25

16
16

Pandula pořádal hon na Medvědy

Byla to smršť. Masakr. Nemilosrdný lov na Medvědy. A výsledek byl víc než zdrcující – Beksa i v oslabení doma zašlápla Kolín 109-77 a vedena 30bodovým velitelem Pandulou se o vlas udržela před Opavou.

Na doskoku vládla 42-25 (17 v útoku), měla o 16 střel navíc, zpod koše dominovala 62-34. Poprvé odskočila v závěru první čtvrtiny (za dvě minuty z 15-13 na 25-14), přičemž Pandula zapsal 9 a Wall 8 z prvních 21 bodů týmu.

Ve druhé čtvrtce domácí utahovali šrouby a Pandula dvěma slepenými trojkami vytáhl skore na 48-29. Na začátku třetího dějství ještě hosté stáhli manko na 12, ale nová vlna v podání Panduly s Wallem znamenala po 24 minutách pro zápas definitivu (64-44). Oba hlavní skóreři Beksy měli v tu dobu spolu 37 bodů a Hráč utkání Pandula 28 ze svých 30 bodů zaznamenal už do 28. minuty.

Wall končil před 1063 diváky na 18 bodech a 7 doskocích, Autrey přihodil 19 bodů s 6 asistencemi a 6 doskoky. Za hosty se dvojciferně činili jen Horák (13) a Skinner (12).

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Hráli jsme výborný zápas, jak v obraně, tak v útoku. V naší situaci, kdy máme mnoho zraněných, a nemáme dostatek hráčů na pořádný trénink, to hráčům dává určité sebevědomí, protože mají jistotu minut ve hře. Musíme toto udržet do dalších zápasů, zejména nasazení v útoku i obraně.“

Josef Potoček (křídlo BK JIP Pardubice): „Začali jsme velmi dobře. S velkou agresivitou, rychlými protiútoky, obrana byla výborná, padaly nám střely. Hráli jsme s dobrým nasazením a nadšením. Jen tak dál do dalších zápasů.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Nevím, jestli byly Pardubice lepší v obraně nebo v útoku, každopádně chtěly zvítězit mnohem víc než my. Nevím, proč to tak bylo, ale porazily nás velice snadno. Byli jsme mnohem, mnohem horší. Domácí nás předčili ve všech směrech.“

Štefan Ličartovský (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Bohužel Pardubice nás jednoznačně přejely. Od začátku zápasu hrály s větším nasazením, trestaly naši nedůslednost na obranném doskoku. My jsme si naopak nevytvořili žádné lehké koše a na každý bod jsme se hrozně nadřeli. Dnes jsme se na rozdíl od ostatních zápasů nedokázali udržet v kontaktu do 10 bodů a už se to těžko dotahovalo.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 1-2

Beksa jde do očekávaného polabského derby s bilancí 4-1 z posledních 5 zápasů, Medvědi dokonce se 7-1 z posledních 8. Co víc si přát od sobotního šlágru na Dašické, kde Kolín v poslední době ví, jak odehrát s domácími vyrovnanou, nebo i vítěznou bitvu. Tentokrát bude mít navíc výhodu podstatně širší lavičky, neboť domácím chybějí Kohout, Příhonský, Šoukal a opět možná i rozehrávač Půlpán.

I proto bude jednoznačně největší pozornost hostů zaměřena na ústředního muže Beksy Lamba Autreyho, který v minulém kole ve Svitavách málem zapsal triple-double. A pokud Kolín nedopustí obvyklý prvopoločasový rozkvět Švrdlíkovi, bude mu zbývat zavřít „už jen“ křídla Pandulu s Wallem.

Pardubice nesmí sklouznout do příliš časté hry 5 na 5, proto musí mít i v omezené rotaci agresivní obranu a snažit se využít každou skulinu k rychlému přechodu. Klíčová bitva pak bude svedena na doskoku, kde na domácí straně budou muset Nečasovi se Švrdlíkem podat dlouhou a silnou pomocnou ruku hráči z perimetru.

Oběma týmům jde o hodně. Čtvrtá Beksa se pokouší udržet náskok jedné výhry před Opavou. Venku stále nebezpečnější Kolín, který má o zápas méně, se může výhrou přisát už na rozdíl dvou vítězství právě za JIP, s nimiž by pak měl i lepší vzájemné zápasy.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Kolín je velmi kvalitní tým, který v této sezoně - a hlavně v její druhé polovině - hraje velice sebevědomě a pravidelně dokáže porážet i týmy z horní poloviny tabulky. Kolínští hráči jsou velmi sebevědomí v koncovce, neváhají využít první otevřenou střeleckou pozici. Na obranné polovině hřiště pak dobře střídají osobní obranu se zónovou. Klíčové pro náš úspěch bude přibrzdit soupeřův útočný potenciál, který je velmi vysoký. My sice už několik zápasů hrajeme v užší rotaci, ale musíme hrát stále náš herní styl, který máme zažitý a který nám přináší úspěch: nátlakovou obranu a rychlý přechod do útoku.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Respektujeme sílu Pardubic, které mají kvalitní tým. Ale také máme v živé paměti poslední vzájemný zápas v semifinále Českého poháru, v němž jsme zbytečně ztratili koncovku a přišli o šanci bojovat o trofej. Takže máme soupeři co vracet a naše motivace je velká. Budeme se snažit navázat na poslední dobré výkony a pokusíme se znovu vyhrát. Věřím, že máme dobrou formu, díky níž se nám to může podařit.“

Atrakce utkání: přestávky vyplní vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a tanečníků Aerobic centra Pardubice, v divácké soutěži bude hlavní cenou medovník od kavárny Nano café, k dispozici je hlídaný dětský koutek (od 16 hodin do skončení utkání), komentované vysílání BeksaTV s René Peškou a Zbyňkem Pospíšilem začne v 16:50.