11.0

#11
12.0

9/1! Přesto zvedl rozhodující trojku

Když chyběl duchovní lídr týmu i ten druhý, co může vedle něj tyto těsné zápasy rozhodovat, už se ani nemusel ohlížet kolem sebe. Nikdo další tam nebyl, alespoň většinu zápasu ne. A tak se ke své rozhodující střele musel propálit sám, skrze nekonečné moře mizérie. Když ji pak přes ruce bránícího Šafarčíka dvě minuty do konce za stavu 51-51 vypustil, měl trojkovou bilanci 9/1. Přesto jako lídr týmu musel vzít i ten desátý pokus. A nejen proto, že už expiroval čas na válečnický útok.

Autor 14 bodů Tomáš Vyoral touhle úspěšnou trojkou složil další zkoušku. I bez kapitána Houšky v zádech dokázal dovést Válečníky k vítězství v zápase, kde se jim víc nedařilo, než dařilo, a vyhrát museli hlavně obranou a útočným doskokem (18 ku 4 a 11 bodů z druhých šancí). Po Vyoralově trefě hosté na pražské Folimance vedli 51-54 a po ztrátě USK - při standardní příhře pod koš na centra Josipoviče -, Válečníci duel dorazili 68vteřinovým pobytem v útoku.

Až tady Sovy vystřílely baterii všech svých nestřeleckých faulů ve čtvrtině a v rozmezí 28 vteřin je do Vyorala – bráněného nejtěsněji, jak to šlo – pustily všechny čtyři. Válečníci ale vždy dokázali vyhodit a rozehrávač lídra ligy ani jednou nezakolísal. Hosté se nakonec při onom nekonečném pobytu v útoku propracovali i ke dvěma střelám, obě si dokázali doskočit, načež Šiška jejich dokonalý super útok završil dvěma klíčovými šestkami. A po minuté trojce domácího Aliče Stria z dalších šestek stvrdil úspěch hostů.

Ti na Folimance zvítězili i s podporou početné skupiny svých fanoušků 53-59, poznali však opět, že nahoře zostra fouká a že nejen zápasy s týmy z vrchní šestky nebudou ani trochu snadné.

Bez Houšky s Bosákem většinu zápasu zaostávali, hned v úvodu 16-8. Domácí podle očekávání zatáhli obranu do šestky a dlouho tristní distanční střelba i ztráty hostů (trojky 30/6, v půli 20/3) jim dávaly až do konce šanci. USK se bez bodů (v nájezdech až ztrojovaného) Bohačíka a stejně dobře krytého centra Josipoviče museli spoléhat na produkci jiných, což byli zejména 11bodoví Alič s Marešem. Sem tam USK pomohl ojedinělý brejk i defenzivní okénko soupeře po pick and rollech.

V zápase s dominantními obranami, kdy navíc získat faul v nájezdu bylo extrémně těžké, se USK na přelomu prvních dvou čtvrtin zasekl na 6,5 minuty na nule, hru hostů na čas rozpohyboval Vyoral, ale i tak půle končila nevídaným skore 25-22.

Za stavu 32-26 se hostům rozjeli forwardi Stria s Pomikálkem (celkem 10+8 doskoků) i podkošoví Landa (celkem 11) s Jelínkem (celkem 11+11 doskoků, MVP utkání), ale odskok se jejich týmu nepodařil a v poslední čtvrtině už se na rukách Válečníků usadila nervozita. Rozehrávači Vyoral s Šiškou několikrát útočili do otevřeného prostoru a mohli jít 1 na 1 až do koše, ale pokaždé útok zastavili, aby se Děčín dostal k mnohem horší střelecké možnosti. A tak se šlo koš za koš až do koncovky. Tam už však Vyoral věděl, že někdo na sebe tu zodpovědnost vzít musí…

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Byl to fyzicky hodně náročný zápas. Bojovalo se o každý metr na hřišti. Na Děčín jsme byli velmi dobře připraveni. Kluci ty věci zvládali velmi dobře, až na určité detaily. Jediná věc, která rozhodla, byl útočný doskok Děčína. Kdybychom si ho pohlídali, tak si myslím, že by to byla cesta k vítězství. Jsem ovšem rád za ten bojovný výkon. Kluci ukazují, že dokážou hrát i se silným soupeřem a kvalita týmu míří stále nahoru. Teď jde o to, aby hráči vydrželi v tomhle tempu a nasazení. Věřím, že se to zlomí a začneme porážet i týmy, které jsou v tabulce nahoře."

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): "Vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, a vzhledem k průběhu a okolnostem utkání je to pro nás velmi cenná výhra. Jednak USK doma bude trápit svou hrou všechny týmy v soutěži a je teď v herní pohodě. My jsme postrádali po utkání s Opavou Jakuba Houšku a Pavla Bosáka (ten nehrál ani s Opavou), takže jsme hovořili o tom, že někteří hráči musejí zastoupit jejich role. Nicméně řeknu, že my jsme se neuvěřitelně nadřeli, především v útoku. Nebyli jsme schopni proměňovat střely, které bychom potřebovali dávat. Na druhou stranu musím říci, že fakt děkuju klukům, že bojovali, dřeli a přesto, že nejde útok, jsme to odbojovali až do konce. Bylo to opravdu velmi destruktivní utkání, hodně fyzické a tak to má být. Samozřejmě oba týmy se natrápily, skore je nízké, poločasové skore bylo dokonce extrémně nízké. Když se podívám do statistik, tak my jsme měli o 21 střel z pole víc a vyhráli jsme o 6, s bídným procentem. 32 proti 45 domácích. A že se nám nedaří? Tak se nám nedaří, to je objektivní fakt. Zkrátka to může v sezoně přijít, ale to jsme si říkali a musíme pokračovat ve stejné hře. V aktivitě na útočném doskoku vidím náš klíč k tomu, že jsme se dostávali ke druhým střelám. Když pak dal Tomáš Vyoral trojku (na 51-54), dostali jsme se přes USK a závěr jsme si už pohlídali."

Vzájemný zápas v této sezoně: 0-1

S čistou – rekordy nezatíženou - hlavou a touhou po nové sérii vyráží do pražských Nuslí Válečníci, které po Opavě čeká další nesmlouvavý test v podobě nepoddajných Sov z Folimanky. Souboj dvou nekompromisních, tvrdých obran slibuje parádní řež, ve které nejspíš nepadne mnoho bodů a může se rozhodovat až v poslední čtvrtině, neboť soupeři USK se aktuálně na každý koš nemálo nadřou a Sovy tak nepotřebují ukrutný bodový vodopád v útoku. K tomu přihoďte nyní těžko branitelného snajpra a najížděče Bohačíka i příspěvky ostatních a vyjde z toho potenciální drama.

Válečníkům v zápasech se silnými drhne útok, ale až do minulého zápasu s Opavou to zvládali vynahrazovat v ostatních statistických segmentech a především v obraně. V posledních 4 utkáních s výjimkou toho u Vajgaru nabírali také spoustu ztrát a v posledním období rovněž páchají více faulů než v úvodu sezony. Tým bude na Folimance potřebovat v plné formě rozehrávače Vyorala, který si s Opavou vybral produkčně hlušší duel. A třeba ho bude o to víc, když otazník visí nad startem guarda Bosáka (problémy s kolenem, nehrál už s Opavou) a nepostradatelného centra Houšky (kotník z utkání s Opavou).

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): "Děčín je favorit utkání, letos předvádí úžasné výkony. Celý tým je dlouhou dobu spolu a nové posily Šiška s Pomikálkem rychle zapadly. Díky tomu mají rotaci 10 až 11 hráčů, kteří můžou zastoupit jeden druhého. Jejich 14 výher v řadě mluvilo za vše. Hrají agresivně, rychle, na hranici faulu a my se tomu musíme nejen přizpůsobit, ale zároveň neubrat ze své aktivity. Pokud to zvládneme a v obraně budeme koncentrovaní, máme šanci postarat se o překvapení."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Byť USK stejně jako my prohrál svůj poslední zápas, jeho hra v několika posledních týdnech dostala punc kvality, díky níž se zaslouženě pohybuje ve středu tabulky. Naše prohra v prodloužení s Opavou, doufám, nezanechá žádné velké stopy v hlavách našich hráčů a rozhodně do Prahy pojedeme s touhou dobýt Folimanku. Je zřejmé, že to nebude snadný úkol, ale je to obrovská výzva, kterou přijímáme."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK Armex Děčín): "Na USK si jedeme určitě vylepšit renomé z posledního zápasu, který se nám hlavně z hlediska útoku nevydařil. V Praze očekáváme fyzicky náročný zápas, protože kromě zápasu s Nymburkem má teď USK velice dobré výsledky. Budeme si muset pohlídat hlavně doskok pod vlastním košem, který nám dělal v posledních zápasech problémy. Věřím, že to bude první zápas, který nám nastartuje další sérii výher."

Atrakce utkání: poločasová soutěž, vystoupení Wildcheerleaders.