3.0

#5
4.0

Další útočný zmar Pardubic

19 bodů. Pouhých 19 bodů dopravila Beksa do koše v celém druhém poločase TV duelu 18. kola s Kolínem. A také 33 za posledních 30 minut. A padla – už počtvrté doma. 60-63. Zatímco Kolín se překvapivou sedmou výhrou (z toho třetí venku) už vmáčkl do play-off, JIP po další porážce tuší, že lepší než třetí pozice po základní části by se mohla povést jen díky dramatickému výkonnostnímu obratu.

V utkání měl každý tým někde výrazně víc a šlo o to, jak to využije. Beksa při chybějících křídlech vsadila na bleskové brejky a podkošový atak přes muže, který odtud měl přinést nejvíc bodů. A slušnou dobu – po šňůře 17-0 na 23-11 a poté až do vedení 41-29 dvě minuty před poločasem – se zdálo, že obojí bude fungovat.

Při naivních ztrátách hostů (do půle třikrát z výhozu z autu) rozehrávač Půlpán skvěle rozjížděl brejkové situace a v první čtvrtině i z ohromného náskoku zadunkoval v postupném útoku. A power forward Švrdlík (do půle 15 bodů) pod košem ničil vše, co mu kouč Benáček postavil do cesty. Žádný obránce mu nemohl stačit, a tak Geosanu – bez Horáka s jediným statnějším dlouhým Machačem (už po 13 minutách měl 3 fauly) - nezbylo, než přistoupit k plánu B - hermetickému uzavření podkošového prostoru s minimalizací trestných hodů soupeře. A k nezbytné víře, že domácí z dlouhých střel nevyhrají.

Beksa zápas částečně poztrácela už v posledních dvou minutách první půle, kdy se přes ztráty JIP Kolín dvěma tříbodovými akcemi dostal na v tu chvíli snové poločasové skore 41-35. Vždyť domácí dosáhli 30 bodů zpod koše a Kolín - držený 11 body Ličartovského a 10 navrátilce Bakiče - měl jen 7 dvojek a k tomu 11 ztrát.

Jenže s Bakičem ve hře nejsou Medvědi ve většině zápasů nikdy ztraceni. Právě tento Černohorec dvěma trojkami otevřel druhou půli, aby pak téměř 4 minuty ani jeden tým neskóroval, což mnohem víc hrálo do noty hostům. Zvlášť když si Švrdlík ve třetí čtvrtce záhy udělal třetí faul a čtvrtý schytal už 3:20 do konce.

Po oboustranném utrpení třetí čtvrtiny (na body 6-8) se rozhodlo v závěru té poslední, v níž se hostům rozohnil Machač. Naopak domácí, jimž v druhé půli už chyběla přechodová hra, přes dílčí náskok 50-43 marně dobíjeli podkošový prostor a z dálky stále trefovali jen obruč. Za celý druhý poločas proměnili jedinou trojku z 11 pokusů (celkem 24/3), a to 4 vteřiny před koncem na 60-61 z ruky Walla, který tak prohnal košem až svůj 11. projektil zpoza oblouku.

V zápase přes 32 minut vedoucí Beksa doháněla ztrátu vlastně až v poslední minutě, jenže právě ta byla kritická. Jakmile hosté vedli o dva body, už museli domácí takticky faulovat a Medvědi tu proměnili všech 8 šestek (po 4 Hunt i Skinner). A na závěrečnou střelu už domácí měli za stavu 60-63 málo času.

Při převaze pod košem uskákali jen remízu na útočném doskoku (12-12) a celkově dokonce prohráli 42-47. Vynutili si jen 11 šestek a Kolín tak výhru uhrál i přes 19 ztrát na 14 dvojek, 7 trojek z 21 pokusů a téměř perfektní šestky (16/14). Geosan vedli Bakič (18) a Skinner (14), po 9 doskocích ulovili Machač a Aušprunk.

U domácích za 21bodovým Švrdlíkem daleko zaostali Wall (11) a Pandula (za 31 minut 11 v plusu) s Kohoutem (oba po 9). Zápas hodně zhořkl dvěma oslavencům – pondělní čtyřicátník Sanders odehrál jen 16 minut s 2 body a před koncem odstoupil zřejmě kvůli zranění, Nečas své 700. utkání v NBL označkoval pouze 2 body, nicméně za svých 32 minut byl 4 v plusu.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Vyhrát v Pardubicích není lehké. Věděli jsme, že Pardubice nemají hráče na perimetru, byla to jejich obrovská slabina, protože hrálo 4 nebo 5 vysokých hráčů a my jsme toho využili. Musím říct, že jsme velmi dobře bránili, protože není jednoduché udržet Pardubice na šedesáti bodech. V první čtvrtině jsme dostali 27 bodů, ale v dalších třech 33, což je opravdu skvělé. Pardubice měly velmi špatnou úspěšnost za tři body, přitom v Kolíně nás zničily právě jejich trojky. Dávali jsme si na to opravdu velký pozor a v prvním poločase daly Pardubice 75 procent bodů z vymezeného území. Chtěli jsme to ubránit a v druhém poločase jsme z tohoto prostoru dostali jenom deset bodů."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Dnes jsme na obrané polovině odevzdali kus energie. Možná některé momenty a volné střely byly, ale myslím, že naše obrana docela fungovala. Ovšem na útočné polovině nám to nešlo. Nemyslím si, že by to bylo jen trojkami, naše efektivita nebyla taková, jaké jsme schopni. Měli bychom být mnohem efektivnější. Jakmile se hráčům nedaří, stále by tam měla být možnost dostat se k lehkému zakončení. Dali jsme snadný koš, jenže pak jsme na něj navázali dvěma špatnými útoky. Nedostali jsme balon na správného hráče, nebo jsme strašně rychle (a neúspěšně) zakončovali. Nepodařilo se nám dostat obranu do delší rotace a zakončovali jsme z prvního momentu. Dnes jsme jednoznačně hráli špatně na útočné polovině."

Vzájemný zápas v této sezoně: 1-0

Velký – navíc televizní - duel pro duo slovutných postav domácí nejvyšší soutěže Levella Sanderse a Radka Nečase. První odehraje své premiérové ligové utkání už coby čtyřicátník. Druhého čeká už 700. zápas v NBL. Vedle radostí a milníků však mají Pardubičtí před polabským derby také řadu starostí, a to zejména těch křídelních. Chybí Kotas (natržený stehenní sval), Příhonský (zlomený nos) a možná i Škranc (nemoc, start nejistý), a vedle nich si tým nemůže pomoct ani nasazením Šoukala (nemoc) s Potočkem (výron kotníku).

Naposledy to Beksa doma i v okleštěné sestavě zvládla s rovněž oslabenými Tury, ovšem Medvědi, výrazně posíleni o střelecky disponovaného guarda McEachina, mohou nemálo zlobit. Navíc konečně zpět je shooting guard Bakič a to ještě Geosan čeká na zaregistrování playmakera Showrona Glovera (v Pardubicích ale ještě hrát nebude), který v sezoně 2012/13 nastupoval za Chomutov s průměry 15,2 bodu a 4,3 asistence.

Naposledy se ke kvalitnímu rozehrávačskému výkonu vyšvihl Hunt, jehož bude defenziva Beksy muset brát v potaz o něco víc. A McEachin s vracejícím se Bakičem by mohli znamenat pro obranu JIP, jež v utkání s Prostějovem a Ústím nebyla právě pevná, solidní spoušť. Z druhé strany Beksa nesází mnoho trojek, a to by při slušně pokrytém rychlém protiútoku mohl Geosan rovněž využít.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Kolín se již několik zápasů musí obejít bez svého bodového lídra Bojana Bakiče, čímž přišel o hráče, který na sebe bral odpovědnost na útočné polovině hřiště. Tím pádem si berou více střel další hráči - Horák, Vocetka, Skinner. Před několika dny ale přišel nový rozehrávač Christopher McEachin, který se nebojí hrát 1 na 1 a hned v prvním zápase byl hodně úspěšný. Z našeho pohledu bude důležité, abychom se maximálně soustředili na náš herní výkon, na plnění naší strategie, abychom my byli tím týmem, který bude určovat tempo utkání."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Minule jsme po dlouhé době vyhráli, takže já i hráči máme lepší náladu. Určitě je pro nás přínosem příchod McEachina. S Pardubicemi jsme doma vysoko prohráli, máme jim co vracet a chceme uspět. Musíme bojovat a bránit podobně jako proti Ústí, důležité je také udržet úspěšnost na doskoku."

Atrakce utkání: hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do konce utkání), soutěž o medovník z kavárny Nano Café a také o 2 vstupenky na akci Hrajeme spolu za Pardubice II (koná se 16. ledna), vystoupení oddílu aerobicu TJ Sokol Chrudim a cheerleaders IM Cheer Pardubice, ve fanshopu bude v prodeji nástěnný kalendář BK Pardubice pro rok 2016.