10.0
#33
10.0

Vyšla hvězda Dokoupila

Shooting guard Petr Dokoupil se v Ostravě nadechl k nejlepšímu výkonu sezony a 25 body rovnoměrně rozloženými do obou poločasů potáhl Orly k 16. vítězství ze 17 posledních zápasů (62-88), když do obruče posadil 6 z 11 trojkových střel. Power forward Tomanec, autor 10 bodů v první čtvrtině, mu zdatně sekundoval 21 body a 10 doskoky při trojkách 4/3.

Novou huť bez zraněného rozehrávače Číže popravilo 22 ztrát, z nichž 12 přišlo v katastrofické třetí čtvrtině. První čtyři v řadě tu za pouhých 100 vteřin zapsal nový playmaker Igrutinovič, který celkem ztratil 8 míčů a všech svých 6 bodů zapsal v první čtvrtině. NH za prvních 12 minut druhé půle zaznamenala jen 8 bodů a Ariete tu pustila do trháku 43-69.

Hlavní únik na 35-46 ale nastartoval 5 body v posledních 2 minutách první půle MVP utkání Dokoupil. Od té doby už Prostějov definitivně převzal vládu nad zápasem. Celkem měl o 16 střel z pole navíc, trefil 13 trojek proti 6 domácích a 44 bodů zajistili hráči z lavičky.

Možná nejzajímavější výkon v dresu vítězů podal ex-ostravský playmaker Kouřil, kterému patřil úvod druhé čtvrtiny, hlavně ale za 24 minut ke 4 bodům přidal 7 asistencí, 6 zisků, 5 doskoků a byl po Dokoupilovi nejvíc v plusu (+24).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "My jsme byli katastrofální. Hra začíná od rozehrávače a ten byl dnes strašidelný, když nasbíral 8 ztrát. Na druhou stranu je tu týden, nezná ještě všechny systémy. Není to vlastně ani klasický rozehrávač, spíš shooting guard. A to je pro nás problém, protože bez Číže to nemá hlavu, ani patu a těch zranění je už dost. Je to asi vyústění prosince, kdy jsme trénovali v 6 lidech. My proto teď musíme potrénovat, vrátit se k naší hře, počkat, až se uzdraví Adam Číž a doufat, že budeme hrát takovou hru, na kterou se dá koukat. Dnes se na to dívat nedalo. Dokud jsme byli na dostřel, tak jsme ještě i bránili. Potom nás Prostějov rozebral tak, že byl každý volný a dával jednu trojku za druhou. Ke konci jsme už chodili se svěšenými hlavami a to se mi vůbec nelíbilo."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Bylo zřejmé, že Ostrava je oslabená o Číže, takže nebude až tak nebezpečná a to jsme měli - bohužel - v hlavách již od začátku zápasu. Nehráli jsme rychle, důrazně a koncentrovaně, protože jsme si říkali, že to nějak musíme uhrát. Po přestávce se to už trochu zlepšilo a Ostravě také docházely síly. My jsme se začali trefovat z dálky, byli jsme lepší a to rozhodlo."

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-1

Stěžejní otázkou utkání bude, zda se NH dokáže vyrovnat s absencí ústředního rozehrávače Číže (kotník) natolik, že bude schopna s rozjetými Orly hrát alespoň poločas vyrovnaný duel. Domácí tým sice posílil schopný playmaker Igrutinovič, který je navíc střelecky velmi disponovaný, ale ten de facto jen nahradil Američana Hookera, s nímž se klub po Vánocích rozloučil. Igrutinovič, který si umí dojít pro faul, musí počítat s velkým tlakem obrany hostů, kteří nebudou chtít v hale Tatran opakovat zaváhání z prvního kola ligy, kdy NH podlehli. Ve středečním utkání jim půjde nejen o osmou výhru v řadě, ale také o 16. úspěch ze 17 posledních utkání.

NH si musí pohlídat především střelecké lídry hostů Palyzu a Roseboroa, který se sám přiznal k tomu, jak rád hraje a zakončuje akce po pick-and-rollech. Ostravští si také nemohou dovolit velké vypomáhání od perimetrových Orlů, kteří prakticky všichni disponují trojkovými schopnostmi. NH bude potřebovat dokonalé rotace a minimalizaci laciných chyb v útoku, což bude mít hodně na starosti Igrutinovič.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Prostějov hraje výborně a je favoritem. My se mu bez zraněného Číže budeme snažit tuto roli ztížit."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "V Ostravě je specifické prostředí, s kterým se musíme vyrovnat. Jedeme tam odčinit nepovedený výkon z prvního kola soutěže a prokázat formu a sebevědomí, které jsme si přenesli do nového roku. Musíme si ovšem pohlídat především Petra Bohačíka, který je schopen na domácí palubovce odehrát velká utkání."