12.0
#7
13.0

Ti, co chtěli víc

Ač Východočeši dostávali od stejně lehkovážných a šestky zběsile míjejících Válečníků (34/19) stále nové pobídky k návratu do zápasu, ba dokonce k obratu, ani jednou nebyli sto je využít. Ne přes 20 vlastních ztrát, zbytečné fauly a málo aktivní boj o volné a odražené míče, kterých bylo v zápase spousty. Vynaložit jen o něco větší úsilí právě tady, mohl duel skončit opačně. I při absenci zkušeného playmakera Sanderse.

Válečníci v TV hitu kola zaskočili soupeře už v první čtvrtině 6 trojkami, když pálili z většinou volných pozic poté, co hosté vypomáhali na pick-and-roll domácích třetím hráčem, a nikdo už nedobíhal ke střelci.

Beksa však v první části stíhala kontrovat útočnými doskoky a hrou pod koš tria Nečas, Wall a Švrdlík. Poslední jmenovaný jen za prvních 10 minut zapsal 10 bodů, za zbytek zápasu už se ale ztišil jen na 3 další. Tým však zároveň neměl seřízená mířidla z dálky a právě trojky (16/7 domácích ku 14/3) spolu s 11 ztrátami hostů udělaly po poločase s poměrem technických chyb 1-2 a nemalou rolí sudích čtyřbodový rozdíl ve skore (43-39).

Do půle soupeře Švrdlíka s Nečasem doslova ničil na útočném doskoku domácí Landa, MVP utkání, který se i proti atletičtějším sokům dokázal opakovaně prosadit k uchvácení míče.

Děčín si před vyprodaným hledištěm s 1200 fanoušky i po změně stran udržoval mírný náskok a na vlně dalších soupeřových ztrát, svých šestek a dobytých doskocích po minutých trestných hodech v žádný moment nepustil hosty přes sebe. Pardubice se navíc málokdy odhodlaly ke skutečně rychlému přechodu dopředu, a když se o to pokusily, skončilo to pasem Kohouta na dva spoluhráče na půlce, z nichž ani jeden o přihrávce nevěděl.

Symbolicky – dvěma zahozenými příhrami do autu na útočné půlce (konečný poměr ztrát 18-20) – pak Beksa pro sebe trudný zápas (74-67) zakončila.

Střeleckými lídry lídra tabulky, který uspěl v 18. z 19 posledních zápasů, byli Jelínek (15) a Stria (12), doskakovacím pak Landa (12). Na straně hostů kontrovali Kotas (15), Švrdlík (13) a Nečas (10 bodů,13 doskoků, 4 zisky).

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice, v utkání obdržel dvě technické chyby): "Z pohledu naší hry rozhodly dva faktory, a to bylo v první čtvrtině, kdy jsme dovolili domácím šest trojkových pokusů, a pak ve druhé půli jejich útočné doskoky - tyto dva faktory jsme nedokázali zastavit. Byl to zápas, který se hrál po delší pauze, my jsme ji měli o něco delší. Možná ten výpadek nás stál víc energie právě v těch momentech, kdy se lámal zápas, a hráči na tom nebyli fyzicky tak dobře, abychom mohli některé situace lépe zakončit. To byl určitě klíčový faktor. A ve druhé půli rozhodly útočné doskoky domácího týmu a naše laxní ztráty v přechodové fázi, kdy jsme darovali domácímu týmu některé jednoduché míče, ani ne z nějakého obrovského tlaku."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Že to bude jedno z těch nejtěžších utkání, to je jednoznačné, protože skladba obou týmů je na takové úrovni, že se dá očekávat nelítostný boj – a to se taky stalo. I s ohledem na to, že tady byla minipauza v podobě vánočních svátků. My jsme na začátku trefili pro nás důležité střely z dálky za tři a vypadalo to, že bychom mohli trochu víc roztáhnout křídla v útoku, protože v obraně jsme až na některé detaily pracovali solidně. Nicméně vždycky, když jsme si udělali dílčí náskok, tak nás Pardubice okamžitě dotáhly, protože jsme začali hrát trochu víc staticky a kontrolovaně. Na některých hráčích bylo vidět, že hrají nadoraz a potřebují častější střídání. Dneska bych chtěl kluky pochválit za abnormální bojovnost a trochu toho vícenásobného úsilí, které nám pomohlo ve druhém poločase, kdy jsme doskákali některé míče. Nejdůležitějším faktorem, který nás brzdil, byla úspěšnost trestných hodů – po třech čtvrtinách jsme měli 15 neproměněných šestek doma - kdybychom je proměňovali s větším procentem, tak bychom se více uklidnili. Každopádně v nejdůležitějším okamžiku na konci zápasu jsme je proměňovali, když jsme se o ně potřebovali opřít. Jsme moc rádi, že jsme touhle třešničkou zakončili nejúspěšnější rok v historii Děčína. Rok 2015 se zapíše jako nejúspěšnější kalendářní rok a můžeme si říct, že to bylo velmi krásné."

Vzájemný zápas: 1-0

Do televizního magnetu jde Děčín kompletní, naopak Bekse bude stále chybět rozehrávač Sanders (dlouhodobé zranění ramene) a další guard Potoček (zranění). A ač je nejistý i start třetího guarda Kotase (po vánočních svátcích začal trénovat), vzhledem k tíživé perimetrové situaci týmu bude zřejmě muset do hry, aby vypomohl mladíku Půlpánovi s rozehrou.

Beksa ze silných týmů stále porazila jen Nymburk a Prostějov (vždy doma) a poslední takový úspěch už je skoro dva měsíce starý. V děčínské výhni to bude mít velmi těžké především Půlpán, na něhož Vyoral či Šiška budou vyvíjet maximální defenzivní tlak. Východočeši si před Vánocemi lehce spravili chuť výhrou v Brně, ale to, zda se dokážou popasovat vyrovnaně i s Děčínem, se uvidí až dnes.

Pardubice musí k šanci na úspěch omezit své nůše ztrát a zvednout trojkovou úspěšnost, aby soupeři nestačilo zavřít podkošové území, kde pak schází i prostor pro vynucení si trestných hodů, kterých Beksa rovněž nehází mnoho. Jen na brejky a druhé šance zápas, jako je tenhle, vyhrát nepůjde.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "V posledním utkání v kalendářním roce 2015 hostíme ambiciózní tým Pardubic. Domnívám se, že to bude další utkání z kategorie nejtěžších, protože naše dlouhodobá vzájemná rivalita, soutěživost a prestiž dokážou z těchto utkání udělat nelítostné boje. Navíc v prvním zápase jsme v Pardubicích vyhráli o dva body, takže je nad slunce jasné, že soupeř bude mít extra motivaci nám oplatit porážku. Individuální kvalita jednotlivých hráčů na všech pozicích je na vysoké úrovni. Zkušenosti a dravé mládí dělají nebezpečnou kombinaci pro každého soupeře. Z našeho pohledu chceme udělat maximum pro výhru, kterou bychom zakončili mimořádně úspěšný rok pro celý náš klub."

Lukáš Bažant (křídlo BK Armex Děčín): "Po Vánocích nás čeká další velká zkouška. I přes to, že se možná od Pardubic v letošní sezoně čekalo více, je to pořád velmi nebezpečný soupeř s mnoha výbornými hráči, který chce letos bojovat o nejvyšší příčky. My musíme hrát mnohem lépe než v zápase s Opavou a vyvarovat se zbytečných ztrát, které nám kazí výkon. Bude to opět bojovný, atraktivní zápas a věřím, že s dobrým koncem pro náš tým."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Děčínský tým si udržuje konstantní vysokou výkonnost. Samozřejmě, odehrál několik zápasů, které vyhrál rozdílem jednoho či dvou bodů, v některých utkáních i díky střelám v poslední sekundě, takže měl i štěstí. Na druhou stranu, štěstí se přiklání k týmu, který mu jde naproti. My jsme se v předchozím období potýkali s nevyrovnanými výkony: jeden zápas jsme vyhráli, v dalším jsme se trápili na útočné polovině hřiště. Naší snahou pochopitelně nyní bude navázat na úspěšnější zápasy, v útočné fázi si vypracovávat dobré střelecké pozice a stabilizovat naše výkony."

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea a losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life.