15

#11
18.0

Defenzivní propad USK

Velké překvapení se zrodilo u Vajgaru. Ne snad že by domácí Lions nemohli vyhrát. Co budí údiv, je 87 bodů v koši USK. Sovy 80 bodů vyjma Nymburka dostaly naposledy 7. listopadu v Opavě. Ještě předtím přišel tentýž obnos v Děčíně a ještě dřív 89 v Brně. Víc už nikdy.

Jihočeši ovšem před 460 diváky odehráli takřka dokonalý zápas (87-65) – nabrali jen 8 ztrát proti 15 USK, v útoku doskočili 13 míčů a měli o 14 střel víc. A to při shodné úspěšnosti stačilo, zvlášť při 9 trojkách proti 4 Sov a také při 14 minutých šestkách Pražanů. O útočnou produkci se staralo především trio Nofflet (20), Vošlajer (20), Lamar (16), MVP utkání se však stal Jiří Šoula. U hostů si své uhráli Bohačík (16, ale trojky i šestky 5/1), Mareš (11), Josipovič (11) a Slavík (10), ale na rozjeté Lions to bylo málo.

Lions se na 8 bodech křídla Noffleta vyvezli už v první čtvrtině (s 5 ztrátami USK) do vedení 20-10. Ve druhé části vedli do deseti bodů, ve třetí už nad deset a ve čtvrté byl maximem USK stav 70-60 sedm minut před koncem.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Byl to pro nás velmi těžký zápas. Tady v Hradci je na nás vyvíjený zvláštní tlak. Není to ani od vedení týmu, jako od divácké veřejnosti, která od nás čeká po zápasech s týmy z popředí tabulky, že když přijede USK, tak musíme vyhrát. USK ale dnes patří do horní poloviny tabulky, je to velice těžký soupeř! Tým, který se opírá o velmi kvalitní obranu. Z toho důvodu jsem spokojený s naším útokem. Měla by pro nás být vizitka, že i takhle obrannému týmu dokážeme dát přes 80 bodů. Byli jsme i konkurenceschopní v obraně, což u nás nebývá tak často. Kluci zde předvedli slušnou práci a myslím, že výhru jsme dnes více chtěli. Jsem za ni rád, potřebujeme však v dalších zápasech potvrdit vzrůstající výkonnost."

Mirsad Aliovič (kouč USK Praha): "Od začátku bylo jasné, co soupeř chtěl – chtěl vyhrát a to ukazoval od první čtvrtiny. My jsme hráli velice špatně. Od první minuty jsme byli špatní v obraně – 87 bodů je opravdu moc. Během více než 30 minut soupeř vedl o 10 bodů, tento rozdíl znamená, že ho můžete zlobit – ale my jsme to nebyli schopni splnit, což je vidět ve statistikách – šestky jsme měli 22/8. V jednu chvíli jsme jich nedali 6 v řadě a nebyla zde šance vrátit se do zápasu. Soupeř byl lepší ve všech aspektech – v obraně, útoku i doskocích."

Vzájemný zápas: 0-1

Jako každý soupeř USK budou i Lions (stále bez Faita) muset být odolní v obraně 1 na 1 a šikovně si vypomáhat proti nájezdům především silového křídla Bohačíka. Jihočeši, aktuálně už jen o výhru lepší než poslední Brno, zápas musí zvládnout, aby vylepšili svou aktuální nelichotivou situaci. Jejich postupně se lepšící obrana však v posledních dvou utkáních inkasovala 100 a 93 bodů od Orlů a Opavy a to nejsou čísla na výhru v aktuálně spíše defenzivní NBL. Lions se musí vrátit k velkým cifrám na doskoku a nadále získávat nůše trestných hodů. A také by se jim hodilo, aby se osový centr Vošlajer nevyfaulovával před koncem zápasů, což právě s agresivním USK nebude nejsnadnější.

USK v nejbližších kolech čeká nelehký los a teď se teprve ukáže, z jakého těsta je jeho nová forma. Tým s Nymburkem vydržel dlouho hrát vyrovnaně, s Děčínem šel prsa na prsa až do koncovky a i u Vajgaru se bude moct spolehnout na skvělou obranu (aktuálně 69 bodů). Tradičně bude záležet, kolik si vypracuje dvojek a šestek, a které Lions dostane do faulových potíží. Z druhé strany američtí guardi Jihočechů by měli naplno využít svých schopností k rozbíjení a napichování pevné obrany Pražanů.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "V Opavě jsme to bohužel nedoválčili k výhře, nyní je před námi další rozjetý soupeř. USK je díky posilám komplexní tým, který je velmi zodpovědný v obranné fázi. My proto nesmíme hrát staticky, naopak musíme hýřit aktivitou a připravovat si jednoduché střely. V obranné fázi si musíme dát pozor především na souboje 1 na 1, ze kterých USK velmi dobře těží pro své střelce."

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): "Rozhodně nelze brát Lions jako nějakého slabého soupeře. V rámci letošní vyrovnanosti ligy nelze brát jako ukazatel postavení v tabulce. Lions mají svou sílu v zahraničních hráčích a zkušených tuzemských borcích. Našim cílem bude nedovolit jim týmové pojetí hry a snažit se držet své obrany a nenechat se zlákat otevřenou hrou, ve které padá hodně bodů."