6.0

#4
3.0

Opava nevyužila poločasu snů

Slezané po 37 minut zadělávali v Nymburce na velkou senzaci, když v půli vedli dokonce 35-54, ale odhodlanější druhý poločas (49-23) ze strany mistra, který prvních 20 minut setřásal hořké zklamání z vyřazení z Ligy mistrů, znamenal totální obrat ve skore a domácí v koncovce po několika zaváháních hostů urvali rozhodný náskok. Nakonec zvítězili 84-77.

Na skvělý první poločas založil ze strany Opavy Bujnoch (10) s Gniadkem (6), kteří se 16 body podíleli na úvodním trháku 11-21. Slezané na výbornou první čtvrtinu (14-31) navázali i podobně produktivní druhou a po poločase s 8 trojkami vedli o těžko uvěřitelných 19 bodů!

Domácí však kontrovali zostřenou úvodní pětiminutovkou třetí čtvrtiny (17-1), díky níž se dostali na 52-55. Na tomto rozdílu se skore pohybovalo až do startu čtvrté čtvrtiny, kdy se přes stále méně produktivní Slezany Nymburk protlačil do vedení a do koncovky šel s minimálním náskokem. Pro Opavu se za stavu 77-75 stalo kritickým podklouznutí Klečky ve středovém kruhu, z čehož rezultovala otevřená trojka Meiera na 80-75, a po následné ztrátě Šiřiny a zblokování Kouřila šli domácí do vedení už 84-75, což necelé dvě minuty do konce znamenalo definitivní zlom.

Nymburk si při nevýznamnosti trojek (18/3) hodně pomohl zpod koše (50-38), 20 bodů získal z druhých šancí a velkou podporu měl z doskoku (46-31). Na 10. výhře Polabanů v řadě se nejvýrazněji podílelo trio Allen (21), Meier (17) a Welsch (15), nový podkošový muž Hall přispěl 5 body a 3 doskoky za 8 minut. Za Opavu, která má nyní o jednu porážku horší bilanci než USK, kontrovali Klečka (17) s Bujnochem (16).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Na počátku jsme hráli velmi uvolněně, motivace na zápas s Nymburkem se nemusí hledat. Naopak bylo vidět, že Nymburk právě motivaci po vyřazení v Lize mistrů hledal. My jsme toho v prvním poločase využili. Ve druhém poločase ale přišel uragán. Nestačili jsme se vracet a přestali jsme i věřit, že tady můžeme uspět. Jakmile přestanete věřit, je to cesta do pekel. Kdyby nám dneska před zápasem někdo řekl, že prohrajeme o sedm bodů, budeme výskat. Teď jsme trochu zklamaní, protože jsme nechali Nymburk na začátku třetí čtvrtiny až moc snadno nadechnout. Byla tam šňůra 11-0 a za chvíli další, což byl jasný signál, že Nymburk nechce přijít o domácí neporazitelnost.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „V prvním poločase jsme si hodně věřili, všechno nám vycházelo a Nymburk nevěděl, co má dělat s naší zónou. Nemohl se trefit z dálky a my jsme z toho dokázali těžit. Pak přišla zlomová třetí čtvrtina. Před zápasem jsme si říkali, jak je důležitých prvních pět minut třetí čtvrtiny. Hloupými ztrátami a nezkušeností jsme soupeře nedokázali zastavit, vlastně ani žádným faulem. A tam se utkání zlomilo.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Před zápasem jsme věděli, že bude hlavně o hlavách a věděli jsme, že to nebude nic lehkého. Opava je velice dobrý tým, hraje hezký a chytrý basketbal. Z toho žila první poločas a dala nám 54 bodů. Měli jsme pro to pochopení, protože naši hráči nejsou roboti a vyřazení z Ligy mistrů do jejich psychiky zasáhlo. Ve druhém poločase jsme změnili obranu a podařilo se nám Opavu v prvních pěti minutách zastavit. Náš tým táhli ve druhém poločase především Benda a Welsch.“

Jiří Welsch (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Do zápasu jsme nastoupili jednoznačně v útlumu, pod dekou, a to dalo ráz celému zápasu. Náš problém nebyl v útoku, příčinou špatného výsledku po prvním poločase byla obrana. Dostali jsme 54 bodů, ze všech možných pozic. Možná proti jinému týmu by to prošlo, ale proti Opavě, která má talentované hráče, to tak nebylo. Výsledkem byl dvacetibodový rozdíl. Zápas se změnil o přestávce. Opava vypadla z herní pohody. V naší šatně jsme si o přestávce promluvili, trenér zařval, změnil se přístup v hlavách, a proto jsme dokázali bojovností a charakterem zápas otočit. Je to cenné vítězství a měli bychom být za něj rádi. Kdyby to skončilo porážkou, po tom, co jsme předváděli, by se nikdo nemohl divit.“

6 25 31 0 16 10 17 21 22 6 72 77

Sobotní program spoluotevře duel mistrovského Nymburka s Opavou. Obhájce titulu se hlavně bude snažit vytřást ze svých hlav úterní zklamání, neboť Středočeši doma jen těsně nedokázali vymazat 22bodové manko z prvního utkání předkola play-off Ligy mistrů proti Sassari.

To Slezané mají za sebou úspěšné účinkování ve Final 4 Českého poháru, kde nejprve v semifinále jasně zdolali Prostějov, aby pak ve finále srdnatě bojovali proti Nymburku. V A1 mají za sebou zatím dvě utkání. Na těsnou prohru v Děčíně po dvojím prodloužení by nejradši svěřenci Petra Czudka zapomněli, poté však přišel slušný výkon a domácí výhra nad USK.

Nymburk už do zápasu půjde s novou podkošovou posilou, 206 vysokým Američanem Kennethem Hallem, který nahradí odcházejícího Diamona Simpsona, jemuž 22. února skončila dočasná smlouva (během sezony přišel zaskočit za Ibekweho, s nímž se Nymburk poměrně záhy rozloučil). Hall je absolventem university v Tennessee, kde hrál první divizi NCAA. Prvním profesionálním angažmá bylo Komárno, v roce 2014 byl draftován do NBA D-League do týmu Delawaru a v minulé sezoně zde odehrál 38 utkání s průměry 7,3 bodu a 4,7 doskoku na zápas. Na konci sezony přestoupil do dalšího týmu D-League Santa Cruz a stal se šampionem soutěže. Sezonu 2016/17 začal v řeckém prvoligovém klubu Koroivos Amaliadas, kde jako člen základní pětky trávil na palubovce v průměru 30 minut, když doručoval více než 13 bodů a 6,6 doskoku na zápas.

Oren Amiel (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Hráči Opavy jsou dobře vedení. Systémy trenéra jsou schopni velice dobře aplikovat do své hry. Nebude snadné proti nim hrát zvlášť teď po prohraném utkání se Sassari. Musíme v sobě najít fyzickou i psychickou energii po náročném úterním zápase. Musíme se zpátky dostat do dobré nálady a tím nejlepším způsobem je vyhrát tento zápas. Náš soupeř má dva výborné rozehrávače Šiřinu a Kouřila, kteří dokážou velice dobře rozběhnout hru, ale nebezpeční jsou hosté nejvíc jako celek. Kenny Hall bude připravený zasáhnout do zápasu. Trénoval s námi celý týden, poznával naše systémy, sžíval se s novým kolektivem. Potřebujeme Kena zapracovat co nejdříve, než začne play-off.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Opava je tým, který umí ukázat dvě tváře. Má zápasy, kdy prohrává se slabšími týmy, a pak má zápasy, kdy dokáže v pohodě porazit kohokoliv z vršku tabulky. Musíme v utkání praktikovat stejnou obranu jako v minulém vzájemném zápase, a když k tomu přidáme ještě lepší procento střelby, měli bychom utkání zvládnout v pohodě.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Do Nymburka se nejezdí vyhrávat. My si jedeme zahrát s pokorou před sílou soupeře, ale necítíme se předem poraženi.“