16.0

#18
5.0

Nečas 6000! Beksa 10 trojek

Radek Nečas proměnil šestku na 70-55 a dosáhl velkého milníku: 6000. bodu své bohaté kariéry v NBL. Tou dobou, tři minuty před koncem, už byla jeho Beksa v klidu, protože duel s nepoddajnými Sovami se chýlil ke zdárnému konci. Bonusem pak bylo přiblížení se čtvrté Opavě na rozdíl jediné výhry.

Ač Východočeši po celý zápas vedli, nebyla to pro ně ani tentokrát žádná snadná práce. Do půle sice byli lepší na doskoku a pomohli si i 4 trojkami (USK 1), ale jejich kvalitní úspěšnost dvojek (21/11) hosté ještě předčili (19/13), když Josipovič i Slavík dokázali vícekrát zatlačit své obránce v dolním postavení a tým si při nedůsledných rotacích či chybách v komunikaci domácí obrany připravoval otevřená zakončení.

Ve třetí čtvrtině se Bekse zejména díky 3 trojkám podařilo odpoutat na 60-50, ale stále se nemohl chytit rozehrávač Autrey, který vršil špatná rozhodnutí a brzdil tak rozlet týmu. USK se v této části nedokázal víc přiblížit i kvůli 6 ztrátám a jeho útočné trápení se projevovalo i v promarněných zakončeních zpod koše.

Ve čtvrtém dějství ale Pražané opět přišlápli v rychlosti rotací a dávali domácím jen těžké a těžší střely. Skore se tak v kulise 1012 diváků pohybovalo jen velmi pomalu, navíc už ve 32. minutě měl na kontě 4. faul centrální centr USK Josipovič.

Definitivně pak rozhodla sekvence, kdy domácí rozehrávač Půlpán ještě na útočné polovině sebral míč Josipovičovi (svým pátým ziskem), za chvíli navázal trojkou a Pandula přidal další na 69-55. Čtyři minuty do konce už Sovy na zvrat neměly, ač se jim po šesti zápasech vrátil do sestavy Bohačík (2 body za 17 minut).

Beksu k výhře 77-62 dovedl doskok (40-28, 14 bodů z druhých šancí) a pak především 10 trojek proti 2 USK. Na čele střeleckého pole byli Wall (14), Pandula (13), Švrdlík (12) a Půplpán (12+6 asistencí a 5 zisků). Hosté se nejvíc opírali o Slavíka (15) a Josipoviče (14).

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Pardubice kontrolovaly zápas od začátku do konce, agresivně bránily. Největší problém pro nás bylo doskakování, Pardubice kontrolovaly doskok na obou stranách hřiště, zejména na začátku zápasu, kdy daly hodně jednoduchých bodů po útočných doskocích. Tím domácí získali sebevědomí, hráli velmi dobře v útoku, proměňovali své volné střely, měli dobrý pohyb míče a hráli jako tým. Na druhou stranu my jsme byli moc měkcí a kvůli tomu jsme hráli s nízkým sebevědomím.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Jsme rádi, že jsme zápas po kolapsu v Opavě zvládli. Nebyli jsme v jednoduché situaci. Dali jsme do toho hrozně energie v obraně. Připravovali jsme se celé tři dny, že budeme muset velmi dobře bránit, nepouštět USK do jednoduchých situací, což se až na pár výjimek dařilo. V první čtvrtině nám hosté dali pár jednoduchých košů z protiútoků, do druhého poločasu jsme si to již pohlídali díky kvalitnímu útočnému doskoku i dobrým návratům na obranou polovinu, takže USK neměl tolik příležitostí na brejkové koše. Ani z postupného útoku se neprosazoval tak jako v minulých zápasech proti nám. Chtěl bych vyzvednout práci celého týmu, zejména na obranné polovině, protože tím velkým tlakem, který jsme vyvinuli, jsme získali míče a dali mnoho jednoduchý košů, což nám dodalo sebevědomí a víru v náš výkon.“

Jobi Wall (křídleník BK JIP Pardubice): „Jsem nadšený z vítězství. Klíčem byl obranný tlak na perimetru. Viktor Půlpán a Josef Příhonský nastavili v tomto tón již od začátku zápasu a celý tým z toho čerpal energii. USK je dobrý tým, pokaždé, když s ním hrajeme, víme, že bude bojovat až do konce, takže jsem šťastný za výhru a za výkon celého týmu.“

Petr Šafarčík (rozehrávač USK Praha): „Pardubice začaly velmi agresivně v obraně, tlačily na nás po celém hřišti. Nedokázali jsme se s tím srovnat, domácí z toho získali jednoduché koše a narostlo jim sebevědomí, z čehož těžili hlavně v útoku. Krásně si posílali míč, proměňovali své střely a nás to sráželo. My jsme se naopak trápili s jejich agresivní obranou. Nechávali jsme se odstrkovat, nevyužívali jsme clon, takže jsme neměli náš klasický agresivní nájezd do koše, z toho ani žádné výhozy do volných pozic. Pardubice si to hlídaly celý zápas a my jsme na konci neměli síly na zvrat.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-2

Pardubice versus USK i podruhé v sezoně v Tipsport Aréně, to je skoro náběh na deja vu minulého vzájemného duelu na stejném místě, který pro domácí Beksu skončil před ohromnou návštěvou těžkým bolehlavem. Ten její tým nyní trápí rovněž, neboť poslední porážka v Opavě z 22bodového vedení by zacloumala s nejedním celkem.

Východočeši nicméně musí povstat, aby ještě zkusili zabojovat o čtvrté místo Opavy a získali výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále, byť propast dvou výher s horšími vzájemnými zápasy se 9 kol před koncem bude už mazat jen hodně těžko. Každá výhra se navíc bude hodit i při mocném dotahování Kolína a právě USK, který se ve středeční vzájemné bitvě může přisát už na dvě vítězství.

Aktuálně vyhrál už 5 ze 7 posledních utkání, z toho 4 bez lídra Bohačíka, který se na východě Čech po šestizápasové absenci možná již vrátí do hry.

Domácí, kterým budou chybět podkošový muž Kohout (zranění nohy) a možná i křídla Šoukal (zranění z pondělního tréninku) se Škrancem (zranění z pondělního tréninku), musí oproti minulému utkání významně zvednout obranu a udržet vysokou kvalitu výkonu po celý zápas. Jakmile zabřednou do pochybností o své střelbě a přestanou agresivně napadat obranu i doskok pod košem soupeře, bude to jejich konec. USK ví, že opět může jen získat a bude připraven způsobit Bekse všechny možné trable.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Při zranění Jaromíra Bohačíka to ostatní hráči USK vzali za správný konec a bodově se prosazuje větší počet hráčů. Je to horší pro soupeře, protože se nemůžou soustředit na jednoho hráče, ale musejí bránit větší počet nebezpečných hráčů. Příkladem je progres Lukáše Feštra, který patří mezi hráče, kteří na sebe vzali bodovou stránku. Svými současnými výkony se vrátil tam, kde byl v loňské i předloňské sezoně, momentálně je na dobré vlně. Navíc pokud hraje dobře střední rozehrávač, celý tým to posouvá dál a právě tohle je podle mě jakýsi X-faktor, který pomáhá USK na cestě vzhůru tabulkou Kooperativa NBL. Stále však platí, že USK je především tým, který má svou hru postavenou na obraně. Věří, že soupeře ubrání a dá o pár bodů víc. Pro nás bude klíčové, abychom udrželi zápasové tempo a konstantní výkonnost na obranné i útočné polovině hřiště po celých 40 minut. Pokud se nám to daří, nemáme problém, a proto je třeba se vyvarovat výkyvů a držet výkon na stejnés úrovni.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Pardubice mají svoji sílu a vyšší cíle, než jsou ty naše. Na druhou stranu říkáme nahlas, že chceme v Pardubicích uspět. Minule se nám to podařilo a o to větší pozor si na nás Beksa dá. Při dobré konstelaci několika faktorů to můžeme dokázat znovu. Pardubice mají kvalitní, vyrovnaný kádr. My budeme spoléhat na kompaktní obranu a čekat na zaváhání soupeře.“

Atrakce utkání: možnost vyfotit se před zápasem u Fan shopu s trofejí za vítězství v Českém poháru,  hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do skončení utkání), vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice, dovednostní soutěž vybraných žáků šesti pardubických základních škol, které se účastní prvního ročníku Ligy škol, vyhlášení a ocenění vítězů třetího ročníku projektu BasketMalování, zápas komentovaný na BeksaTV René Peškou a Zbyňkem Pospíšilem.