3.0

Strhující duel Čarneckého s Čížem!

Manželka Michala Čarneckého by měla svého chotě přesvědčit, aby ještě jednou přehodnotil svůj úmysl ukončit kariéru. Protože pověsit body na hřebík po sezoně, v níž dosud předvádí fenomenální výkony, patří mezi deset nejužitečnějších mužů ligy, už je i jejím nejlepším asistentem a především představuje pevný maják v bouři neurovnanosti ústecké hry, již drží pohromadě všemi svými silami, body, trojkami a asistencemi, to by byla škoda jak pro stávající Čarneckého tým, tak i pro celou ligu.

Dohra 13. dějství Kooperativa NBL poskytla krnovskému rodákovi na nasvícených ústeckých prknech kulisy k dalšímu úžasnému představení, do jehož hlavních rolí obsadil neznámý režisér vedle něj i šéfdirigenta Nové huti Adama Číže.

Tihle dva byli pro své skvadry extrémně důležití po celý zápas, ovšem v závěru jejich duel dostoupil zřejmého vrcholu. K Čížovi, který se už do 11. minuty postaral o 16 bodů včetně 3 trojek, se o Bohačíka a Bratčenkova oslabení hosté obraceli pokaždé, když se jejich útok dostával do nouze. A playmaker NH ničil – znovu a znovu přes clonu napadal pomalejšího power forwarda Abercrombieho, který při nepřesvědčivé týmové obraně Slunety byl ve čtvrté čtvrtině obranu za obranou vystavován do nezáviděníhodné situace.

Jenže Sluneta svého 18bodového obra a jeho fyzično na kurtu potřebovala na útočné polovině, a tak v timeoutu následujícím po 30. Čížově bodu za stavu 70-72 1:44 do konce dostal americký pořízek jen nezbytné nové instrukce. V následujících třech obranách pak domácí Číže ustíhali, když se Abercrombie dokázal včas vyměnit s Čarneckým, a jednou také vložil nohu do Čížovy přihrávky pod koš. Pro Slunetu bylo klíčové, že za NH zakončoval někdo jiný než její lídr.

A na druhé straně už poté neváhal nekonečných 39 minut točící Čarnecký (v utkání 11 bodů), který v poslední čtvrtině důležitou trojkou srovnával na 70-70 a k tomu přidal i 5 ze svých 12 asistencí.

Nejdřív Kendrid z šestek srovnal a pak playmaker Slunety skvěle uvolnil Abercrombieho na 74-72. Po ztrátě Ostravy vyslal k úniku po zadní lajně Kendrida na 76-72 a NH měla poslední útok. Ten ještě domácí mohli přerušit nešestkovým faulem a po Hookerové minuté dvojce byl konec. Pandy zvítězily 78-72 v zápase, v němž od konce první čtvrtiny prakticky stále prohrávaly, a v němž je stále znovu a znovu zkoušel vracet do vedení maličký americký rozehrávač Dean.

Hru však na sebe vzdor 14 bodům a trojkám 5/3 strhával až příliš, navíc příliš míjel z dvojkoviště (7/1) a především chyboval. Když v krátkém sledu spáchal sedmou a osmou ztrátu, posadil jej 8 minut do konce Martin Stavěl definitivně na lavičku a zachránil tak pro tým zápas.

Důležitých 6 bodů v posledních 100 vteřinách zařídil forward Kendrid (celkem 11), 13 bodů včetně 3 trojek přidal v utkání power forward Votroubek. Jeho tým trefil 9 životodárných trojek (NH 8), velmi si pomohl trestnou bilancí 20/15 a doskakovací špičku ligy zničil 38-23, čímž vykompenzoval ukrutných 22 ztrát (14 rozehrávači Dean s Čarneckým). Navíc po poločase 38-44, kdy hosty až příliš snadno pouštěl otevřenými vraty pod vlastní koš, zavřel po změně stran obranu na 28 bodů.

NH vedle Číže drželi Kerr (11+11 doskoků), Hooker (13) a nečekaně i koučův syn Michael Medvecký, autor 11 bodů, hrající při absenci dvou opor 27 minut. S dalekou cestou do Ústí z 22. 11. 2015 bude mít už navždy spojený svůj první dvojciferný zářez kariéry v NBL.

6 16 22 1 6 7 13 18 23 16 52 72

Dvakrát ve 4 dnech se teď utkají Ústí s Ostravou, neboť vedle nedělního souboje na severu Čech přijde ve středu na řadu i opakovaný zápas 2. kola v Ostravě. Při defenzivním charakteru hry NH musí i Sluneta pozvednout svůj výkon na obranné polovině a zároveň využít každé příležitosti k útoku do nezformované obrany. Ústeckou alfou a omegou bude uhlídání rozehrávačského dua Číž – Hooker a také doskakovacího fantoma Kerra, což bude mít vzhledem k dispozicím za úkol zřejmě buď Barham, nebo Jiříček. Otázkou je, zda už zabere nový power forward Abercrombie, aby odlehčil zátěž z beder opěrného tria Barham, Čarnecký, Pecka.

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Tento zápas je pro nás velmi důležitý, ostatně jako každý jiný, ale vzhledem k současné situaci musíme prostě zabrat. Musíme se hlavně soustředit na náš výkon a nedělat zbytečné chyby, které nás srážejí zbytečně na kolena. Sezona bude ještě dlouhá a tabulka vyrovnaná, nic není ztraceno a naši fanoušci si rozhodně zaslouží vítězství!"

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Ústí posílilo o Abercrombieho. My k zápasu pojedeme v roli týmu, který není favoritem, ale budeme se snažit překvapit."

Atrakce utkání: poločasová soutěž o ceny od partnerů, soutěž o nejhlučnějšího fanouška, vystoupení Basta Cheerleaders, v hledišti tradiční ústečtí trumpetisté.