15

#11
14.0

Kolín dostal šanci, Orli triumfovali

Přeštědrou vánoční nadílku sledovalo hlediště v Prostějově, kde nebylo daleko k překvapení. Nakonec však Ariete (bez power forwarda Tomance) v prodloužení urvalo svou 13. výhru ze 14 posledních utkání, když jej při mohutném náporu hostů ve čtvrté čtvrtině zachránil nevídanou 13bodovou ostropalbou snajpr Slezák, autor celkem 25 bodů včetně 5 trojek. Dalších 24 bodů servíroval Palyza a dokonce 27 power forward Roseboro (MVP utkání), který stejně jako centr Šteffel (17+14 doskoků) využil svých fyzických parametrů proti nižší vozbě Machač – Skinner.

Nicméně při absenci Horáka hlavní podkošové duo Geosanu se činilo rovněž hojně - Skinner se blýskl 14 body, 14 doskoky a 6 asistencemi a Machač 16 body a 11 doskoky. Mezi dalšími čtyřmi dvojcifery hostů vynikli i McEachin (17), autor 4 trojek Ličartovský (14) a při své obnovené premiéře v NBL i bleskurychlý rozehrávač Glover (14+8 asistencí). Naopak jen na 7 bodech končil lídr týmu Bakič.

Stále mírně vedoucí Prostějov se po 27 minutách zdál na cestě k pohodovému vítězství. Jenže vedení 63-50 se Orlům rozplynulo pod rukama rychlostí blesku. Kolín rozhýbal příchod těžko chytatelného Glovera a velmi aktivní Skinner svými body i asistencemi přitáhl Medvědy na 66-62 už do konce třetí čtvrtky.

Oba týmy se pak pustily do velkolepé trojkové přestřelky, jež víc sedla Kolínu, který 4 trojkami v řadě a celkem pěti ve čtvrté čtvrtině (domácí 4) rázem spěl za překvapením kola. V závěru se dokonce několikrát dostal do nejtěsnějšího vedení, když jej 12 body v této expresně hrané desítce nasytil McEachin. Trojkovým orgiím se ale v nastalé euforii hosté věnovali přespříliš a právě tím se připravili o šanci zavřít zápas už po 40 minutách. Jejich bojovnost tu nicméně byla hraniční, o čemž svědčí i 5 ztrát Ariete v této čtvrtině.

Domácí v dramatickém závěru nejdřív jednou Šteffelovou šestkou srovnali na 91-91. To chybělo do konce 22 vteřin, přičemž domácí měli na poslední útok Kolína k dispozici 3 nestřelecké fauly! Ty všechny vypotřebili, přesto se Ličartovský ještě dostal k solidní trojkové pozici, již však neproměnil.

V prodloužení už měli víc domácí. Za Kolín nejdřív zazdil nájezd sám na koš Skinner, aby Ariete nakopl dvěma trojkami Marko, jenž tu vyslal své jediné trojkové střely zápasu. Po druhé trefě vedl jeho tým o 6, ale Kolín se ještě stihl dostat v poslední minutě na 2 body.  Za stavu 104-101 byl však pod košem Hanáků vytlačen do autu Glover a tím všechny naděje hostů vzaly za své.

Prostějov v 19. zápase zapsal před 530 diváky svou třetí stovku sezony. K výhře 109-103 si pomohl 11 trojkami a šestkami 34/26 z 29 kolínských faulů. Geosan díky převaze na doskoku a zejména 18 doskokům v útoku měl o 17 střel víc, 24 bodů dosáhl z druhých šancí a celkem 50 zpod koše.

Predrag Benáček (kouč Geosan Kolín): "Byl to pěkný zápas pro diváky, plný úspěšných trojek, protiútoků a smečí, zajímavý a napínavý až do konce. Když jsme jeli do Prostějova, musím říct, že jsme přemýšleli o vítězství. Vývoj utkání byl přesně takový, jaký jsem předpokládal, a jaký jsme si přáli. V poslední čtvrtině hráli naši čerství hráči, domácí už byli lehce unavení a my jsme získali na chvíli vedení a měli pak v konci i poslední střelu, kterou Ličartovský nedal. V prodloužení to vzal na sebe Roman Marko, vstřelil dvě trojky a tím dal vítr do zad domácím, kteří už si závěr zkušeně pohlídali."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsme hodně rádi za vítězství, protože zápas neprobíhal vůbec podle našich představ. Na druhou stranu jsme nečekali bůhvíco, protože chyběl Honza Tomanec a Pavel Slezák nastoupil s podvrtnutým kotníkem, že to jen zkusí. Nakonec se dostal do takového rauše, že vydržel téměř celé utkání, dal důležité body a i se zraněním to odbojoval velkým stylem. Kolín hrál velmi dobře, hlavně v druhé půli, tam nám docházely síly, protože jsme hráli v užší rotaci. Naštěstí pro nás hosté nedali poslední střelu a v prodloužení úřadoval Roman Marko. Dnes jsme hlavně v obraně byli horší než obvykle."

Vzájemný zápas této sezony: 1-0

Prostějov má po 4 výhrách v řadě, z toho po posledních třech venku, vrcholnou formu, a cílí na 13. vítězství z posledních 14 zápasů. Kolín po třech úspěších za sebou sice nebude odevzdaným soupeřem, ale bude se muset vyrovnat s těžkým handicapem v podobě absence power forwarda Horáka (záda, stále chybí i rozehrávači Rovenský (koleno) s Koláčným (kotník). Na tohle bolavé místo sestavy hostů se Orli bezpochyby naplno zaměří a budou chtít chytrou podkošovou hrou a útočným doskokem Medvědy zničit. Otázkou je, v jakém stavu se po zraněních z Opavy nacházejí snajpr Slezák (kotník) a power forward Tomanec (naražený bok), o jejichž nasazení prostějovský klub nepodal žádné informace. Pokud by Tomanec nemohl hrát, podkošové síly by se mnohem víc vyrovnaly. Z Kolína pak nepřišla informace, zda už bude připraven do hry nový rozehrávač Glover.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Poslední výsledky Kolína vzbuzují respekt, a proto k utkání přistoupíme s plnou vážností. Kolín má ve svém středu řadu nebezpečných hráčů a ty musíme pohlídat. Na druhou stranu ale máme dostatek sebevědomí a věřím, že to potvrdíme."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Pomohl nám příchod McEachina a návrat Bakiče. Teď hrajeme úplně jinak, zlepšili jsme se v obraně i na doskoku, máme víc asistencí. Určitě to pro nás je dobrá cesta. V Prostějově nemáme co ztratit, pojedeme tam potvrdit zlepšenou formu."

Atrakce utkání: před a během utkání se ve vestibulu bude podávat tradiční "Hanácký punč", po utkání následuje setkání fanoušků s hráči a trenéry Ariete Prostějov v restauraci u haly.