12

#21
22.0

Černá šňůra Lions trvá

Sedmá porážka v řadě, čtvrtá za sebou doma. U Vajgaru se o osudu Lions rozhodlo záhy. Pardubičtí hosté jen za první čtvrtinu vysázeli 5 trojek, 11 body se tu zviditelnil Příhonský a jeho tým už po 10 minutách vedl 18-32. Domácí zde zabředli do trojkových dostihů, v nichž se ale soupeři před 550 diváky nemohli rovnat, navíc některé pokusy Beksa stihla i zblokovat.

Její náskok sice dál příliš nerostl, ale i později se držel většinou nad deseti body, když naposledy svitla Lions mikroskopická naděje při stažení na 9 ve třetí čtvrtině.

Pardubice, které Jihočechy skolily i potřetí v sezoně, byly lepší na doskoku a především v úspěšnosti střelby. Jejich výhra 78-102 znamená už třetí nastřílenou stovku v pěti posledních zápasech.

Z pěti dvojciferných střelců nejvíc vyniknuli Pandula (17) a Autrey (16), na domácí straně byli ze stejného počtu nejméně desetibodových skórerů nejlepší Zuzák (14) s Kašou (13).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Byl to souboj dvou týmů, které se nacházejí v dost odlišném rozpoložení. Pardubice jako vítěz Českého poháru zažívají vzestup, my se naopak nenacházíme v dobrém rozpoložení, a proto se zápas odvíjel, jak se odvíjel. Pomohlo tomu i několik veletěžkých střel soupeře v prvním poločase, které především Příhonský proměnil, a bohužel postupem času nás začal srážet nedůraz ve vymezeném území, kdy naše obrana byla velmi otevřená, a všechna zakončení Pardubic jsme řešili jinak, než jsme měli. Nechali jsme je dávat jednoduché koše a naopak my jsme se na každý neskutečně nadřeli. Pardubice hrály obranu, kterou jsme chtěli hrát my. Vymezené území bylo zacpané a my se bohužel již několikátý zápas potýkáme s tím, že nemůžeme najít venkovního střelce. To je velký problém. Pokud nedáme ani volné střely a soupeř trefí spoustu těžkých pokusů, tak jdeme po psychické stránce dolů a je těžké zápas zvládnout.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Očekávali jsme, že zápas nebude tak jednoduchý, každý tým se chce před domácím publikem ukázat. V první čtvrtině jsme měli vysokou úspěšnost za 3 body a získali jsme náskok. Poté asi došlo k polevení, dovolili jsme soupeři jednoduché koše a ten se držel v kontaktu 10 až 12 bodů. Dal spoustu košů v přechodové fázi, i po našem útočném doskoku, kdy jsme udělali hloupou ztrátu a to ho stále drželo v zápase. V průběhu druhé půle jsme ztráty omezili a náš náskok narůstal. Neměli jsme problém v útoku, měli jsme ale trochu problém v obraně, kde jsme nechali jednoduché koše.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-2

V těžké situaci jdou do zápasu Lions, marně se v posledních zápasech snažící odpoutat od posledního Brna. Už šestkrát v řadě odešli ze svých utkání poraženi, když ztratili i tři poslední domácí bitvy. Naposledy se tak radovali 9. ledna s Kolínem. Záblesk světla do smuteční sezony by mohl vnést nový křídelník Wright, který se předvedl v premiéře v Ústí 22 body. Lions se musí vedle přesnější střelby zaměřit především na svou defenzivu, která už 11krát v řadě neudržela soupeře pod 80 body.

Pardubice po pohárovém triumfu v domácí odvetě s Děčínem nedokázaly navázat na aktivní a intenzivní výkon z finále a zapsaly už šestou domácí porážku. Víc než o cokoli jiného nyní bojují o výhodu domácího prostředí pro velmi reálné čtvrtfinále s Opavou a u Vajgaru si nesmějí dovolit zaváhat i přes trvající absenci podkošového muže Kohouta (zranění nohy). K tomu budou potřebovat velkou aktivitu na útočném doskoku i směrem do koše. A ex-Lion Autrey musí najít cestu, jak se vypořádat s případným důsledným krytím lépe než naposledy s Děčínem.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Proti Pardubicím nesmíme mít hluché minuty, soupeř by pak trestal velice rychle. K dobrému zápasu povede jediná cesta - úspěšnost střelby, která nás v poslední době trápí.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Pro mě jsou Pardubice favoritem na finále a tudíž velkým favoritem tohoto zápasu. Soupeře nesmíme pustit do trháku a pokusit se hrát co nejdéle vyrovnaný zápas. V tomto utkání můžeme překvapit a já věřím, že jsme schopni odehrát dobrý zápas.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „I když poslední výsledky Jindřichova Hradce nejsou nijak valné, hráči jistě budou chtít doma ukázat jinou tvář a před domácími diváky předvést to nejlepší, co v nich je. Nečekáme proto jednoduché utkání. Zajímavou otázkou bude zapracování nových hráčů do sestavy. Kaša je nebezpečný střelec za tři body a Wright je, soudě podle utkání v Ústí, velmi nebezpečný ve hře 1 na 1 a v přechodové fázi. V minulých utkáních se nám proti tomuto soupeři dařilo a na tyto povedené výkony budeme chtít navázat, rádi bychom se opět dostali na vítěznou vlnu. Musíme naplno využít náš útočný potenciál a být nebezpeční jak v blízkosti koše, tak i z perimetru, také se stále musíme snažit o co nejrychlejší přechod do útoku.“