepší. Proto zaslouženě vyhráli."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Vím, že je to pro Ostravu nepříjemné, když jsme u ní vyhráli poslední střelou, a dneska taky. Ty zápasy byly oba vyrovnané. Dnes hrály týmy, které se nachází skoro ve stejném postavení. Pro Ostravu to byl stejně důležitý zápas jako pro nás. Byl to tvrdý zápas, ale v rámci možností. Tak jak byl tvrdý, tak se ale neházelo moc trestných hodů. Já jsem rád, že jsme utkání zvládli, už proto, jak jsme v posledním zápase vybouchli. Tím jsme si teď nabrali sebevědomí. Odskočili jsme týmům, které jsou pod námi. Děkuji hráčům za předvedený a bojovný výkon, ale také divákům, kteří nás povzbuzovali."

Vzájemný zápas: 1-0

NH má soupeři co vracet za překvapivou domácí porážku, již způsobila poslední trojka Bašty. Výhodou Ostravy bude úterní náročný duel Turů na Folimance, kde si navíc Východočeši takřka 40bodovým výpraskem nemálo pocuchali psychiku. Rovněž není jasné, v jakém stavu bude pochroumané koleno ligového lídra Doakse, který by Bohemilku fatálně chyběl.

Po úterní šesté prohře z posledních 7 zápasů se zejména proti NH Svitavy musí odrazit od tvrdé práce v defenzivě a v útoku najít na domácí půdě ztracenou mušku, bez níž na USK netrefili jedinou z 22 trojek. Koš ale nebudou moct ostřelovat jen z dálky, neboť to by byla voda na ostravský doskakovací mlýn. Ten sice v posledních zápasech ztratil svou sílu z úvodu sezony, ale podcenit jej určitě nejde.

Z pohledu obrany NH bude důležité, kam se jí podaří vytlačovat rozehrávače Jonese, bez jehož produkce Tuři nemohou při možných problémech Doakse účinně fungovat.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Jedeme do Svitav s cílem se pokusit jim vrátit porážku z naší palubovky."