31.0

#33
3.0

Vyoralovo PF všem Válečníkům

Snad jedině kdyby mu propíchli míč. Svázali ruce. Anebo zalepili oči. Možná pak by měli alespoň naději, že jim nezkazí tenhle nediváčtější, nejhlučnější a nejcirkusovější zápas dosavadního průběhu sezony. Jemu ale ty dvě zbývající vteřiny druhého derby severu stačily. Bleskové jednoúderové uvolnění na pravou ruku a prásk – odhod z více než 9 metrů. Bránící Andrew Barham, vůbec nestíhající kopírovat mrštné pohyby soupeře, už jen zoufale vyskočil, aby alespoň nataženou paží zkusil snajprovi ztížit výhled. A pak, pak už jen dlouhý let míče.

Zásah!

Barham se kácí na kolena. Děčínský sektor hlediště se propadá do bezbřehé euforie. A hlavní hrdina okamžiku, Tomáš Vyoral, je před 1450 diváky králem ústeckého parketu, kde už ho za chvíli zavalí chumel spoluhráčů. Opět a znovu ukázal, že je mužem bez nervů, mužem druhých poločasů a především závěrečných 10 vteřin. Kdo na něj nechá vyhodit, kdo mu dovolí střelu, riskuje smutný večer. Anebo smutné Vánoce.

Ty ústecké nicméně i přes domácí TV porážku 83-86 ve velkém zápase zase tak smutné nebudou. Dokázala to už reakce žlutých tifosi nedlouho po poslední siréně, kdy halou burácelo hromové "Ús-tí!", "Ús-tí!" Fanoušci dobře věděli, že byli svědky vysoce nadstandardního ligového představení, o jehož atmosféru se spolu s děčínskými "hordami" sami postarali. A svému týmu odpustili i tu hromadu defenzivních pochybení, řadu ztrát ještě na vlastní polovině nebo sbírku neuvážeností v útoku.

Pandám můžete vyčítat cokoli od málo týmové obrany po přespříliš individualistický útok, přesto asi nelze popřít, že jde o nejcirkusovější tým současného ligového pelotonu. Jako kdyby Harlem Globetrotters hráli doopravdy, jako kdyby All-Star Game byla každé kolo. Žádná střela pro ně není dost šílená, žádná přihrávka není nereálná, žádná akce není nesestrojitelná. A když z toho vzejde i nějaké to dramatické vítězství, nemůže fanoušek tolik soptit, byť předtím čtyřikrát odešel zklamán, byť čtyři z pěti zahraničních akvizic nenaplňují očekávání...

Sluneta nakonec musela být i ráda, že po téměř celozápasovém dohánění manka dostala šanci jako třetí tým sezony Armex (bez Houšky) skolit. Po třítrojkové a celkem 13bodové explozi power forwarda hostů Jelínka zaostávala za 9 minut 13-21, když vedle tradičně naivních ztrát nechávala soupeři útočné doskoky i zcela volné střelecké pozice. V útoku navíc míjela z dálky a nechodila si pro fauly.

Za stavu 18-33 ve 13. minutě už byl s Pandami málem kříž, ale Pecka s Barhamem, zakončujícím z obtížnějších až nejobtížnějších pozic, domácí udrželi ve hře. Po snížení na 36-41 však Slunetu zbrzdila technická chyba rozehrávače Čarneckého, který se zřejmě dožadoval odpískání stažení Abercrombieho za rameno při pokusu o útočný doskok.

Třetí čtvrtina se pak změnila ve velkolepou přehlídku parádních dálkových zakončení, jež už také probudila malého děčínského Golema. Tomáš Vyoral vstupoval do druhé půle s pouhými 3 body, ale když ji otevřel dvěma trojkami, rázem ho bylo plné hřiště a prvních 8 minut za hosty neskóroval nikdo jiný. Míče si ho hledaly samy, například když mu domácí přihráli přímo pod svůj koš při vlastním rozjezdu útoku.

Jenže i Ústečtí tu měli své čarostřelce, nejdřív Barhama a poté Votroubka, autora 16 bodů v druhé půli a 11 v poslední čtvrtině. Ta byla skutečnou přehlídkou střeleckého umění – 4 trojky na domácí straně, 6 na straně hostů! Ba co víc – Válečníci zápas zavřeli 5 trojkami v řadě (v posledních 6 a půl minutách), přičemž 3 ze závěrečných 4 měly podpis Tomáše Vyorala! Ten zápas končil na trojkové bilanci 7/5 a 24 bodech. 21 jich tedy dal po změně stran! A apely Martina Stavěla v oddechových časech, aby právě on neměl míče a střely, se tak namnoze míjely účinkem.

Rozhodujícím elementem závěru se staly i ztráty coby tradiční pandí potíž. Za stavu 80-80 to byly kroky Barhama, za remízy 83-83 při posledním útoku domácích pak v nájezdu ztratil kontrolu nad míčem Čarnecký. Víc hosté, kteří v posledních 7 minutách nachytali 3 útočné fauly, nepotřebovali.

V zápase, v němž Děčín házel jen 3 šestky, rozhodl jeho větší počet střeleckých pokusů (díky minimalizaci ztrát a vyššímu počtu útočných doskoků) a skvělá úspěšnost dvojek (33/21), stejně jako 14 trojek z 34 pokusů. Rovněž výtečně pálící Sluneta měla trojky 19/10, dvojky 38/21 a z šestek neminula (11/11). Přesto to nestačilo.

Vítěze vedle Vyorala (z pole 12/9) táhli i Bosák (15), do půle výrazný Pomikálek (15) a v úvodu famózní Jelínek (13). Za domácí řádili Votroubek (22, trojky 7/6), neomylný Pecka (20, dvojky 8/8, TH 4/4), Barham (16) a Čarnecký (10+9 asistencí).

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Byla to naprosto skvělá reklama pro lidi, kteří mají rádi basketbal, a jsem moc rád, že zápas přenášela televize. Bylo to výborné utkání, plné zvratů, před plným hledištěm fandících diváků a to je přesně to, co český basketbal potřebuje. Samozřejmě naše výhra buzzer beaterem Tomáše Vyorala určitě udělala větší radost našim fanouškům, ale kredit Ústí za to, jak dneska hrálo. Před zápasem jsme řešili, jestli budou hrát Jakub Houška a Pavel Bosák, a řešili jsme, jak bude vypadat podkošová sestava. Nicméně náš vstup vypadal tak, jak by vypadat měl. Začali jsme lépe než domácí, vytvářeli jsme si střelecké pozice, které jsme proměňovali, a lépe jsme bránili. Ústí se po našem počátečním tlaku nenechalo zahanbit a několika střelami se vrátilo do hry. Do druhého poločasu vstoupilo agresivně, trefilo první čtyři střely a my jsme se v té chvíli dostali na slepou kolej. Tam nám pomohl navrátivší se Pavel Bosák a také Tomáš Vyoral. Nakonec jsme ukázali lepší stránku, že se o to umíme porvat, že umíme zabojovat. Závěr jsme měli nalajnovaný trochu jinak, ale Tomáš se štěstím trefil vítěznou střelu."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Hlavním důvodem porážky nebyla ta jedna "haluz" (šťastná střela) na konci. Tím bylo to, že nás od začátku sezony trápí hloupé ztráty, což bylo vidět v prvním poločase. Udělali jsme jich hrozně moc a stálo nás hrozně moc sil držet se Děčínu na dostřel. I přes to, že utkání bylo vyrovnané, Děčín měl kromě asi pěti minut bodově stále mírně navrch. Jak jsem říkal před utkáním, se současným týmem můžeme být Děčínu vyrovnaným soupeřem, pokud hráči zahrají na svých 120 procent, což se dneska stalo. Hráči tam nechali všechno, předvedli své maximum a výsledek byl takový, jaký byl. Souhlasím, že je dobře, že se takový zápas dostal do televize. A my si z něj těch pár dobrých věci musíme vzít a přetavit je i do dalších utkání."

Vzájemný zápas této sezony: 0-1

Při zlepšující se formě Slunety se ke druhému derby severu, jež vysílá ČT Sport, upínají nemalé naděje celého Ústí, zvlášť když je možné, že ještě nebudou připraveni důležití až klíčoví Válečníci Bosák s Houškou (start obou je podle vyjádření týmu nejistý). Hosté v posledních utkáních mají nízkou úspěšnost trojek, již nahrazují velkými čísly na útočném doskoku. Nekonzistentní jsou ovšem v oblasti ztrát, s nimiž nadále velmi zápolí Pandy. Proto útočná disciplína a péče o míč budou jednou z důležitých veličin utkání, což se v případě domácích týká především kvarteta Čarnecký, Dean, Barham a Abercrombie. Sluneta se nyní vzmáhá na doskoku i za trojkovým obloukem, a proto s dalším euforickým vystoupením Barhama může doufat v zajímavý zápas. A s ní i všichni fanoušci u televizních obrazovek.

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Do Děčína se navrátila síla, jak říkají jeho videopoutáky, a letos se mu opravdu daří. V minulých dvou sezonách jsme dokázali Děčín vždy alespoň jednou porazit a vždy na domácí palubovce, tak proč by to zrovna takhle nemohlo vyjít před Vánocemi? Síla soupeře je velká, ale pokud budeme hrát týmově a dobře pohybovat balonem v útoku, můžeme porazit i favorizovaný Děčín."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Derby, rivalita, prestiž, adrenalin. A pak Vánoce, klid, pohoda, dárky, rodina. To vše se dá zažít v tomto týdnu, pokud přijdete v pondělí na basketbal do Ústí nad Labem. Je jasné, že soupeř bude mít všechny smysly nastavené tak, aby nám vrátil první porážku. Stejně tak jako většina týmů, které proti nám hrají, i Pandy budou v roli těch, co mohou překvapit, takže budou hrát uvolněně a bez jakýchkoli zábran. S tím ale žijeme už dlouhou dobu a víme, že tato situace nám není cizí, a myslím, že už to ignorujeme. Proto se chceme víc než na spekulace soustředit na náš výkon, náš týmu a naši hru, se kterou bychom chtěli dosáhnout na další výhru."

Luboš Stria (křídlo BK Armex Děčín): "Ústí je doma silným soupeřem a v našem zápase to bude platit dvojnásob. Musíme zahrát podle našich not, ať máme pohodové Vánoce."

Atrakce utkání: vystoupení Basta Cheerleaders a ústeckých trumpetistů, show Modelářského klubu Ústí nad Labem a jeho strojů, poločasový "nafukovací fotbálek", soutěž o nejhlučnější fanoušky, po zápase bude následovat akce s názvem Poslední koš 2015, ve které se představí všechny mládežnické týmy Slunety se svými vystoupeními pro rodiče a fanoušky.