22.0

#8
7.0

Šiřina nenechal tým v nouzi

Opava nakonec v předehře 36. kola měla svůj nachlazený ústřední totem a byla ráda, že se uschopnil ke hře. Jakub Šiřina držel jako vždy svůj tým pohromadě a vedl jej 17 body, 7 asistencemi a 4 zisky za 32 minut k přesvědčivému domácímu vítězství 76-64 nad Kolínem. Křídelník Jurečka (MVP utkání, hrající rovněž se zdravotním omezením) Šiřinu doprovodil 14 body, podkošoví Gniadek s Blažkem každý dvanácti a univerzál Cvek 11 body. Slezský tým se tímto utkáním připojil k letošnímu ročníku charity KKP.

Kolín, kterému oproti původním informacím chyběl osový střelec Bakič, vůbec nepřipomínal tým, držící do pátku bilanci 8-2 z posledních 10 zápasů. Hrál až na výjimky bez energie, často vynechával i do zóny útočný doskok a vršil roztodivné ztráty (celkem 18, Ličartovský s Vocetkou 10), jež mu stále znova braly šanci Slezany výrazněji ohrozit.

Přitom 15 bodů z 12 útočných doskoků ukázalo, že napadání podkošového prostoru se týmu vyplácelo, zejména při dlouho zcela hluché střelbě z dálky (trojky do půle 9/1, dvojky 25/10).

To domácím to zpoza oblouku pršelo mnohem víc (celkem 10 trojek), navíc se někdy až příliš snadno dostávali i k zakončením zpod koše.

Slezané se k prvnímu zásadnímu odskoku dostali v závěru první půle, kdy z 24-28 po ztrátách a minutých trojkách hostů otočili dvěma trojkami a brejky na 35-28, načež ve třetí části mírný náskok udrželi a ve čtvrté v kulise 1020 diváků definitivně rozhodli.

Za hosty byli nejaktivnější Skinner (14+9 doskoků), Glover (13 a 4 zisky, +8 za 22 minut) a McEachin (13). Při 8 zápasech do konce a 3 výhrách ztráty na Pardubice už se zdá, že pro Geosan bude maximem šesté místo, naopak bude muset dál odrážet USK, případně Novou huť.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Trápili jsme se v útoku. Vyrobili jsme hodně ztrát a Opava  trestala naše chyby. Navíc dobře bránila, velké problémy nám dělala její zóna.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Věděli jsme, že Kolín se zatahuje, proto jsme se pokoušeli o střelbu z venku. Ta nám vycházela. Víme, že každé utkání je pro nás důležité, pokud chceme uhájit čtvrtou příčku. Kluky musím pochválit za zodpovědný výkon. Vyhráli jsme všechny čtyři čtvrtiny, jsem rád, že naše zóna byla úspěšná. Náš tým prokázal, že má charakter. S velkým sebezapřením hrál Luděk Jurečka (autor 3 trojek), který má problémy s ramenem.“

„Zápas pro KKP“
Vzájemné duely této sezony v NBL: 2-1 (Opava +14)

Kdo by to byl řekl, že před posledním vzájemným duelem těchto celků v základní části se ještě bude počítat. Jenže Kolín, jemuž se podařilo po řadě rošád poskládat nejlepší tým za jeho ligovou éru, drží bilanci 8-2 z poslední desítky zápasů a v případě dobytí Opavy by se přitáhl nejen na 2 výhry za páté Pardubice, ale i na 3 výhry za čtvrtou Opavu, s níž by pak měl bilanci 2-2 a šlo by i o skore. To mají nyní Slezané o 14 bodů lepší a Medvědi mohou trochu litovat prohospodařeného závěru ze skvěle rozehraného minulého duelu na domácí půdě.

Víc než taktické ohledy budou dnes hrát roli personální faktory. Slezané jsou stejně jako ve Svitavách, kde padli, prakticky bez rozehrávačů, neboť u Klečky přetrvávají problémy s pravým kolenem (délka absence nejasná), Dragouna stále trápí naražené koleno (absence ještě týden) a silné nachlazení skolilo lídra Šiřinu, o jehož možném nasazení se rozhodne až před utkáním.

Geosan přijíždí s jasným cílem uspět, k čemuž je vybaven nejen skvostnou poslední bilancí, ale především nebezpečností svého kádru, z nějž může udeřit téměř každý. Minule s Lions střídající hráči zaznamenali dokonce 57 bodů týmu, který jen v únoru složil Pardubice, Prostějov a venku i Děčín. Zaměří-li se na tlak na domácí rozehru, bude mít velkou šanci uspět.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Kolín je v současné době velmi silný a má formu, což dokázal vítězstvím v Děčíně. Nebezpeční jsou všichni Američané a doplňují je Ličartovský, Machač a Vocetka. Chceme-li uspět, musíme podat stejný výkon jako ve druhém poločase utkání proti Pardubicím.“

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Do Opavy vyrazíme dobře naladění a pokusíme se o další vítězství. Dlouhodobě se nám tam nevede, ale tentokrát věřím, že špatnou bilanci zlomíme.“