4.0

#15
5.0

4460 a první pro Sanderse!

Levell Sanders si může oddechnout. Svůj první domácí zápas trenérské kariéry zvládl. Před rekordní návštěvou pardubických dějin 4460 diváků, kteří přišli na basketbal i na extravagantní trojkoncert, který se odehrál před zápasem, v poločase a dokonce i po utkání. I proto Beksa nadále plní roli ligového předvoje, když průkopnickými akcemi kráčí po stezce moderních forem vrcholového sportu, jenž bez permanentního toku inovací bude prohrávat s dalšími formáty zábavy 21. věku.

Východočeši mají za sebou svůj klasický zápas letošní sezony. Velmi aktivní start, napadání koše, týmová obrana vymezeného území a už po 17 minutách vedení 40-24 nad Novou hutí, při pouhých 2 ztrátách! Navíc už po 11 minutách nabral 3 fauly ústřední rozehrávač NH Číž, který za rozporování faulu na Walla vzápětí inkasoval technickou chybu.

Doslova faulové vlny sehrály v zápasu nemalou roli. Ač v první čtvrtině byl poměr trojek 3/1 ku 3/1, na osobní chyby to bylo 10-5, z čehož rezultovaly trestné bilance 4/3 ku 16/11. Prvních pět minut druhé čtvrtiny byl rázem poměr faulů 2-7, aby za druhých pět minut činil 6-0.

V poločase "vedla" Beksa na fauly 18-12. A poměr ve druhé půli při narůstající intenzitě hry? 9-7. Z toho ovšem ještě dvě chyby měly hodnotu technických a obě byly po skončení třetí čtvrtiny uděleny kouči hostů Medveckému, který zřejmě jako druhá návštěva ligových dějin nedokázal najít klíč k metru, jímž byl zápas veden.

V každém případě právě šestky plynoucí ze záplavy odpískaných faulů srazily Ostravě vaz. Z 36 pokusů minula hned 14 a z trestné linie vytěžila jen o 6 bodů víc než domácí ze svých 22 pokusů (16).

Beksa k trháku (taženému Wallem a Pandulou) druhé čtvrtiny využila vedle střelecké marnosti hostů i dočasnou absenci Číže a také vlastní brejky. Jenže fauly a ztráty vrátily do hry Ostravu (40-34).

Ve třetí čtvrtině následovala klasická pardubická křeč s řadou minutých trojek a NH se 4 trojkami (3 25bodový Igrutinovič) i útočnými doskoky prodrala po 27 minutách do vedení 50-56. Domácí kapitán Kotas však vzápětí vedl kontr na 64-57. NH za 7,5 minuty dala pouhé dva body, když při soupeřově sevření vymezeného území minula spoustu trojek, a dva slepené putback dunky Autreyho s Nečasem už odrazily Beksu k vedení 72-63 i zvládnutému závěru.

Při oboustranně nízkém procentu střelby (kolem 38 procent) byla NH lepší na doskoku (47 ku 39, oba celky po 18 útočných doskocích), Bekse, jež skolila huť i potřetí v sezoně, k výhře 78-71 pomohly brejky, body z druhých šancí i menší počet ztrát (11-18).

Top skórery vítězů byli Pandula (15), Wall (13), Autrey (11) a Švrdlík (10), u hostů pak Igrutinoviče doprovodili Kerr (16+9 doskoků), Bohačík (13+10 doskoků) a Číž (12).

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-0

Velká domácí premiéra nového stratéga Beksy Levella Sanderse přichází na řadu v rámci další mega akce "Hrajeme spolu za Pardubice II", jež se uskuteční v hokejové aréně, kde se v této sezoně Bekse vůbec nedaří. Prohrála tu jak na úvod sezony s Opavou, tak s USK před domácí návštěvou sezony. Na Sandersovi tak je, aby tým především mentálně nastavil na vítěznou vlnu a na druhý pokus se dočkal prvního kariérního vítězství v trenérské roli.

Na druhé straně však bude stát odhodlaný protivník, který sice laboruje se zdravotními limity rozehrávače Číže a power forwarda Bohačíka, kteří nicméně nejspíš nastoupí, neboť tým potřebuje k dobytí bran play-off každé vítězství. To ovšem nutně chce i Beksa, jež při čtyřech výhrách ztráty na třetí Orly už nesmí zaváhat ani jednou.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): "Ostravský tým v posledních dnech rozšířil rotaci o nového podkošového hráče, který nastoupil v rámci Českého poháru v Jindřichově Hradci, a kromě rozšíření podkošové sestavy určitě přinesl i kvalitu pod koš. Z pohledu soupeřovy hry si musíme dát pozor na tříbodové střely - v posledním ligovém utkání Nové huti vycházela střelba z dálky, čímž si výrazně pomohla k vítězství. Zejména Adam Číž a Vojtěch Bratčenkov jsou výborní střelci, které musíme pokrýt. V aréně se dá očekávat vysoká návštěva a cíl nás všech v týmu je, aby si lidi celou akci včetně našeho zápasu užili."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pardubice jsou favoritem. My máme nové hráče a potřebujeme čas na sehrání. Uvidíme co zdravotní stav Číže a Bohačíka, nicméně nejedeme do Pardubic předem poraženi a doufám, že předvedeme dobrý výkon."

Atrakce utkání: v 15 hodin začne první 30minutová část společného koncertu Komorní filharmonie Pardubice a KYX Orchestra Chrudim, která vyvrcholí hymnou BK Pardubice v podání Dětského pěveckého sboru Zpěváčci, v poločasové přestávce zahraje samostatně KYX Orchestra Chrudim a po skončení utkání proběhne druhá – 15minutová - část společného koncertu Komorní filharmonie Pardubice a KYX Orchestra Chrudim. Kratší pauzy vyplní taneční vystoupení mistrů světa z roku 2015 v latinskoamerických tancích v kategorii nad 35 let (Jitka Bohačová, Martin Macoun).

Od 14 hodin, kdy se otevře vchod pro diváky, do 15 hodin, a poté od 15:45 do 16:10 (čas pro rozcvičení hráčů před začátkem zápasu) budou v prostorách Tipsport arény probíhat soutěže ve střelbě na koš (o 10 poukázek do pardubických restaurací McDonald´s v hodnotě 200 korun), v dětském koutku výtvarná soutěž (o medovník od kavárny Nano café) a soutěž ve střelbě na minibasketbalový koš o ceny od společnosti Family snack, v průběhu celé akce bude probíhat interaktivní divácká soutěž o luxusní hodinky Lotus (výherci všech soutěží převezmou ceny na konci akce přímo v Tipsport aréně) a také soutěž o vstupenky na koncert Komorní filharmonie Pardubice dle vlastního výběru. Připraveno je i malování na obličej a další aktivity, navíc k dispozici bude hlídaný dětský koutek.

Projekt Hrajeme spolu za Pardubice má charitativní podtext: část výtěžku ze vstupného, z prodeje triček a samolepek s logem projektu (budou v prodeji po celou dobu konání akce ve Fan shopu) bude věnována ve prospěch nemocné holčičky Elišky, postižené kryptogenní epilepsií. Eliščini rodiče převezmou symbolický šek před začátkem 2. poločasu.

Vysílání BeksaTV začne ve 14:45, komentátory budou René Peška a Zbyněk Pospíšil, v průběhu programu je připraveno mnoho rozhovorů, a to nejen s aktéry koncertu a utkání.