11.0

#11
5.0

Ostrava už srovnala Medvědy i Sovy

Nová huť mocně útočí na šesté místo a díky třetí výhře v sezoně nad Lions už dorovnala bilancí 13-15 na děleném šestém místě USK a Kolín. U Vajgaru zvítězila 74-84, když její superman Igrutinovič vykroužil šesté 20bodové představení za posledních 7 zápasů, přičemž v posledních třech kolech nešel pod 26 bodů. Právě těmi vedl NH i k úspěchu v předehře 31. kola.

Televizní utkání nebylo žádným velkým dramatem. Lions se ve druhé čtvrtině od stavu 27-27 čtyři minuty bodově neprosadili, když nevyužili ani 5 útočných doskoků v jednom útoku, a hosté – těžící z druhých šancí a také ze ztrát Lions - založili na náskok (31-41), který až do konce nepustili.

Jejich hvězdný rozehrávač či křídlo Igrutinovič se postaral o udržení náskoku na úrovni 10 bodů i ve třetí čtvrtině, po níž se na stavu 52-67 podílel už 21 body. A v žádném vážném ohrožení se jeho tým neocitl ani v poslední čtvrtině.

NH při své páté výhře v řadě uchvátila 23 útočných doskoků, z nichž získala 20 bodů z druhých šancí. Domácí však kontrovali nůšemi brejkových bodů a tak se další klíčovou veličinou na straně vítězů staly šestky (9/9 – 32/22), když poměr faulů byl 32-17. Jen Igrutinovič získal 10 faulů a šestky měl 12/10, dalších 10 faulů si vynutil rozehrávač Číž (TH 9/5).

Vedle Igrutinoviče sytili ostravský útok právě Číž (17 bodů s 6 doskoky a 5 asistencemi), dále pivot Oluič (15+10 doskoků) a další podkošový hráč Bohačík (12+11 doskoků). Na straně domácích, kteří už byli bez křídel Noffleta s Manleym, 26 bodů se 7 doskoky a 4 asistencemi zapsal rozehrávač Lamar, 14 bodů přidal podkošový hráč Zuzák a 10 za 19 minut při své jindřichohradecké premiéře další podkošový hráč Kaša.

Jedenáctí Lions aktuálně ztrácejí na osmé místo 6 výher a 12 utkání do konce základní části už se především musí ohlížet na 12. Brno, které je o pouhou výhru zpět.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Postrádal jsem u svých hráčů, v klíčových chvílích ostravského úniku, větší důraz pod košem. Soupeř měl neskutečné číslo na doskoku, kde jsme byli málo důrazní. Důraz nám chyběl i pod jejich košem, kde jsme mohli lépe řešit dané situace. Měli jsme být více aktivní směrem do koše.“

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Jsme rádi za prodloužení vítězné série. Věděli jsme, že to bude velice těžké utkání. Ze začátku jsme až laxním způsobem povolili domácím skórovat. Příchodem Igrutinoviče se ale hra změnila, byl tam ten jeho impuls a byl alfou a omegou celého zápasu.“

Vzájemné zápasy této sezony v NBL: 0-2

Pondělní televizní duel svede dohromady dva týmy nacházející se ve zcela rozdílné situaci. Zatímco hosté přijíždějí nadopováni sérií 4 výher a zejména posledním triumfem nad Děčínem, Lions aktuálně knihují stejně dlouhou šňůru neúspěchů a k tomu se přidávají další kádrové trable.

Jihočeský tým se po 6 zápasech rozloučil s křídelníkem Manleym, který coby nováček v Evropě měl nahradit dočasně zraněného top skórera Noffleta. Pro něj však podle čerstvých informací klubu sezona skončila taky, kouči Forejtovi navíc chybí i Melski. Pozitivní zprávou je naopak pro Lions příchod podkošového hráče Kaši, který čerstvě skončil v Děčíně.

Ostrava se výhrou může dotáhnout na celky z šestého až sedmého místa, tedy na USK a Kolín. Lions, kteří v posledních domácích utkáních padli s Opavou i s USK, by úspěch v zápase pomohl stáhnout manko na osmou Ostravu na 4 vítězství.

Při aktuální formě je NH favoritem, což jen umocňuje dvojité křídelní oslabení Lions. Ostrava má naopak na perimetru největší sílu, což potvrzuje duo Číž – Igrutinovič.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Čeká nás velmi kvalitní soupeř s dobře propracovanou obrannou fází. Já však věřím, že na domácí palubovce zabojujeme a získáme důležitou výhru.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Jsme ve složité situaci a v tuto chvíli se musíme soustředit na každý zápas. Nemůžeme se dívat jen na soupeře před námi, ale také na dotírající Brno. Play-off je v tuto chvíli spíše teoretickou možností a my musíme najít všechny síly, abychom se nedostali do problémů. S Ostravou to bude především boj a právě nyní potřebujeme podporu našich fanoušků.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Poslední vítězné zápasy nám zvedly sebevědomí, a proto i do Hradce jedeme s cílem vyhrát. Nicméně to bude chtít i Jindřichův Hradec.“