8.0

#8
7.0

Slezák drtil na startu obou poločasů

Ač první střelec týmu (Palyza) stihl jen 5 bodů a druhý (Roseboro) skončil za 18 minut na nule, závěrečný účet Orlů na brněnské Morendě ukázal 94 bodů. Základ k tomu položilo 50bodové trio Slezák (22, trojky 6/4), Tomanec (16), Kouřil (12), z týmového pohledu pak efektivní dvojky a především 15 trojek proti pouhým 5 domácích. Brněnský tým měl při 68 bodech pouze čtyři zásadní střelce – pivot Prachař dal 22, Zeigler z jednoho křídla 15, Zachrla z druhého 14 s 10 doskoky a veterán Prášil připojil 12.

Orli po dvou těžkých porážkách spustili vítr z Hané hned od úvodní minuty a v bezchybné první čtvrtině se přes 5 ztrát domácích vyšvihli za 11bodového vedení Slezáka do trháku 16-27, když po prvních dvou trojkách vše hrnuli pod koš.

Za odstupu deseti bodů domácí před 300 diváků krvácení zastavili a poločas udrželi na rozdílu 40-50. Jenže na startu druhé půle Orli zkopírovali začátek utkání, Slezák za pět minut udeřil dalšími 11 body včetně tří trojek, jeho tým opět neztratil ani balon a po 4 ztrátách Brna bylo za stavu 45-65 rozhodnuto.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „My jsme určitě rádi za vítězství. V první půli jsme si nahráli šestnáctibodové vedení. Potom jsme ho ale ztratili a vyhráli poločas o deset bodů, což bylo nakonec dobře, protože nás to vrátilo na zem. V šatně jsme si museli připomenout, že jsme sem přijeli vyhrát a nic jiného. Začátek druhé půle už vypadal zase trochu jinak. Víc jsme běhali, spolupracovali a byla jen otázka času, jak dlouho to Brno vydrží. Udržet tempo pro něj v užší rotaci nebylo moc jednoduché. My jsme mohli hodně střídat a tím jsme domácí dostali pod tlak. Navíc u nás byla vyšší úspěšnost střelby, než mělo Brno, a tam vznikl rozdíl.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Možná jsme si věřili trochu víc, než jsme na zápas byli připravení. V utkání byly věci, se kterými můžeme být spokojení. Ve druhém poločase jsme úplně zastavili útočný doskok soupeře, ale zase se nám nedařilo v útoku, což rozhodlo zápas. Jedeme dál. Máme hlavy nahoře a také jasné cíle pro tuto sezonu. Zápas pro nás byl dobrý, abychom se mohli vrátit na cestu a místo v tabulce, kam náš tým patří. Prostějov je výborné mužstvo a pár zápasů se dostávalo do formy. Je mi trošku líto, že se dostalo do formy právě proti nám. Ale to je sport. Chci hlavně poděkovat fanouškům. Dnešní návštěvnost vypadala nadějně a naznačuje, že se diváci do haly vrátí. Jejich podporu potřebujeme. Tímto je chci pozvat na další zápasy, protože to dnes vypadalo, že mají zájem fandit a podporovat nás.“

Martin Novák (podkošový hráč Ariete Prostějov): „Po dvou nepovedených zápasech jsem rád, že jsme proměnili nějaké střely z dálky. Byla vidět lepší týmová hra. Více jsme si půjčovali míč a měli úplně volné pozice a z toho plynulo hodně proměněných trojek.“

Jaroslav Prášil (křídlo mmcité Brno): „My jsme měli v první půlce největší problém s útočným doskokem soupeře. Ve druhé jsme to zastavili, ale hráči Prostějova si vytvořili hodně volných otevřených střel. Balon si na rozdíl od nás podávali v útoku o hodně lépe a my na tom musíme zapracovat. Zapracovat musíme také na lepší komunikaci v obraně, abychom soupeře nenechali střílet z volných pozic. V útoku si naopak musíme vytvářet lepší pozice, abychom měli více lehkých zakončení, než jsme měli dnes. My se na koše strašně nadřeme. Pokud se nám ale tohle podaří odstranit, měli bychom týmy ze spodní části tabulky porážet.“

Vzájemné zápasy v sezoně:  0-2

Oslabený poslední celek tabulky bez Křemena (kotník), Šotnara (kotník) a Šmída se zdá být ideálním odrazovým můstkem pro orlí návrat na vítězný orbit. Ariete však po posledních dvou porážkách v Kolíně a s USK musí být krajně obezřetné i pod Špilberkem, a byť ještě plaší zklamání ze vzniku možná již fatální ztráty na druhý Děčín, musí se nyní zaměřit i na situaci za sebou, neboť prodloužení matné současnosti by mohlo ohrozit i jeho třetí pozici (Opava aktuálně zaostává o 3 výhry).

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Soupeř vyhrál 22 utkání a pouze osm prohrál, což už samo o sobě naznačuje, že je to výborný tým. V posledních dvou zápasech se však nesetkal s nejlepší formou. Určitě se bude snažit tuto deku ze sebe sundat a v utkání zvítězit. My se mu v tom však pokusíme zabránit. Druhý poločas v Kolíně naznačil, že můžeme porážet i dobré týmy. Musíme si z tohoto herního úseku vzít co nejvíc do dalších zápasů. Nejsme spokojení se svým postavením v tabulce. Brno si zaslouží lepší přístup hráčů i organizačních pracovníků. Chtěl bych pozvat fanoušky na zápas, protože jejich podporu budeme potřebovat. Pokud dorazí, odměníme se jim předvedenou hrou a snad výborným výsledkem.“

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Domácí mají pozměněný kádr a na lavičku usedl nový trenér, to pro nás nebude vůbec jednoduché, ale chceme se koncentrovat na náš výkon: zlepšenou obranu s nejvyšším nasazením, na útočné polovině na prohloubení spolupráce a někdy i agresivnější zakončení. Chceme potvrdit svou pozici v tabulce a vrátit se na vítěznou vlnu.“