12.0

#33
11.0

Černá první čtvrtina Orlů!

Medvědi se rozhodli smýt semifinálové neštěstí z poháru v nejrychlejší možné lhůtě a za oběť si vybrali těžký kalibr – prostějovské Orly. Jen těžko lze uvěřit, že v zápase, který měl být velkou a vyrovnanou bitvou, světelná tabule 7 minut před koncem ukazovala stav 83-39 pro domácí Kolín. Už poločas skončil při 8 trojkách vítězů debaklem Hanáků (53-22), kteří se na metu 10 bodů dopracovali při řadě minutých pokusů zpod koše i zblokovaných střelách až po 13 minutách.

O všem podstatném se v kulise 600 diváků rozhodlo už v první čtvrtině, kdy Kolín soustavou 5 trojek, jež odpaloval z rychlých protiútoků, unikl až na 30 -8, když 15 body (3 trojky) za prvních 8 minut exceloval Bakič, jenž nezažil nijak výstavní pohárové Final-4.  Tentokrát ale vysázel 28 bodů (trojky 7/5, všech 5 a celkem 21 bodů dal za prvních 14 minut), z toho 25 už do poločasu.

Orli stříleli s úspěšností jen 33 procent (66/22), přičemž největší rozdíl udělaly trojky: zatímco hosté z 22 pokusů trefili jen 5 projektilů, domácí ze stejného počtu 11. Na body z brejků pak vyhráli 25-17. Bakiče nejvíc doprovodili 3 podkošoví muži, Skinner (15), Machač (11) a Horák (11+10 doskoků, Hráč utkání). Za hosty se na dvě cifry dostali jen Palyza (12) a Roseboro (10).

Prostějov po porážce 84-56 ztratil těsný kontakt s druhým Děčínem, proti němuž je nyní horší o 1 výhru a 2 porážky.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „My jsme 35 minut výborně bránili a v útoku jsme hráli velice dobře, týmově, byl tam pohyb balonu. Měli jsme 29 asistencí a to není běžné číslo. Musím říct, že jsme měli vynikající začátek. Kluci hráli s obrovskou chutí a z toho mám radost. Rozhodla první čtvrtina. Pokud prohráváte o 22 bodů, těžko se to pak chytá. Poločas byl skoro o 30 a pak se opravdu nedalo čekat, že by se Prostějov vrátil do hry a otočil to, i když jsme si na to dávali pozor, protože Kolín je schopný udělat spoustu dobrých i špatných věcí. Pohlídali jsme si druhý poločas a zkušeně to dovedli do konce, tedy kromě posledních 5 minut.“

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Domácí hráli ve velkém stylu, dařilo se jim. My jsme nezachytili začátek, nechali jsme soupeře rozehrát, pořád jsme nemohli uvěřit, že by mu to šlo tak neuvěřitelně, jak mu to dnes šlo. Bohužel, potvrzoval to až do konce a my jsme se prostě nechytli. Vázlo nám všechno, jakákoli spolupráce, a když už jsme nějakou spolupráci provedli, tak jsme nedokázali zakončit. Nedokázali jsme zakončit ani pivoty z bezprostřední blízkosti koše, nedokázali jsme vystřelit z venku, takže hra se nám rozpadla. Nebyli jsme úspěšní téměř v ničem a vlastně po první čtvrtině, nebo půlce bylo hotovo. Ne že bychom se nesnažili, ale takto rozjetý Kolín jsme už dlouho nikdo neviděli a opravdu dneska hrál velmi dobře. My jsme tomu ale také pomohli, špatně jsme se připravili, možná jsme i vypadli z rytmu, měli jsme zařadit nějaký přípravný zápas, protože 14 dní jsme nehráli. Potýkali jsme se i s nemocemi, ale to už jsou výmluvy.“

Ladislav Horák (podkošový hráč BC Geosan Kolín): „Já bych začal asi z úplně jiné strany. Po páteční nešťastné koncovce s Pardubicemi ve Final-4 na nás padla velká deka, z které jsem nevěděl, jestli budeme dnes schopní se zvednout. Zápas s Prostějovem byla ale příležitost to udělat a odvděčit se fanouškům, kteří za námi oba dny Final-4 jezdili v hojném počtu. Sám jsem z toho překvapený, jak se s tím tým vypořádal. Hráli jsme velice týmově, balon putoval, všichni si sáhli na balon, pak z toho byla jednoduchá zakončení. První poločas nás držel Bojan Bakič, díky němu jsme odskočili a potom už jsme si to pohlídali.“

Radovan Kouřil (rozehrávač  Ariete Prostějov): „Rozhodla první čtvrtina, kde nám to všechno uteklo. Prohrávat po 10 minutách o 22 bodů, to je opravdu až nepřístupné. Možná je to tím, že jsme se poslední dva týdny vypořádávali se zraněními a nemocemi. I když to není omluva pro náš výkon. Kolín zahrál jeden z nejlepších zápasů sezony, nám bohužel nevyšel. Nebyl na hřišti ani jeden hráč, který by nás držel.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 0-2

Prostějov sice v této sezoně vyhrál oba vzájemné zápasy v lize a drží si úchvatnou bilanci 21 výher z posledních 23 zápasů, ale pohárové memento stále není zapomenuto. Právě Kolín v dosud posledním vzájemném střetu v pohárovém čtvrtfinále vyřadil Orly na domácí půdě, a o to bude zápas 31. ligového kola třaskavější.

Ariete půjde po pohárovém víkendu do zápasu rozhodně svěžejší, nicméně nebezpečnost Medvědů bude zejména na domácím kurtu opět velká. V poháru zdemolovali Hanáky dvojkovou a šestkovou smrští, navíc téměř neztráceli. I tentokrát si Prostějovští budou muset dát velký pozor na všestranně platného Skinnera, nicméně úder Kolína může přijít prakticky odkudkoli, což ovšem platí i o Orlech. Geosan se navíc v semifinále poháru s Pardubicemi prezentoval i výborným útočným doskokem.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Bude to těžký zápas, přestože Geosan absolvoval Final-4, tedy dvě utkání ve dvou dnech, což mnohdy sebere hodně sil. V semifinále Kolín sahal po vítězství, postup ztratil až v závěrečných sekundách. Prohrát v Pardubicích pouze o bod, už jenom to ukazuje současnou sílu Kolína. Myslím si, že prohra s Opavou v boji o bronz se na nich nijak výrazně nepodepíše. Ale my chceme bojovat ze všech sil a odčinit tak čtvrtfinálové vyřazení z Českého poháru.“