17

#11
7.0

Pád z trůnu

Ač zápas skončil až dramatem v prodloužení, to hlavní se událo na jeho začátku. Koncentrovaný Děčín tažen 9 body forwarda Strii z útočných doskoků a rychlého přechodu utvořil po šňůře 0-13 náskok 4-18. Všechno včetně obrany mu hrálo do noty a nechybělo moc, aby tu utkání zlomil ve svůj prospěch docela. Jenže to se nestalo.

Když se manko Ostravy přiblížilo svému vrcholu, došlo k několika zásadním změnám. Na domácí straně vstoupil jako přídavné dynamo do hry super střelec Igrutinovič a centra Oluiče nahradil sesunutím pod koš Kerr. Naopak na děčínskou střídačku se za stavu 11-18 odebral rozehrávač Vyoral.

Počínající propad hostů se jen prohloubil, jejich útok se proti zagresivněné obraně NH proměnil ve změť dlouhých střel a ztrát, poté nepřinesla body ani hra pod koš na centra Houšku a domácí se za 5,5 minuty z pick-and-rollů a brejků, jež soupeř ani nestíhal zastavovat fauly, vyšvihli nevídanou sérií 21-0 k obratu na 25-18.

Až opět návrat Vyorala přinesl Válečníkům urychlení hry a zastavení dalšího klesání do minusu, nicméně Igrutinovič dál účinně napichoval obranu a poločas (40-36) končil stejně jako power forward Bohačík na 13 bodech.

Třetí čtvrtinu si v dresu domácích vzal na starosti pro změnu playmaker Číž, který tu 10 body a 2 asistencemi udržel náskok svého týmu (63-55). Válečníci se přes příliš odpálených trojek nedostávali pod koš, ovšem třikrát se v této čtvrtce zpoza oblouku přece trefili a k tomu se rozehrál druhý playmaker Šiška (celkem 20 bodů). A Igrutinovič tu hostům přestal dočasně škodit, když si ho vzal důrazněji na starosti Vyoral.

Právě oba děčínští point guardi se do hry nejvíc opřeli i ve čtvrté čtvrtině, kdy se nejdřív marně pokoušeli o driblování z perimetru podkošoví Houška s Landou. Když se NH dostala do vedení o 10, 7 bodů zajistil Šiška, 5 dalších přidal Vyoral. Ten se zviditelnil během jediného útoku, kdy po dvou minutých trojkách uspěl až tou třetí, přičemž oba útočné doskoky sebral on a Šiška.

Hosté rázem po chybách NH obrátili na 67-69, ale na jejich vedení dvakrát odpověděl Igrutinovič (71-71) a závěrečný útočný pobyt čtvrté části už Armexu kvůli chybě při výhozu nevyšel, navíc domácí tu ještě měli k dispozici nestřelecký faul.

V prodloužení hosté opět hodně spoléhali na trojky (v zápase 37/11), což platilo i o NH (26/10), jež však z rukou Kerra a MVP utkání Igrutinoviče tři dlouhé střely proměnila. Srbský shooting guard navíc po útočném doskoku zužitkoval i šestky 8 vteřin do konce (84-80), a i když pak Číž překvapivým faulem na Vyorala dal soupeři zbytečně brzy šestky, další trestný hod Bratčenkova na druhé straně zvedl rozdíl na 3 body a Vyoral už pak z trestné čáry zázrak nevykouzlil. Pro Válečníky tak přišla pátá porážka sezony (85-83), znamenající sesun na druhé místo tabulky a dávající nyní už nebývalou šanci na druhou příčku Orlům.

Děčín se na konci utkání za skandovaného potlesku domácích tribun ocitl ve tmě, již pak ještě umocnila dlouhá cesta na základnu. Třetí výjezd na Moravu v řadě skončil v posledních týdnech třetí porážkou. Ta v Prostějově byla poměrně jasná, v Opavě a Ostravě výsledek řešily až koncovky.

Ty v první půlce sezony Válečníci i se štěstím zvládali, ale ani štěstěna nemá nekonečnou náruč. A dosud široký tým najednou velmi závisí na svém hlavním rozehrávači. Jen pro ilustraci - Tomáš Vyoral hodně díky startu do zápasu skončil v Ostravě 14 bodů v plusu. Za 39 minut. Za těch 6 zbývajících tým utkání ztratil. I když Vyoralovi nijak zvlášť nepadala střelba, stihl 18 bodů. A to je také jeho průměr z posledních 9 zápasů, kdy už 4krát vysázel nejméně 21 bodů. Přitom do téhle "série" měl 20bodové duely v sezoně jen 2.

Vyoralův přínos však není jen bodový. V Ostravě zapsal i 7 doskoků, 5 asistencí a 7F+, navíc jen jednou ztratil, což při jeho nasazení v obraně, kde musí strážit běhavé guardy soupeře, také není samozřejmé.

Válečníci v Ostravě výrazněji protočili 8 mužů (NH dokonce jen 5) a nejspíš nemohli udržovat takové tempo, jaké jsou zvyklí. Týmu chyběl důležitý pilíř do obrany, na doskok i do útoku Pomikálek, a to právě v utkání, před nímž sestavu opustili power forward Kaša a guard Bosák.

A už v pátek čeká další moravský soupeř – Opava – v semifinále pohárového Final-4. Pro Děčín může být výhodou, že hrát se bude na neutrální půdě, v Pardubicích…

Ostrava, jež ze 17 ztrát Děčína měla 11 zisků, je naopak po čtvrté výhře v řadě už jen vítězství od šestého místa. Její hlavní výkony zapsali Kerr (12+7 doskoků za 45 minut), Číž (16+7 asistencí bez ztráty za téměř 42), Bohačík (21+8 doskoků za 41) a Igrutinovič (27, 8 doskoků, 4 asistence, 9F+ za 38 minut), který je po 5. dvacítce v posledních 6 zápasech už top skórerem Kooperativa NBL (s průměrem 17,6).

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "V televizi to mohlo být dobré utkání, které mělo trochu zvláštní vývoj. Prvních 5 minut jsme měli energii a oprávněně jsme vedli, protože jsme hráli dobře v útoku a dodržovali zásady v obraně. Brzké vedení nás ale uchlácholilo, Ostrava udělala šňůru 21-0 a to byl podle mě důvod, proč jsme prohráli. My jsme pak ukázali vůli a charakter, i přesto, že jsme se trápili střelecky, protože někteří zkrátka neměli svůj den. V prodloužení už šlo o to, kdo dá koš nebo vezme odpovědnost na sebe. A to byl Igrutinovič, díky němuž Ostrava vyhrála a přetlačila nás. Je to trpká prohra, ale kromě té hluché pasáže nemůžu výkon hodnotit moc negativně. S ohledem na to, jak jsme vypadali energeticky, jsme měli ještě šanci na výhru. Mohli jsme vyhrát v základní hrací době, ale to jsme prostě nezvládli."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "My jsme vstoupili do zápasu strašně, kvůli pivotu Oluičovi jsme byli všude pozdě a hořeli jsme v obraně. Když jsme šli do menší sestavy, tak kluci začali bránit. Před zápasem jsem říkal, že když budeme bránit, tak máme šanci s Děčínem uhrát dobrý zápas. Udrželi jsme ho na 71 bodech v základní hrací době, my jsme dali taky 71 bodů a tam byl klíč k vítězství. Kdybychom se pouštěli do střeleckých dostihů, tak by to byl náš konec. Myslel jsem si, že zápas bude rozhodnutý, když jsme šli přes soupeře o deset bodů. Pak ale Děčín přitvrdil a my jsme začali hrát strašně individualisticky, což není náš basketbal. Musíme hrát jako tým. V prodloužení jsme to už ubránili a rozhodl Igrutinovič, který vzal útok na sebe, dal tam 5 bodů a tím jsme vyhráli."

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-2

Do televize se dostává zřejmě dosud nejzajímavější vzájemný duel těchto soupeřů. Děčín do něj navíc už půjde bez dua Bosák – Kaša, které se s klubem kvůli nízkému vytížení dohodlo na ukončení angažmá.

Očekávat lze parádní defenzivní představení okořeněné individuálními výkony Igrutinoviče na straně domácích a aktuálně rozohněného Vyorala na straně hostů. Jeden z těchto guardů by mohl televizní bitvu i rozhodnout.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Přijede lídr soutěže, takže favorit je jasný. My se na zápas těšíme a půjdeme do něj - jako ostatně do každého jiného - s cílem vyhrát."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Od našeho posledního vzájemného utkání se Ostrava jako tým výrazně obměnila a to směrem do kvality, což je znát nejen na předváděné hře, ale i na výsledcích. Proto naše předchozí dva zápasy v tomto kontextu nemají žádnou vypovídající hodnotu, naopak těmito personálními změnami NH jasně deklaruje svůj finální útok na dobré pozice před play-off. Zdá se, že obě srbské akvizice pozitivně ovlivnily dění v týmu a jejich hra přináší kýžený efekt. Rozhodně nás čeká těžké utkání, které bude pro nás po dlouhé cestě další výzvou, jíž bychom rádi přetavili ve výhru."

Šimon Ježek (křídlo BK Armex Děčín): "Všechna tato utkání po dlouhé cestě jsou těžká. Ostrava je sice osmá, ale v poslední době se jí dost daří. Rozehrál se nový hráč Igrutinovič a rázem je nejlepším střelcem týmu. Velký pozor si musíme dát na útočný doskok Kerra a samozřejmě také na Adama Číže, ale to jen namátkou vybírám mezi dalšími kvalitními borci. My jsme sice doma porazili USK, ale dva poslední ligové venkovní duely jsme prohráli, takže budeme nažhavení na výhru. Podobně to jistě budou cítit i domácí, takže nás čeká zajímavý souboj."