16

#5
10.0

Nový Medvěd ihned hvězdou!

Excelentní nástup do nového angažmá Chrise McEachina dal zapomenout na pětizápasovou šňůru porážek kolínských Medvědů. Americký shooting guard 17 body včetně tří trojek (už po třech čtvrtinách, v utkání také 8 doskoků a 3 asistence) tlačil tým většinou zápasu, na jehož konci bylo domácí vítězství 77-61 nad Slunetou.

To se však v 17. kole nerodilo snadno. Hosté dokázali zaplašit zaspání na startu (18-8 se 4 ztrátami, z toho 3 rozehrávače Čarneckého) a Pecka ve druhé čtvrtině rozjel 6 body v řadě jízdu až za bodovým obratem. Rozhodnutí tak padlo až v posledních 7 minutách, v nichž od stavu 59-57 Sluneta vytlačila už pouhé 4 body, když opět 4krát ztratila míč. Domácí v této sekvenci naopak zapsali 6 ze svých 7 útočných doskoků ve čtvrté čtvrtině.

Zápas v kulise 450 diváků zvládli i bez dua Bakič – Horák, když vedle nové posily, jež nastoupila v základu a odehrála 35 minut, se 17 body a 12 doskoky blýskl power forward Skinner, 16 body kolega zpod koše Machač a v posledních utkáních kritizovaný playmaker Hunt přidal 9 bodů i 10 asistencí a stal se MVP utkání.

Kolín, který se šestou výhrou přisál na hranu play-off, přeskákal soupeře 46-38, když znát bylo zejména 18 útočných doskoků. Lepší byl zpod koše (26-16) a 19 bodů získal z 16 ztrát hostů, jež zapsali skoro sami Čarnecký (7) s Abercrombiem (5, průměr v sezoně 3,7), který byl zároveň nejvýraznějším hráčem Pand se 14 body a 10 doskoky. Hosté jen limitovaně mohli nasadit zraněného Kendrida, pouze 13 minut bez bodu odehrál Votroubek.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Už nějakou dobu mi po zápase nikdo negratuloval, protože jsme prohrávali, a už jsem skoro zapomněl, jaké to je zvítězit. Cítím se dobře, stejně jako hráči. Konečně jsme vyhráli! Utkání jsme odehráli velmi bojovně. Stejný cíl jsme si dali i před posledními pěti zápasy, že nesmíme dostat od soupeře víc než 65 bodů a jenom tak jsme bývali mohli vyhrát. Dnes jsme to dokázali hlavně obranou a bojovností. Ta bojovnost se nejlíp vidí na útočném doskoku. My jsme měli 18 útočných doskoků a souhlasím, že to určitě rozhodlo zápas, protože jsme dostávali druhou až třetí šanci na útok, a proto jsme dali těch 77 bodů. Samozřejmě nám pomohl i nový hráč na pozici 1, 2 i 3 McEachin, ale musím říct, že pro nás bylo největší posilou to, že dnes nehrál Allen."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "My jsme tady odehráli 34 minut vyrovnané utkání, kdy jsme se o skore přetahovali. V podstatě to vypadalo, že zápas dojde až do otevřené nebo vyrovnané koncovky, ale nestalo se. Výsledek tomu průběhu asi úplně neodpovídá, nicméně je to úplně jedno, je to prohra a za hlavní důvod bych označil - při té bídné úspěšnosti střelby z obou stran - jednoznačně aktivitu Kolína na útočném doskoku. 18 útočných doskoků při takovém skore je rozhodujících. Hráčům jsme to říkal už v šatně, že pokud to neeliminujeme, tak zápas bude těžko vyhratelný, bohužel se tak stalo. Pokud už jsme ubránili, tak soupeř měl druhou, třetí i čtvrtou šanci. My jsme jich naopak tolik neměli a to byl největší rozdíl mezi našimi výkony v posledních třech zápasech, kdy jsme v předchozích případech soupeře na doskoku předčili, a proto jsme ta utkání odehráli celkem slušně. Dnes jsme na doskoku prohráli úplně jasně, a proto jsme prohráli zápas."

Ladislav Pecka (power forward Sluneta Ústí): "Jak bylo řečeno, rozhodl útočný doskok. Hráči Kolína víc chtěli a v důležitých chvílích si někdo vzal ten útočný doskok a byl z toho koš, nebo další šance. Za druhé to byla naše bídná střelba a zase ztráty. Nic víc."

Karel Aušprunk (power forward BC Geosan Kolín): "Hráli jsme agresivněji a bojovněji. Zlepšili jsme obranu oproti minulým utkáním a největší zlepšení bylo na obraném i útočném doskoku a z toho plynulo, že jsme nakonec vyhráli."

Vzájemný zápas této sezony: 1-0

Kolín se bude pokoušet neprohrát třetí domácí duel za sebou a také šestý v řadě celkově. Podruhé za sebou navíc hraje utkání, kde oba soupeři usilují o šestou výhru sezony. Medvědi ale mají v ruce opět ne právě výhodné karty, když jim stále chybí guard Bakič (čeká na víza v Bělehradě) a možná i v posledních zápasech klíčový power forward Horák, jejž trápí záda. Kvůli absenci Bakiče a nevalné formě playmakera Hunta Kolín angažoval na měsíční try-out 198 vysokého amerického guarda Chrise McEachina, který minulou sezonu odehrál ve Finsku. Geosanu by měl pomoct především s bídným útokem, který se posledních 5 zápasů zasekl na 65 bodech.

V týmu hostů, kteří mají po prvním utkání soupeři co vracet, je nejistý start křídla Kendrida, který má  vykloubený palec na pravé ruce. Sluneta se v posledním zápase doma nadechla proti oslabeným Svitavám, nadále ji ale trápí vysoký počet ztrát. Zároveň zvedá počet doskoků, včetně těch útočných, a poslední dvě utkání měla i velmi slušný 85bodový útok.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Zápas proti Ústí je pro nás důležitý a budeme ho chtít vyhrát. Potřebujeme zlepšit organizaci hry, při níž nám stále chybí lepší forma Hunta a doplácíme i na absenci Bakiče. Naše poslední zápasy jsou v tomto směru stále podobné, stále se to opakuje. Je to problém, který se nedá vyřešit tréninkem, je to v dovednostech a schopnostech hráče. U nové posily bude samozřejmě trvat, než pozná naši hru."

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Vítězství nad Tury teď musíme potvrdit v Kolíně. Náš tým se zvedl a začal hrát hezký a rychlý basketbal, v Kolíně to ale nebude procházka růžovým sadem a v tomto vyrovnaném ročníku by v konečném účtování mohla mrzet každá porážka. My jsme si už bohužel "zbytečné" prohry vybrali a teď musíme zabrat a porvat se o vyšší příčky. Toto utkání nemá jasného favorita a opět budou rozhodovat maličkosti."

Atrakce utkání: soutěž o stavebnice Lego, divácká soutěž o vstupenky na mistrovství republiky v cyklokrosu, pizzy a mobilní telefon Lenovo A328.