12.0

#21
6.0

Bez trojek = bez vítězství

V jednom z taháků kola byla v Opavě klíčová hned první čtvrtina (16-26), v níž Beksa i bez svého top skórera Burnetta (do půle bez bodu) udělala díky skvělé střelbě šňůru 2-18, z níž těžila i ve druhé části, ve které ji potkalo větší střelecké sucho. Domácí si však vybrali velmi zlý trojkový den (25-3), navíc spoustu střel hosté soupeři hodně ztížili.

Pardubice si tak až do konce zápasu držely náskok kolem deseti bodů, a to i s břemenem 13 ztrát ve druhé půli, z nichž 9 přišlo v posledních 7 a půl minutách s maximálně přitlačenou obranou domácích. Hosty ale držela celé utkání defenziva, lepší byli na doskoku, Opavě dávali minimum snadných zakončení z postupného útoku a trojkami se Slezané nechytili až do samého konce. Navíc už 3:40 před poslední sirénou přišli o vyfaulovaného power forwarda Gniadka.

Beksu při výhře 70-78 táhli Wall a Půlpán (po 15), ve druhé půli stihl všech svých 14 bodů Burnett. Týmu se podařilo eliminovat tvorbu rozehrávače Šiřiny (1 asistence), a tak nejlepším domácím hráčem byl druhý playmaker Kouřil, autor 13 bodů a 10 asistencí.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání rozhodla první čtvrtina, kdy jsme byli u všeho pozdě. Ve zbývajících třech čtvrtinách jsme byli soupeři naprosto vyrovnaní. Pokud chceme porazit Pardubice, musíme podat nadstandardní výkon a to se dnes nekonalo. Měli jsme problém s přebíráním v pardubické obraně a také na doskoku.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Vstoupili jsme do utkání s ohromnou energií a to se vyplatilo. Po první čtvrtině jsme si vytvořili náskok, který domácí nestačili dohonit. Přestože se Opava dostala do zápasu a vyhrála dvě závěrečné čtvrtiny, z vítězství se radujeme my.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Vyhráli jsme první čtvrtinu o deset bodů a to bylo rozhodující. Bylo to velmi těžké utkání, ale to je s Opavou vždy. Byli jsme lepší na doskoku a to nás dovedlo k vítězství.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Nechal jsem se dnes vyprovokovat slovními urážkami některých pardubických hráčů. Škoda, ale to je sport.“

7 33 40 1 15 12 21 22 22 12 86 78

Absence Opavy: křídlo Vlček (zlomený loket).

Absence Pardubic: guard Příhonský, forward Škranc (kotník – nejistý start).

Souboj druhého se čtvrtým týmem tabulky by měl nabídnout divákům pohledný a útočný basketbal, na který bude radost se dívat. Oba týmy hrají ve velmi dobré formě, když domácí Opava zvítězila třikrát v řadě, naposledy v těžkém duelu na palubovce Kolína a drží v rukou čtvrtou příčku po základní části.

To pardubická Beksa dala v pondělní dohrávce zapomenout na nevydařený zápas na USK, když v očekávaném utkání s Válečníky z Děčína ukázala svou sílu, a uštědřila Severočechům šestadvacetibodový výprask. Na postavení domácích po základní části se už nic měnit nebude, Opava potřebuje odolat náporu Kolína a USK. První letošní vzájemný zápas patřil po vyrovnané koncovce Pardubicím poměrem 87:84.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Přijíždí druhý tým tabulky s pohárovými zkušenostmi. Chceme-li uspět, musíme zastavit pardubický rychlý protiútok a útočný doskok. Chceme zakončit základní část soutěže domácím úspěchem.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Pardubice spoléhají na vynikající dvojici amerických hráčů na perimetru a rychlý přechod do protiútoku. Kdyby se nám toto podařilo eliminovat, tak za pomoci domácích diváků máme šanci na úspěch.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Poslední zápasy napovídají, že Opava hraje v pohodě, našla optimální herní rytmus a má velmi dobré výsledky. Své tahouny má v Martinovi Gniadkovi a Jakubovi Šiřinovi, kteří ji dlouhodobě bodově táhnou, ale vždycky se k nim někdo přidá, ať je to Cvek, Dragoun, Zbránek nebo Jurečka. V tom jsou nebezpeční, protože se nemůžete soustředit jen na první dva zmíněné hráče, musíte si dávat pozor i na silné stránky ostatních hráčů. My bychom rádi navázali na první poločas prvního vzájemného zápasu, v němž jsme velmi dobrou, agresivní obranou nutili Opavu k chybám, chodili jsme do rychlých protiútoků a získali jsme náskok. Budeme se chtít opřít o tvrdou, ale čistou obranu a z ní běhat do protiútoků. Z hlediska obrany bude důležité nedávat opavským hráčům druhé či třetí střely a otevřené pozice na perimetru.“