17.0

#12
5.0

Půlpán to zvládl: 36

Jako už skoro tradičně po bolestivé porážce Východočeši navázali jistou výhrou (76-94). V Brně jim chyběla baterie guardů (Sanders, Kotas a jen 6 minut odehrál Příhonský), ale naplno využili nemenšího oslabení domácích (Norwa, Šmíd, Šotnar), a ač po 8 ztrátách mmcité vyšplhali v první čtvrtině jen k vedení 17-26, ve druhé části podobný náskok udrželi a ve třetí už se dostali na 20 bodů rozdílu.

Dominovali střeleckým procentem (57 ku 40) i na doskoku (44 ku 28), 17 bodů dali z brejků, 13 z druhých šancí a 23 po ztrátách soupeře. Zpod koše kralovali 28-62 a jediným negativem bylo 19 ztrát (Nečas, Pandula, Wall spolu 13), čímž JIP přesně dorovnal chybovost domácích (Jones a Egwuonwu spolu 11), z nichž byl výraznějším střelcem jen 17bodový Zachrla.

V dresu hostů se Wall i Pandula prezentovali 17 body, 14 přidal Švrdlík a 15 body, 6 doskoky a 4 asistencemi na 1 ztrátu exceloval rozehrávač Půlpán, který při absenci Sanderse musel strávit ve hře skoro 36 minut.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "My se potýkáme se zdravotními problémy. Nevěděli jsme, co nás tady čeká, protože Brno je doma opravdu silné. Od začátku jsme ale určovali tempo hry, dobře jsme bránili a pokrývali důležité hráče soupeře. Především hráče na pozice číslo 4, protože jsme nenechali rozehrát Jardu Prášila a ostatní, kterým jsme – až na několik situací z první půle zaviněných špatnou komunikací - nedovolovali dostat se do jednoduchých střel. A to byl rozhodující faktor. Dodržovali jsme to, co jsme si před zápasem určili. Jak směrem dopředu, tak na obranné polovině. Dokázali jsme to dodržet asi 35 minut, ale nikdy se nám nestalo, že bychom vypadli ze hry na delší dobu, s čímž jsme měli problémy v předchozích zápasech. Jednalo se maximálně o jeden až dva útoky, kdy jsme je nechali skórovat z jednoduchých pozic, ale následně jsme se dostali postupným útokem zpět. Pomohlo nám také to, že jsme dali několik střel za tři body, což se nám v minulých zápasech nedařilo. Zápas hodnotím pozitivně, musíme se odrazit od těchto výkonů do dalších utkání. Čeká nás dlouhá pauza, protože hrajeme až 29. prosince, takže se nám vyléčí některá zranění a budeme stoprocentně připraveni do dalších bojů."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "My jsme to soupeři hned ze začátku usnadnili, protože naše obranná činnost nebyla dobrá. Nedokázali jsme ubránit především situace, kdy Pardubice dostávaly veškeré míče pod koš a skórovaly z jednoduchých situací. Rozhodujícím faktorem byly naše ztráty, protože my jich v prvním poločase vyrobili 12, což stačilo Pardubicím k pohodlnému náskoku. Chtěli jsme se vrátit do utkání, což se nám na začátku třetí čtvrtiny částečně povedlo, ale v té době se chytl Wall a trojkami od nás udržel Pardubice v bezpečné vzdálenosti. V tomto okamžiku jim zafungovala střelba z dálky, se kterou se potýkají, a to jim na nás stačilo. Když chceme s takovým týmem hrát, musíme se trefit, což se dnes nepovedlo. Zejména David Nehoda nebyl produktivní, jak býval, a dnes nám špatně zahráli oba Američané. Co se týče absencí, my se potýkáme se stejnou situací jako Pardubice, protože Michal Norwa na doskoku hodně chyběl a na rozehrávače (Šotnara) čekáme už 19 zápasů."

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Věděli jsme, že do zápasu vstupujeme s nižší rotací hráčů, ale nechtěli jsme se na to nijak ohlížet. Chtěli jsme hrát rychle dopředu, což se nám dařilo. Dali jsme spoustu jednoduchých košů, dostali jsme se do vedení už na začátku zápasu, což nás nakoplo. Je dobře, že jsme náskok neztratili jako v minulých zápasech. Dali jsme koše z dálky a neustále si udržovali náskok 10 až 15 bodů."

Ivo Prachař (centr mmcité Brno): "My jsme zápas prohráli ztrátami, na doskoku a menší agresivitou po míči. Myslím, že taky pohybem míče a jednoduchostí hry soupeře."

Vzájemný zápas: 0-1

Beksa se právě nachází v možná nejkritičtějším momentu sezony, což je šance pro mmcité. Východočeši v minulém utkání s Kolínem ztratili už 4. z 10 domácích zápasů a budou mít co dělat, aby se v konkurenci Prostějova a Opavy pokusili uchvátit alespoň třetí příčku po základní části. V posledních utkáních se navíc vrací temný evergreen posledních let v podobě většího počtu zraněných. Aktuálně jsou stále na marodce guardi Kotas (natržený stehenní sval), Příhonský (zlomený nos), Potoček (kotník) a možná i Sanders (nejspíš rameno), do rotace bude navíc chybět i forward Šoukal.

Je tak zřejmé, že Brno se pokusí napnout síly do co největšího zaměstnání zbylých křídel Walla s Pandulou, a to jak naháněním v obraně, tak chozením přes ně v útoku. I domácí ale mají své problémy, kvůli poraněnému lýtku bude chybět křídlo Šmíd, stále ještě nenastoupí ani rozehrávači Šotnar (kotník), Kozina (koleno) a Líčeník (nemoc), nově navíc vypadl i důležitý power forward Norwa (kotník).

Při daném stavu zraněných na obou stranách by Beksa měla uspět, ale při aktuálním nízkém střeleckém sebevědomí a nevelkém počtu vynucených trestných hodů nelze vyloučit ani další překvapení na její účet. Zejména pokud velké výkony vystřihnou zkušení Brňané Jones a Křemen.

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "My hrajeme v poslední době na domácí palubovce dobře a Pardubice se aktuálně potýkají se slabší formou, čehož bychom rádi využili. Postavení obou týmů v tabulce je však naprosto odlišné a soupeř je v utkání velkým favoritem, což nám ukázal v posledním vzájemném zápase. My musíme k dobrému výkonu v útoku předvést také kvalitní obrannou činnost, kterou jsme ukázali proti Ostravě. Musíme se ponaučit z chyb, které jsme dělali proti Ústí, když jsme špatně bránili střelce a nechávali jim hodně prostoru. Chceme se jednoznačně porvat o vítězství a předvést před domácími fanoušky dobrý výkon."

Tomáš Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "Příchodem dvou nových posil, rozehrávače Jonese a křídelníka Křemena, stoupla kvalita Brna, hlavně co se týče rozehrávky a střeleckého sebevědomí, které Jones coby zkušený borec má. Zároveň už Brno není žádným mladým týmem, ale velmi zkušeným, když k oběma výše zmíněným hráčům přičteme uzdraveného Prášila, Zachrlu, Norwu, Prachaře a Šmída. Herní projev brněnského týmu se postupně zvedá a přišla i vítězství – v posledních dvou domácích zápasech mmcité porazilo Opavu i Ostravu. Nečeká nás nic jednoduchého, ale přesto pevně věříme, že si připíšeme vítězství."