13.0

#21
2.0

Bosák 27 body složil Orly!

Fenomenální střelecká show Pavla Bosáka rozhodla velkolepou bitvu na Hané, odkud si Pandy odvážejí nečekané vítězství 76-80. Jeho lesk však trochu kalí výhra Nové huti, s níž se Severočeši ještě pokoušejí prát o místo v play-off. Ex-Orel Bosák se v duelu sedmi proti sedmi hlavní měrou podílel na nebeské trojkové bilanci hostů (18/11 – 61 procent), když zpoza oblouku trefil do černého 6 ze svých 7 ran, a 27 bodů vyčaroval při pouhých 14 střelách z pole. Na dálku navíc pomohl svému bývalému týmu, když Ariete sebral možnost dorovnat bilanci Válečníků.

Prostějov ztratil už dva z posledních 3 domácích zápasů a celkově 3 z posledních 5 utkání.

Sluneta překvapila už nástupem a vedením v první čtvrtině, v níž přitom spáchala 8 ztrát! Jenže bídně střílející Orli tohoto handicapu hostů nedokázali využít, na přelomu čtvrtin zůstali 4,5 minuty bez bodu a Bosák s Anthonym vysunuli náskok Pand na 17-31. Před poločasem už to bylo dokonce 27-45!

Domácí však nesložili zbraně a 5 trojkami (Palyza 4) ve třetí čtvrtce se dostali na 52-60. Jenže Ústí tu kontrovalo třemi projektily a v poslední části tři trojky domácích dorovnalo třemi vlastními. Orel Slezák ještě v posledních pěti minutách vedl nápor z 60-72 na 74-75, hosté ale kontrovali na 74-79, a když za stavu 76-79 Orli nevyužili dva útoky na další přiblížení, 11 vteřin před koncem šestka Barhama už uklidila skore na dostatečný rozdíl.

Hráče utkání Bosáka, který v druhé půli zajistil 15 z 35 bodů hostů, doplnil Abercrombie (16), Čarnecký (10+8 asistencí) a Pecka (9+13 doskoků).

Domácí měli v kulise 427 diváků jen tři výrazné muže v Palyzovi (24), Slezákovi (20) a Roseboroovi (11+12 doskoků). Jejich tým měl díky 15 útočným doskokům a také 19 ústeckým ztrátám (po nichž získal 22 bodů) o 12 střel z pole víc, ale pranic mu to nepomohlo. I když dal 12 trojek, bylo to z 35 pokusů, navíc Ústí dosáhlo nečekaně o 6 bodů víc zpod koše.

Martin Stavěl (asistent  Sluneta Ústí): „My jsme si před pár zápasy řekli, že nebudeme koukat na tabulku a půjdeme utkání od utkání, což se děje. Minule se nám povedl zápas s Ostravou, teď fantastické vítězství v Prostějově. Sešly se některé věci, nám extrémně vyšel první poločas, Prostějov naopak v první půli netrefoval otevřené střely, které většinou v sezoně dává. To nám vytvořilo dostatečný bodový polštář. V druhé půli Prostějov kousek po kousku ukrajoval z našeho náskoku, trefoval se především Palyza. Ale domácí nešli ani jednou do vedení a my jsme se ten tlak za pomocí timeoutů snažili zastavit. Když už bylo nejhůř, tak se trefil Pavel Bosák, který je Hráčem utkání.“

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Ústí bylo lepší, ani jednou jsme přes něj nešli a to byla chyba, protože jsme hráli doma. Tlak vyvíjelo Ústí, ale pak jsme sami na sebe vyvíjeli tlak my tím, že jsme prohrávali. Byť známe Pavla Bosáka velmi dobře, tak jsme ho nechali střílet. Bylo to tím, že soupeř je velmi silný pod košem, tam jsme museli na chvíli pomoct a venku už se to pak nestíhalo. Hosté měli přes 60 procent úspěšnost z trojek a to nás také stálo vítězství, bohužel 27 bodů Pavla Bosáka je strašně moc, tam jsme měli být rychlejší a bránit agresivněji. Agresivněji jsme měli hrát už první půlku, tam jsme jen chodili, nehráli jsme ani v obraně, ani v útoku, tam to bylo špatné a za to jsme si zasloužili prohrát.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-0

Prostějov má na talíři skvělou šanci na vlas dorovnat bilanci druhého Děčína, s nímž si to nyní může směle rozdat o druhý post. Podle všeho se vrátil opět na vítěznou vlnu a jako domácí tým má všechny trumfy v rukou. Sluneta však bojuje o všechno, neboť má poslední šanci ještě zabojovat o play-off, proto bude rozhodovat nasazení každou minutu i vteřinu utkání víc než cokoli jiného. Pandy se musí především vyvarovat jednoduchých ztrát a nedávat Orlům otevřené trojky.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Pandy ještě stále mají šanci postoupit do play-off a rozhodně se budou snažit překvapit i na naší palubovce. Nedávno dokázaly venku potrápit Děčín a Opavu, teď doma vysoko porazily silnou Ostravu. Musíme být soustředění a nepustit soupeře do zápasu. Jinak bychom mohli mít problémy.“

Vladimír Hejl (křídlo Sluneta Ústí): „S Prostějovem jsme v této sezoně bohužel zatím nevyhráli, Orli na nás prostě umějí, ale do Prostějova nejedeme s poraženeckou náladou. Naopak chceme podat kvalitní výkon a uvidíme, co z toho bude. V posledním zápase jsme opět předvedli skvělou týmovou hru na obou stranách hřiště a v tom musíme pokračovat!“