16

USK Praha
mmcité Brno

Sovy pošesté v řadě!

Stačí pohled na jedinou statistiku utkání a už ani nemusíte hádat, jak zápas dopadl. USK doma s Brnem nashromáždil trestnou bilanci 26/17 oproti soupeřově 4/4, což při 16 faulech Pražanů znamená takřka absolutní disciplínu ve využívání nešestkových faulů. I ta Sovám přinesla už šestou výhru v řadě a také šestý domácí úspěch za sebou (83-73), který USK přiblížil už jen jedinou výhru za Opavu.

Vítězové měli převahu zpod koše (44-30) a také efektivní trojky (13-6). Stejně jako v Kolíně je vedli křídla Bohačík (25) a Michal Mareš (17, trojky 6/4). Za Brno kontrovali Jones (21), Zachrla (20, trojky 6/4) a Egwuonwu (17), naopak jen 11 minut odehrál před vyfaulováním power forward Norwa.

USK poprvé udeřil za stavu 7-8, když Mareš táhl zisky a útočnými doskoky protkanou tříminutovku na 18-8. Jenže mmcité nic nevzdalo a duo Zachrla (do půle 14) – Egwuonwu (9) jej ve druhé čtvrtině táhlo přes 6 ztrát USK za obratem na 30-34. Pak se vedla vyrovnaná bitva až do 29. minuty, kdy Mareš, Slavík a Hráč utkání Bohačík nasadili k pětiminutovému trháku na 70-57, který zápas fakticky rozhodl.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Jsem rád, že hráči do třetího zápasu v pěti dnech vstoupili tak, jak do něj vstoupili. I když trochu vypadali, že tahají nohy za sebou, tak ve druhém poločase se zvedli a v pěti minutách zápas rozhodli. Sami sebe nastartovali k mnohem lepší a agresivnější obraně. To byl zlomový úsek zápasu. Brno mělo problém s naším aktivním útokem. Napichovali jsme obranu, chodili si pro fauly a nedovolili jim nabrat nějaké větší sebevědomí v obraně. Zápas hráči rozhodli velkou aktivitou při hře 1 na 1."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Odehráli jsme dobré utkání. Měli jsme ale jeden výpadek na konci třetí čtvrtiny, kdy za našeho bodového vedení jsme další úsek prohráli 9-0 a tím jsme USK nastartovali. Tento prohraný úsek mě osobně mrzí. Druhá věc byla, že USK změnil obranu, začal vše přebírat a my jsme na to nedokázali najít úspěšný recept, jako když jsme předtím hráli proti vysokému předskoku. To byly dvě naše velké slabiny. Další byly ztráty, které jsme kupily ve druhém poločase, a potom bych zmínil individuální výkon Jaromíra Bohačíka, kterého jsme nebyli schopni ubránit. To rozhodlo o prohře o 10 bodů, ale znovu říkám - z naší strany dobrý výkon."

Vzájemný zápas: 0-1

Napadení obrany, zakončení nebo získání faulu, a pokud se defenziva sevře, vydriblování zpět na trojku, přenesení hry na druhou stranu a nové napadení obrany přes pivota nebo dalším nájezdem. A když dojde ke zdvojení, uvolní se střelec na perimetru. Jako stroj teď pracuje útok USK, který v každý moment ví, co chce dělat, a dělá to s velkou precizností. Díky neúnavnému najíždění také získává záplavu šestek, což se mnohdy nelíbí soupeřům, ale soví hra aktuálně prostě spoustu faulů obran generuje.

Pražané se vyhřívají na výsluní už pěti výher v řadě a také pěti domácích úspěchů za sebou, když na Folimance na úvod uspěly pouze Pardubice. USK však hraje už potřetí za posledních 96 hodin a to při jeho náročném stylu obrany, jež soupeřům nyní dává jen minimum volných pozic, může hrát svou roli.

Brno by ještě dva zápasy zpět nemělo na Folimance bez všech rozehrávačů (Šotnar, Kozina i Líčeník, navíc stále chybí i guard Cumberbatch) velkou naději, ale příchod zkušeného Jonese, který v závěru minulého utkání sám porazil Opavu, vlil týmu nový život. A při dobré taktice, důrazném útočném doskoku a kvalitní týmové obraně, jež si bude dávat velký pozor na fauly, může rozjetý USK potrápit.

Sovy se v případě úspěchu už na rozdíl 1 výhry dotáhnou na pátou Opavu!

Petr Šafarčík (guard USK Praha): "Proti Brnu nás čeká nejdůležitější utkání z posledních šesti. Určitě budeme chtít potvrdit vzestupnou formu výhrou. Víme, že nás nečeká nic jednoduchého, protože Brno v posledních zápasech jde nahoru a navíc získalo nového rozehrávače Jonese, který se velmi dobře uvedl."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Jsme povzbuzení vítězstvím v posledním zápase proti Opavě. Uvědomujeme si však, že USK hraje v neuvěřitelné formě a sbírá jedno vítězství za druhým. Musíme se zaměřit na ubránění jeho pick-and-rollu a rychlých protiútoků. Důležité je pohlídat si střílející hráče na perimetru, protože zejména Mareš hraje v současné době výborně. Jsme rádi, že máme konečně obsazenou pozici rozehrávače, kde máme několik zraněných hráčů. Našim cílem je předvést zodpovědný výkon v obraně a zvítězit."

Atrakce utkání: Poločasová soutěž o poukaz od Fujifilmu, vystoupení WildCheerleaders.