11.0

#8
7.0

55-30 na doskoku, přesto porážka

Mít takovou dominanci na doskoku a prohrát, to už je kousek, který se vám nepodaří každý den. Pardubickou Beksu, nacházející se aktuálně pod těžkou psychickou dekou, však v magnetu kola právě takový potkal. S ubývajícím časem a opavskými hosty stále na dohled bylo čím dál očekávatelnější, že domácí to budou mít v koncovce víc než složité. S 26 mnohdy dětskými ztrátami za 40 minut rozhodně.

A to nejhorší a nejbolestnější také nakonec pro Beksu přišlo – poté co se připravila o šanci Opavu dorazit za stavu 49-36 14 minut do konce (9 body se na trháku podílel nájezdník Pandula), inkasovala v poslední čtvrtině z rukou Slezanů 7 trojek (téměř všechny body z 26), z toho tři v rozhodných posledních třech minutách.

100 sekund do konce dal ještě JIP naději svou pátou trojkou ze 7 týmových Wall (19 bodů), který po útočném doskoku Švrdlíka otočil na 67-66. Po sedmé ztrátě Cveka pak Beksa mohla vedení navýšit, ale Pandula svou trojku minul. Vzápětí měli domácí ještě jednu šanci po zastaveném nájezdu Gniadka. Jenže Půlpán při vniku uklouzl, Wall jej ještě zachránil, ale minul další trojku a při snaze získat útočný doskok smolař Půlpán, který v zápase ztratil 8 míčů, podklouzl znovu. A Opavě zbývalo něco přes 20 vteřin na poslední útok. Už už se zdálo, že jej zpacká, když Gniadkovi při zakončení zpod koše vypadl míč. Jenže Opavští jej ještě dokázali zachránit, balon dokoloval až do rohu k hrdinovi hostů Šiřinovi a ten 5 vteřin do konce trojkou rozhodl (na 67-69s).

Domácí měli po timeoutu ještě šanci na poslední střelu, ale vyhodili k zadní lajně na Pandulu, který tak měl minimální manévrovací prostor, a po zdvojení se nedostal k pořádnému zakončení. Pardubice ztratily s Opavou i třetí duel sezony, stále zůstávají na dvou výhrách s týmy z TOP5 a doma zaznamenaly už pátou porážku z 12 zápasů, přičemž jejich odstup na třetí místo se zvýšil na 4 výhry.

Pardubice po drtivou většinu utkání před 770 fanoušky vedly, na doskoku i v dalších situacích prokazovaly enormní bojovnost, přesto Opava mnohdy až příliš snadno dokázala skórovat po chytře sehraných pick and rollech v uvolněné části hřiště. Až po 28 minutách se ale dostala poprvé na trestnou linii (šestky v zápase 7/6 proti 19/14 domácích), což značilo málo agresivní domácí defenzivu.

V útoku pak při absenci opavského centra Kramného měla Beksa v osobách Švrdlíka (9 střel, 13 bodů), Nečase (4 střely) i Kohouta (5) výškovou i atletickou převahu, již ale rovněž využila málo. Na druhé straně i výškoví muži zpod koše několikrát selhali, a proto nejnebezpečnější podkošovou hru vykazoval svými nájezdy Pandula (17 bodů, 7 doskoků, 6 asistencí).

I přes jeho 8 ztrát šli domácí s Půlpánem (9 bodů, 5 doskoků, 3 asistence, 2 zisky) za jeho 31 minut ve hře 8 bodů do plusu, naopak minus tým nabíral s novou rozehrávačskou akvizicí Autreym, který chtěl ukázat snahu, ale za svých 11 minut se dopustil i 4 ztrát.

Slezané, v poslední čtvrtině hrající na tři dlouhé a dál sázející na svou zónu, se při pouhých 12 dvojkách ze 40 pokusů opřeli o trojky 32/13 (Šiřina 10/4, Lyčka 6/3), 19 zisků a 19 bodů z domácích ztrát. Jejich generálem byl opět Šiřina (MVP utkání), který ke 24 bodům a klíčovým střelám v závěru přidal i 8 asistencí a ještě létal do obrany, kdy jednou třeba dostihl nicnetušícího Půlpána a sebral mu před zakončením míč z driblingu.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Po prohře v Ústí jsme sem po dlouhé době nejeli v roli favorita a to nám svědčí. Když se podíváte, kolik minut vedl soupeř, tak se zdálo, že by to měl dotáhnout do konce. My máme problém s doskokem, což se projevilo v číslech: 25 míčů, to je rozdíl, s nímž se snad nedá vyhrát. Ale soupeř udělal 26 ztrát. Koncovka pak byla o štěstí. Domácí tým se trošku zalekl, když vedl o 13 bodů, a nedorazil nás. Mirek Kvapil dal dvě tříbodové střely, vrátil nás do hry a měli jsme i štěstí. Otevřené střely soupeři nepadly, zafungovala naše zóna a soupeř na ni nenašel recept. Poslední čtvrtka, kdy jsme dali 26 bodů, byla podařená. Myslím, že Pardubice nedostaly za celou sezonu tolik bodů za jednu čtvrtinu. Nás držela střelba za 3 body, protože dát 13 trojek na hřišti soupeře je dobré."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Myslím, že nás ani tolik netrápila zónová obrana, jako našich 26 ztrát, protože to byly ztráty, z kterých soupeř dal 19 bodů. A když se podíváme na 69 bodů (které dala Opava), tak tohle byl klíč k zápasu. Můžete doskakovat, jak chcete, ale když potom neproměníme jasné pozice, se kterými se potýkáme… Ale jak řekl Petr, i já jsem hodně cítil v momentě, kdy jsme výrazněji vedli, že jsme přestali hrát do vnitřního prostoru, hráči si to jenom posouvali po perimetru a naše aktivita nebyla taková, jakou bychom chtěli udržet celou dobu. Co se týče ztrát, nenakupili jsme jich tolik kvůli extrémnímu tlaku obrany. Byla to jakási laxnost, nedokázali jsme se vypořádat sami se sebou. Potřebujeme se odpíchnout nějakým vítězstvím proti týmům, jako je Opava, Děčín, Prostějov, abychom se dostali na určitou vlnu a byli pozitivnější, zejména v útoku."

Lamb Autrey (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Byl jsem trochu nervózní, byl to můj první zápas asi po třech týdnech. Jsem rád, že jsem se dostal do zápasu, ale samozřejmě nejsem spokojen se svými ztrátami. Budu se snažit dělat to, co mi řekne trenér, být agresivnější a víc trénovat, abych se lépe seznámil s týmem a další zápas už rozhodně bude lepší."

Jan Lyčka (guard BK Opava): "Ve druhém poločase jsme měli víc "mrtvých" míčů než do půle. Pomohla nám zóna a tím jsme se dostali do vedení. Koncovka pak už byla o štěstí."

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-2

Další trhák středečního ligového programu. Domácí už na soupisku doplnili nového playmakera Autreyho, otázkou však bude míra a efektivita jeho zapojení po pár dnech u týmu. Jeho aktivitu tak lze předpokládat spíš na pozici 2, kde by při absenci Sanderse mohl lépe vypomáhat mladému rozehrávači Půlpánovi, z nějž by sňal nutnost četného napadání obrany.

Zápas má několik otazníků, neboť hostům vedle rozehrávače Klečky mohou nadále chybět i centr Kramný a křídelník Zbránek. Po předchozích zkušenostech by ale Beksa možná spíš uvítala, aby všichni hráli, neboť v užší rotaci bývá letos slezský celek mnohdy nebezpečnější.

Domácí, kteří už budou chtít soupeři vrátit minulá "příkoří", si budou muset dát pozor na přemíru chyb právě z přílišné motivace Opavu pokořit. Beksa, jež v poslední době proti silným soupeřům nedává mnoho bodů, bude potřebovat zvednout úspěšnost střelby, otevřít si podkošový prostor a zejména doma si vynutit větší počet TH. JIP teď pravidelně sbírá velké množství doskoků, a to i v útoku, ale musí tyto druhé šance dokázat využít.

Slezané vědí, že potřebují jediné, a to zásadně zvednout čísla na doskoku. Beksu sice v sezoně porazili dvakrát s 35 a 27 doskoky a při 21 a 18 ztrátách, ale hrát si takto s ohněm potřetí už by se nemuselo vyplatit.

Tomáš Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "Klíčovým hráčem Opavy je reprezentační rozehrávač Šiřina. Udržuje si stabilní výkonnost a má zásadní vliv na hru svého týmu. Jeho eliminace bude zásadním, ne však jediným předpokladem úspěchu. Ze soupeřových zbraní bych vyzvedl nebezpečnost při střelbě z tříbodového prostoru, což není doména pouze hráčů z perimetru Šiřiny či Jurečky, pozor si musíme dát i na pivoty. I tuto opavskou zbraň musíme zastavit, nebo přinejmenším snížit procento úspěšnosti na minimum. Hlavní však bude koncentrace na naši vlastní hru. Chceme se opět snažit o rychlou přechodovou fázi na útočnou polovinu hřiště a vytvářet si kvalitní pozice pro zakončení."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Do Pardubic nejezdíme jako favorit a přece jsme tam poslední dva zápasy vyhráli. Ve středu to bude stejné - domácí jsou velký favorit a my se pokusíme o zázrak."

Atrakce utkání: timeouty a přestávky vyplní cheerleaders IM Cheer Pardubice, ukázky tréninku a boje muže proti muži bojovníků ze Sportovního klubu Macák´s Gym, soutěž o 2 vouchery na místa k palubovce na akci Hrajeme spolu za Pardubice II (16. ledna v Tipsport aréně), k dispozici je hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do konce utkání) v sousedství McDonald´s rodinné tribuny, ve fanshopu bude v prodeji nástěnný kalendář BK Pardubice pro rok 2016 a vysílání BeksaTV ozdobí jako spolukomentátor bývalý reprezentant Martin Ides.