7.0

#8
5.0

Je Beksa ještě ve hře?

Posledních 100 vteřin třetí čtvrtiny se v duelu s Beksou stalo fatálních pro domácí Orly, kteří po dvou ztrátách nabrali manko z 50-51 na 50-59, a z něj už se do konce zápasu nevykopali. Na své standardně nedobytné půdě tak ztratili třetí domácí zápas (69-79) z posledních čtyř a celkově už padli popáté z posledních sedmi duelů. JIP se za Hanáky dostal už na dvě výhry a při lepších vzájemných zápasech tak ještě může zamotat boj o třetí místo, do něhož bude chtít promluvit i Opava.

Super tahounem hostů byl rozehrávač Autrey, při další absenci Půlpána brousící palubovku po 39 minut a na společný stůl pokládající 20 bodů (14 do poločasu), 8 doskoků a 7 asistencí. Ze čtyř dalších dvojciferů týmu, který zápas odehrál při četných zraněních na 6 mužů, nejvíc vynikli dva ex-Orlové Švrdlík (18) a Nečas (14+7 doskoků, Hráč utkání).

Prostějov měl v kulise 623 diváků lepší útočný doskok (15-8, 19 bodů z druhých šancí), ale taky zapsal 18 ztrát, po nichž Pardubice dosáhly 21 bodů. Oba týmy pokusily 15 trojek, ale Pardubice jich proměnily 5 a domácí ostrostřelci pouze 2. Lídry Ariete byli Palyza (18+9 doskoků) s Tomancem (11+10 doskoků).

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Podařil se nám vstup do zápasu, kdy jsme rychle vedli 10-2. Pak se domácí skvělým útočným doskokem a nesmírnou bojovností vrátili do zápasu. Ve druhé čtvrtině se nám podařilo dát dvě trojky a další body, kdy jsme utkání otočili na svou stranu a to nám dodalo sebevědomí. Pomohlo nám, že domácí nedávali, protože to je jejich silná zbraň. Sice bojovali, doskakovali, ale nedávali jednoduché střely, což nás neustále drželo v plusu. Ve třetí čtvrtině měli úsek, kdy se vzepjali, dali dvě trojky, ale naši zkušení hráči Radek Nečas a Kamil Švrdlík nás podrželi jak v obraně, tak v útoku. Jsem hrdý na náš tým, jak to kluci zvládli, protože kvůli zraněním hrajeme v úzké rotaci, v podstatě v šesti hráčích.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Snažili jsme se, oproti předešlým zápasům je citelné zlepšení hlavně v obraně. Ale co nám stále chybí, je střelba. Nevím, jestli nás to moc svazuje, že na to myslíme, že musíme dát a střela pak nepadne. Pardubice měli pět „dvouciferů“, my jenom dva bodově aktivnější hráče, ale nebylo to úplně zlé. Zápas jsme prohráli na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme to chtěli víc otevřít, padly nám dvě trojky a počítali jsme s tím, že obrana se více otevře a my se dostaneme k „picku“ nebo nájezdu, ale bohužel jsme se k tomu neodvážili. Mrzí mě, že jsme více a aktivněji nehráli do koše, respekt byl zbytečný. Chci poděkovat divákům za návštěvu, dnes byla díky oběma fandícím táborům skvělá atmosféra a chtěl bych pozvat naše fanoušky i na další domácí utkání příští sobotu se Svitavami.“

„Zápas pro KKP“
Vzájemné zápasy této sezony: 1-2 (Pardubice +17)

Jedna z atrakcí víkendového programu. Beksa by se při drtivém finiši v základní části s podporou lepších vzájemných zápasů mohla ještě pokusit nyní vrávorající Orly ohrozit. Prostějov nabral v Děčíně už čtvrtou porážku z šesti posledních utkání a marně hledá formu z předchozí části sezony.

Malou pomocí pro něj budou pardubické absence (Kohout, Příhonský, Šoukal a opět možná i Půlpán), nicméně Pandy by mohly po minulém kole vyprávět, jak pomohly jim (a to Beksa neměla ani Walla).

U Orlů, kteří se tímto utkáním zapojí do charity KKP, půjde především o to, jak jim napadá střelba. Pokud se budou dál trápit, bude to voda na pardubický mlýn. Autrey však musí svůj tým řídit pevnou rukou a jeho tým bude muset být úspěšný z brejků a na doskoku. Bude k tomu mít velkou motivaci, neboť při úspěchu může dorovnat počet výher čtvrté Opavy.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Soupeř stále bojuje o čtvrtou příčku v tabulce po základní části. V kádru má celou řadu hráčů, kteří umí rozhodovat zápasy. Bude to otevřené.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Prostějov dlouhodobě patří k tomu nejlepšímu v české soutěži. I když prohrál poslední dva zápasy, nehrál v nich vůbec špatně, vytvářel si dobré střelecké pozice, ale neproměňoval střely, které standardně dává. Velkou předností Ariete je šíře hráčského kádru. Má výborné pivoty i výborná křídla, také velmi zkušeného rozehrávače. Opírá se především o vysokou úspěšnost střelby za 3 body, z čehož pro nás plyne, abychom na soupeře vyvíjeli co největší tlak a nedovolovali mu otevřené střely. K úspěchu budeme potřebovat velmi dobrý obranný výkon s dobrou komunikací, tedy atributy, o které jsme se opírali v posledním domácím utkání s Ústím.“