3.0

#21
5.0

Superman z Folimanky opět v akci

Jako slavná filmová postava teď letí vzhůru s nataženou paží Jaromír Bohačík, pro nějž jen nebe představuje ultimátní limit. A po ruce je nuselským defenzivním specialistům pokaždé, když je ho třeba. Po dalším dílu ohňostroje jeho dechberoucích kousků přišel slavný triumf nad v zoufalosti se topícími Pardubicemi, tentokrát dokonce po dvou prodlouženích (93-89)!

20 bodů, 7 asistencí, 6 doskoků, 7F+ a 46,5 minuty (z 50 možných) strávených ve hře. To jsou ohromná čísla rámující jeho famózní MVP-výkon. Ještě v poločase měl na kontě jen dva body. A v čase 39:45 pouhých 5. Za zbylých 15 vteřin čtvrté periody a dvě nastavení však přidal dalších 15 (z 33 svého týmu)!

15 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny, kdy ho nejčastěji strážil Pandula, si po timeoutu skvěle seběhl do šestky na autový výhoz Feštra a snadno snížil na 62-64.  Autrey poté jednou šestkou zvýšil na 3, aby Nečas nepovolil domácím trojku faulem na Feštra. Ten ze šestek stáhl rozdíl na bod, aby vzápětí Bohačíkovi chyběly centimetry k tomu, aby zachytil nejistý výhoz z autu Beksy a 7 vteřin do konce se řítil sám na koš. Místo toho ale Wall z šestek upravil na 64-67.

Další timeout a 5 vteřin do konce nová akce pro hrdinu utkání. Pardubicím stačilo jakkoli faulovat před střelbou a vyhrály by. Jenže Bohačík se přes val hráčů snadno uvolnil pro míč v rohu hřiště, jednou naznačil Kotasovi a vypálil – 67-67.

První prodloužení bylo soubojem domácích s Autreym (8 z 10 bodů Beksy), tak jako po celý průběh od konce třetí čtvrtiny, kdy nový americký playmaker rozjel svou one man show. Nejdřív srovnal na 75-75 a po krocích Štěrby 2,8 vteřiny do konce pronikl obranou až ke dvojtaktu na 75-77. Opět zdánlivě jasná situace pro hosty. Jenže pořád tu byl ještě Jaromír Bohačík.

Ten se na půlce hřiště uvolnil od Panduly, naběhl si pro míč (z výhozu zpod vlastního koše) a pak už to byl jen souboj s časomírou. Na Bohačíka šel vypomáhat od Michala Mareše Kotas a křídlo USK zůstalo volné pod košem, kam také směřoval Bohačíkův pas. A byť zakončení uteklo ze záběru kamery, rozhodčí posvětili, že Sovy vše stihly včas.

Ve druhém prodloužení domácí zvedli 3 přesné trojky (dvě Bohačík, který v euforii zvedal i daleké pokusy přes obránce) a zbytek stejně jako ve čtvrté čtvrtině i prvním prodloužení obstarali z nájezdů, proti nimž už hosté nepostupovali tak důsledně jako v první půli. Autor 14 bodů Michal Mareš (už v poločase měl 3 fauly) z jednoho takového zvýšil na 92-89 a po minuté trojce Panduly stvrdil výhru USK jednou šestkou Štěrba, hrající při absenci Šafarčíka a Aliče 32 minut s 8 body a 7 doskoky (+11).

Pro nového pardubického kouče Levella Sanderse, který na lavičce často seděl a nepoužíval rozmáchlá gesta, ani velký pokřik, tak dopadla jeho trenérská premiéra velkou bolestí. Přitom po více než tři čtvrtiny to vypadalo, že jeho tým zápas zvládne. Dlouho dokázal účinně vypomáhat na nájezdy Bohačíka i dalších a nutit tak domácí do střel z dálky. V útoku si hosté brali první volné střely, uvolňovali se pasy navíc a účinně si sbíhali pro přihrávky pod koš. Tým do poločasu výrazněji sráželo jen 8 většinou nevynucených ztrát, z nichž USK po 7 ziscích pravidelně trestal body z brejků.

Za vedení 50-59 po 31 minutách však na Bekse opět byl patrný blok z blížící se šance na výhru, tak jako už tolikrát v této sezoně. Tým začal vršit jednu hloupější ztrátu než druhou (ve čtvrté čtvrtině 7, přitom ve třetí jen 2 a za posledních 12 minut utkání ani jednu), míč si několikrát nepodal ani na dva metry a většina hráčů se bála vzít na sebe zakončení. Jeho velká část tak zbyla na Walla a především Autreyho, který do půle zaznamenal 6 bodů se 4 ztrátami, ale od konce třetí části se rozjel, bral většinu hry na sebe nekompromisními průniky s mnoha změnami směru a za posledních 23 minut utkání vsítil 27 z 39 bodů hostů. To vše už při jen jedné ztrátě, při výhozu z autu za stavu 60-61 dvě minuty před koncem 4. části.

Vysázel celkem 33 bodů (z pole 24/15), nicméně i tak byl za svých 35 minut -13 bodů (9bodový Půlpán za 27 minut s +8 nejlepší z týmu). A jeho "severská" imunita v aktuálně si vůbec nevěřícím pardubickém týmu byla nakonec nedostatečná.

Naopak Sovy, které dvakrát neuvěřitelně utekly hrobníkovi z lopaty, se kolektivním výkonem s 5 dvojcifernými střelci (opět výborný Feštr 12) a důležitými záskoky mladíků (15 minut s 1 ztrátou odehrál do půle i mladík na rozehře Marek Mareš) propracovaly ke třetí výhře v řadě.

USK sice víc ztrácel (20-17), ale vyrovnal se soupeři na doskoku (40-40) a hodně si pomohl 9 trojkami i skvělými dvojkami (42/26). Nyní už za pátými Pardubicemi zaostává jen o dvě výhry, navíc má lepší vzájemná utkání.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): "Pro diváky to musela být docela dobrá podívaná. Zápas se lámal v tom, že v některých situacích jsme měli být chytřejší. Jsem přesto hrdý na tým za to, jak hrál, a co do hry dal. Posledních pár dní bylo jak na horské dráze plné emocí. Pro mě to dnes byla trenérská premiéra a asi jsem udělal i nějaké chyby, z kterých se musím poučit."

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Jak řekl Levell Sanders, bylo to skvělé utkání pro diváky. V základní hrací době jsme hráli nekoncentrovaně. Pokaždé jsme měli nějaké problémy, ať už to byl doskok, pick-and-roll nebo obrana. V prodloužení jsme ale hráli úplně jinak a to rozhodlo. Jak už to tak ve vypjatých koncovkách bývá, vyhrát mohly oba týmy, i Pardubice bojovaly. Naši hráči do toho dali velkou touhu, srdce a to byla ta hlavní přednost. Při oddechových časech jsme si něco řekli a to pak i splnili. V koncovkách většinou rozhodují individuální výkony a kvality. Ty Jaromír Bohačík dnes ukázal. Myslím, že tohle Levell Sanders zná velmi dobře, protože takových koncovek rozhodl spousta. Přeju mu vše nejlepší v jeho nové roli."

Vzájemné zápasy této sezony: 1-1

Největší tahák sobotního programu, neboť svou trenérskou premiéru – byť papírově jako asistent – si odbude rozehrávač Levell Sanders, který ve čtvrtek oficiálně ukončil svou předlouhou hráčskou kariéru ozdobenou titulem s Novým Jičínem hned na startu působení v NBL v roce 1999.

Jeho postupy při střídání i měnění tempa hry či výběr akcí mohou už dnes být jedním z důležitých jazýčků na miskách vah. Právě Sanders minulý zápas na Folimance Bekse vyhrál, teď už k tomu bude muset nasměrovat své bývalé spoluhráče. Díky jeho vyjmutí ze sestavy je BK JIP kompletní a musí doufat, že proti málo prodyšné obraně USK už se lépe prosadí nová akvizice na rozehře Autrey.

USK chybí Alič (koleno), Šafarčík (regeneruje) a Hájek (zlomená ruka), ale i bez dvou z 15 nejlepších dvojkařů ligy tým uspěl v Ústí, a proto se musí hosté, kteří se momentálně velmi trápí v útoku, mít velmi na pozoru, a to už jen kvůli minulé porážce od Sov na domácí půdě.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): "Asi se nedá očekávat, že by během dvou dnů Pardubice změnily svůj herní projev a hráli úplně jiný styl basketbalu. Hráči však od vedení zřejmě dostali impuls a bude na nás, zda jim pomůžeme dostat se na vítěznou vlnu, či jim budeme vzdorovat. Soupeř je favoritem utkání a zkušenějším týmem s velkými ambicemi. Náš cíl je prostý, avšak nesmírně těžký - nenechat Folimanku padnout."

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): "USK se opírá o týmový výkon, o kvalitní defenzivní fázi se střídáním obranných systémů, s čímž si musíme poradit. K ofenzivním stálicím Bohačíkovi a Josipovičovi se v posledních zápasech přidal i rozehrávač Feštr, který má výbornou úspěšnost tříbodové střelby. Zápas bude ale hlavně o nás. Musíme se odpíchnout od základních atributů, které tvoří dobrý tým: od bojovnosti a dobrého obranného doskoku. Je potřeba jít tvrdě za vítězstvím."

Atrakce utkání: poločasová soutěž, vystoupení Wildcheerleaders.